Barokní gotika je stavební sloh z 18. století, který není hojně rozšířen. Touto unikátní luxusní architekturou se může pyšnit poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáře nad Sázavou.
Za jedinečnou stavbou stojí Jan Blažej Santini-Ajchl, český architekt s italskými předky, po kterých také pravděpodobně zděfil svůj neuvěřitelný architektonický cit a um.
Kostel se začal stavět v roce 1719. Má půdorys ve tvaru pěticípé hvězdy, je do něj možné vejít 5 vchody, má 5 oltářních výklenků a dvakrát pět kaplí. Číslo 5 odkazuje na 5 ran Kristových a také na 5 písmen latinského slova tacui, což v překladu znamená „mlčel jsem“. A také je to 5 hvězd ve svatozáři mučedníka sv. Jana Nepomuckého, které se objevily po jeho utonutí ve Vltavě, jak praví legenda.
Jan z Pomuku (původní jméno sv. Jana Nepomuckého) žil za Václava IV. a stal se generálním vikářem. Arcibiskup Jan z Jenštejna měl však s králem spory a odnesl to i Jan z Pomuku. Byl umučen a shozen do Vltavy. Rok po jeho smrti nastalo hrozné sucho, které bylo považováno za boží trest a začaly kolovat zvěsti o Janově statečnosti. Říkalo se, že mu královna vyzradila tajemství, a aby ho neřekl dál, musel být zabit. 300 let po jeho smrti byl otevřen jeho hrob a z pohřbené lebky vypadla načervenalá tkáň. Ihned všichni usoudili, že jde o neboštíkův jazyk, čímž legenda získala na ještě větší vážnosti!
A tak přímo uprostřed kostela na vrcholu kopule můžete spatřit jazyk jako symbol sv. Jana Nepomuckého. (V roce 1973 bylo prokázáno, že se jednalo o kus mozku se sraženou krví.)
Od roku 1994 je poutní kostel a celý okolní areál zapsán na seznamu UNESCO a ročně ho navštěvují tisíce turistů z čech i zahraničí.