Přestože vdova Olga po zesnulém Jiřím Menzelovi hned po úmrtí 5. září oznámila, že pohřeb nebude, protože si ho oskarový režisér nikdy nepřál, na nátlak přátel a veřejnosti nakonec uspořádala pietní akt v pražském Rudolfinu. I když se dveře budovy otevřely už v 10 hodin, květiny se na trávníku kupily už brzy ráno.
Olga prostřednictvím sociálních sítí prosila veřejnost, aby nenosila věnce, Jiří byl zásadně proti.
Menzel byl doslova veselá kopa, byl svým humorem pověstný, tudíž ho na žádné velké žaly neužilo.
napsala vdova na Facebook.
Podle očitých svědků se ale žádné velké návaly pře Rudolfinem nekonaly. Lidé se doslova trousí a než vejdou do budovy, aby napsali poslední sbohem do kondolenční knihy, tak si prohlížejí panelovou výstavu Rozmarná léta Jiřího Menzela postavenou kolem trávníků. Ta je mimořádně povedená. Na každé tabuli jsou informace k Jiřího filmům s fotkami rok po roce.
prozradila fanynka zesnulého režiséra, která přijela z Berouna.
Koronavirus bohužel komplikuje i poslední rozloučení. Všichni příchozí musí mít roušky a podle vládních nařízení vchází do budovy po dvojicích. Žádoucí také je, aby měli lidé vlastní psací potřeby. Do kondoleční knihy lidé píší slova chvály a obdivu nebo také známé citáty z jeho filmů.
Vdova Olga do Rudolfina nedorazila, podle našich informací se věnuje dcerám. Rodinné poslední rozloučení už totiž proběhlo. Naopak mnoho jeho kolegů se rozloučit přišlo. Mezi příchozími byl například dlouholetý přítel a kolega Viktor Preiss, Anna Geislerová, Aleš Cibulka, kameraman Jaromír Šofr nebo režisér Jan Hřebejk.
Jiří Menzel odešel v sobotu 5. září. Na podzim roku 2017 byl hospitalizován kvůli infekci mozku, prodělal operaci a byl v umělém spánku. Po několikaměsíční léčbě, kdy se jeho zdravotní stav zlepšil, se následně vrátil domů ke své ženě a dcerám Aničce a Evičce, se kterými byl do posledních chvil.
Filmový režisér, divadelní tvůrce i herec Jiří Menzel jako jeden z mála českých tvůrců, kteří získali sošku americké filmové akademie, proslavil českou kinematografii už na začátku své kariéry. Oscara dostal za film z roku 1966 Ostře sledované vlaky, natočený podle románu Bohumila Hrabala. Podle jeho knih točil Menzel i později. Další náměty, které vedly k divácky úspěšným a dodnes hraným filmům, mu poskytoval Zdeněk Svěrák.