Do hlavního města Prahy každý rok zavítají milióny turistů z celého světa, pokud tedy nebudeme počítat pandemii, během níž se i cestovní ruch zastavil na nulu. Radní však přesto chtějí krásnou Prahu, nazývanou srdcem Evropy, neustále vylepšovat. Město prochází velkými rekonstrukcemi, na které se mohou těšit nejenom Pražané. Novou podobu dostane například hotel InterContinental, obchodní dům Bílá labuť nebo pražská čtvrť Pragovka.
Budova na Starém Městě v ulici Pařížská byla postavena v sedmdesátých letech minulého století. Pětihvězdičkový hotel má celkem 372 pokojů a patří do mezinárodní sítě luxusních hotelů InterContinental Hotels Group. Nyní po 47 letech od otevření čeká budovu velká proměna.
říká Michal Smrek, předseda představenstva společnosti WIC Prague, která hotel vlastní a rekonstrukci financuje. Oprava budovy, jež se dnes jmenuje Golden Prague Hotel, bude stát téměř 2,5 miliardy korun. Jedná se tak o největší současnou stavbu v Praze.
doplňuje Marek Tichý z TAK Architektures. Součástí projektu je i rekonstrukce Staroměstské brány, jež se bude snažit o obnovu veřejných ploch na konci Pařížské třídy a Dvořákova nábřeží a rozšířit plochu náměstí Miloše Formana. Architekti si kladou za cíl především doplnit chybějící propojení hotelu a města.
V roce 1939, když byl obchodní dům Bílá labuť poprvé otevřen veřejnosti, patřil mezi největší a nejmodernější domy ve střední a východní Evropě. Teď čeká ikonickou stavbu rekonstrukce za více něž půl miliardy korun. V plánu je pozměnit urbanistický ráz budovy v duchu dnešní doby. Ve vnitrobloku tak vzniknou nové objekty, jež doplní zeleň, a rozšířen bude stejnojmenný hotel, který celý pozemek areálu v ulici Biskupská uzavírá .
říká Josef Kittrich, jeden z autorů stavby.
Jestli jste ještě neslyšeli o téhle nové pražské čtvrti, tak se to brzy změní! Čtyřkřídlá budova byla postavena v letech 1929 až 1938 jako skladiště pro ministerstvo pošt a telegrafů. Kvůli svému tvaru je budova velmi často označována písmenem “E”. Teď ji čeká velká rekonstrukce se záměrem propojit oblast designu, technologie, umění, jídla a hudby. Budova nabízí 22 hektarů pracovních prostor pro start-upy, volnočasové aktivity anebo bydlení.
Cílem projektu rozhodně není vytvořit zcela novou podobu, ba naopak. Rekonstrukce je zaměřena na zachování původního historického charakteru a autentické atmosféry. Projekt E Factory bude dokončen ve fázích. Nájemci, kteří si pronajímají prostory v první fázi, obsadí budovu na začátku příštího roku.
Centrum Prahy se dočká ještě jedné velké změny. Rada hlavního města podpořila koncepci Křižovnická - Smetanovo nábřeží - Masarykovo nábřeží. Studie klade důraz především na vznik nových míst pro trávení volného času v centru Prahy. Do prostoru nábřeží bude vysazeno nové stromořadí a přibude 24 stromů.
uvedl náměstek pro oblast dopravy Adam Scheinherr. Oblast Malé Strany a Smetanova nábřeží patří mezi nejvytíženější oblasti, a spoje hromadné dopravy zde spojují centrum metropole s okolními částmi. Pražané se mohou těšit na novou tramvajovou zastávku Karlovy lázně směrem ke Staroměstské. Dnes je to jeden z nejdelších úseků bez tramvajové zastávky v centru města. Změny se dočká i nynější uspořádání zastávek Národní divadlo. Nově se zastávka na Smetanově nábřeží zruší a uvolní místo chodcům.
říká Marie, obyvatelka Prahy.
Po třiceti letech se Křížíkovy pavilony dočkaly kompletní rekonstrukce. Byla dokončena modernizace prvního z nich a během následujících několika týdnů započne i obnova bývalého divadla Spirála. Za poslední rok město investovalo do rekonstrukce areálu Výstaviště 160 milionů korun. Dalších téměř 200 milionů je nachystáno na letošní rok.
Z budov je největší dokončenou rekonstrukcí Křižíkův pavilon D, který se podařilo proměnit v multifunkční prostor, jenž má sloužit k pořádání výstav, koncertů, konferencí nebo soukromých akcí. Sportovce určitě potěší čerstvě otevřená víceúčelová plocha pro kolečkové sporty. Během léta by také mělo vzniknout zázemí pro sportovce s relaxační zónou, šatnami a sprchami.