Top hledané
Výsledky (0)
Dopady provozování krátkodobých nájmů jsou pro třetinu obyvatel metropole převážně negativní, tvrdí výzkum.

Praha řeší krátkodobé nájmy. To vše v době, kdy zažívá největší turistický boom ve své dosavadní historii

Radek Polák
12. února 2025
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Praha cizince láká

Více než desetina bytů v Praze je podle řady expertů prázdných. Zejména v centru města se kvůli tomu jednotky proměňují v krátkodobé bydlení. Některé analýzy proto také tvrdí, že uvedený fenomén zvyšuje v daném místě nejen průměrné ceny, ale má nepříznivý dopad také na dostupnost bydlení. Jaká je realita?

Poté, co si obyvatelé vybraných západních metropolí, jako jsou třeba Barcelona, Paříž nebo Lisabon, začali stěžovat na služby typu Airbnb, rozvířila se obdobná diskuse rovněž v Praze.

Ochrana soukromí

Terčem kritiky je zejména fakt, že se z domovních prostor mnohdy stávají prostory veřejné, kde se neustále mění lidé. Občas proto dochází i k ničení domovního vybavení, nedodržování nočního klidu či neurvalému chování návštěvníků. Airbnb tak může v některých případech rozbíjet sousedské komunity.

Prodej investičního ateliéru 22m2-Praha
Prodej investičního ateliéru 22m2-Praha, Praha 10

Třetina obyvatel metropole proto také považuje dopady jejich provozování za převážně negativní, jak zjistil loňský výzkum agentury STEM/MARK. Nepřekvapí, že pro jejich omezení volá více než polovina Pražanů.

„Větší procento Pražanů, kteří chtějí omezovat krátkodobé ubytování, vychází zejména z častější osobní negativní zkušenosti, kterou má 3 z 10 Pražanů oproti 9 procentům z celé populace,“

vysvětlil v tiskové zprávě Dalibor Stehno z agentury STEM/MARK.

Otevřít v galerii (1)
Krátkodobým nájmům se daří hlavně v centru města
Krátkodobým nájmům se daří hlavně v centru městaZdroj: Pixabay

Vysoké zisky

To ale není jediný problém. Valnou většinu jednotek – až okolo 80 procent - vlastní hostitelé, kteří v hlavním městě pronajímají dvě a více jednotek. Celkově je takových bytů okolo deseti tisíc, tvrdí aktuální statistiky Airbnb. Toto číslo se může přitom ještě navýšit. Vždyť v předcovidovém období jich bylo více než 13 tisíc. Příjem z nájemného bývá v případě obdobných typů služeb vyšší, než je tomu u dlouhodobých pronájmů. Data Airbnb tvrdí, že se nyní v Praze za krátkodobé nájemné platí v průměru necelých 100 eur, což je v přepočtu necelých 2 500 korun za noc. To pak samozřejmě tlačí i celkovou cenu nájemního bydlení nahoru.

Takové bydlení je proto pro investory, kteří místo dlouhodobého pronájmu preferují vyšší zisky z krátkodobých pobytů, už dostatečně zajímavou příležitostí. Uvedený trend výrazně ovlivňuje nejen ceny, ale i dostupnost bydlení pro místní obyvatele, kteří se s rostoucími nájmy potýkají.

Dostupné bydlení

Podle Sdružení nájemníků ČR unikají státu daně a z trhu mizí tisíce bytů, které by mohly být jinak určené běžným nájemníkům. Služba kvůli tomu zvyšuje nedostupnost bydlení ve městě.

Podle posledního sčítání bylo v Praze téměř 94 tisíc neobydlených bytů, což představuje 13 procent místního bytového fondu. Potenciální cenový dopad by mohl být mezi 19 až 33 procenty. Nicméně netušíme, zda jsou tyto byty skutečně prázdné, protože nemáme dostatek spolehlivých dat. Například v Bratislavě je skutečně prázdných bytů zhruba třetina z toho, co tvrdí oficiální statistiky. Pokud by to tak bylo i v Praze, bavíme se o 30 tisících bytech a potenciálním efektu někde mezi 6 až 10 procenty,“

uvedl pro LP-Life hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.  

Aby se nestala z trhu s krátkodobými nájmy úplná džungle, prezentuje vedení první městské části souhrnná obecná pravidla, jichž se mají pronajímatelé držet. Ubytovatel musí mít nejen označení své provozovny, ale také evidovat ubytovací poplatky a nahlašovat ubytované cizinecké policii. Samozřejmostí jsou pak dále smlouvy s ubytovanými. Podnikatelé mají rovněž povinnost zajišťovat odvoz a třídění odpadů. A pokud by byl celý dům pravidelně pronajímán pro krátkodobá ubytování, jedná se o obcházení zákona.

Pražské úřady už také majitelům takových bytů uložily několik pokut. Ty mohou být ukládány opakovaně s tím, že jejich výše může dosáhnout výše až půl milionu korun.

Dlouhodobé nájmy

Fenomén krátkodobých nájmů se přelévá rovněž do dlouhodobých nájmů. To vše v době, kdy se vlastní bydlení pro velkou část mladých Čechů stává zejména v Praze a dalších velkých městech nedostupným snem. Situace vede k výraznému nárůstu zájmu o dlouhodobé nájemní bydlení. Nabídka je ale omezená a na jeden nájemní byt v hlavním městě aktuálně připadá více než 100 zájemců. Průměrný nájem za byt 2+kk v širším centru Prahy se loni pohyboval okolo 25 tisíc korun měsíčně. To představuje nárůst o 4 tisíce korun oproti roku 2023.

Situaci navíc komplikuje omezená výstavba nových bytů a neefektivní regulace trhu. Podle expertů je pro stabilizaci trhu klíčové podpořit výstavbu nových bytů a zavést regulaci krátkodobých pronájmů.

Lze navíc předpokládat, že se bude trend krátkodobých nájmů do budoucnosti objevovat v diskusích čím dál častěji. Počet turistů, kteří do hlavního města jezdí, se totiž bude nejspíše dále zvyšovat. Jen loni Prahu navštívilo přes 8 milionů lidí, což bylo nejvíce v její dosavadní historii.    

Zdroje: vlastní dotazování, Airbnb, STEM/MARK, Praha 1, Sdružení nájemníků ČR, Český statistický úřad

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze