Letos padl jeden z nejvýznamnějších milníků ve vztahu k euru pro obyčejného českého občana. Euro bylo zavedeno v Chorvatsku a v dovolenkovém ráji Středoevropanů budou prázdniny se vším všudy v eurech. Jak reagují čeští politici a ekonomové?
Na dovolenou u Jadranu se chystají i čeští podnikatelé a čím dál více obchodují v eurech. Podnikatelské výhody, zejména ve vztahu ke kurzovému riziku, asi hrají také nějakou roli v tom, že podnikatelé se na euro zaměřují a mnozí by ho zavedli ještě před odjezdem do Chorvatska.
Mezi mlýnskými kameny se tak ocitl premiér Fiala. Jeho strana se snaží dlouhodobě zajistit příjemné podnikatelské prostředí, alespoň podle programu, ale zároveň tu a tam ráda zahraje nějakou euroskeptickou píseň s tóny o společné evropské měně.
Na poslední ideové konferenci ODS jsme tak slyšeli dopadnout na zem kámen, který spadl ze srdce premiéra vládnoucího v nelehkých krizových časech.
"Vzhledem k tomu, jaká je aktuální ekonomická situace, tak to vlastně není teď téma, které bychom mohli řešit v tomto volebním období. Dokud kritéria nebudeme naplňovat, nebo se tomu aspoň blížit, tak ta debata vlastně není taková, že ano, nebo ne,"
rozprávěl úlevně předseda vlády o tom, jak se mu ulevilo, že kromě inflace nemusí řešit niterný rozkol mezi euroskepticismem a co nejpříjemnějším dovolenkováním v Chorvatsku. Premiér v sobě nezapře vlasteneckou náturu a také nejraději v létě jezdí odpočívat do turisty oblíbeného pobřežního státu.
Letos oslavíme krásných 20 let od podpisu smlouvy o přistoupení do Evropské unie, jejíž součástí je i závazek přijmout společnou měnu. Důsledkem je, že vláda musí každoročně vyhodnocovat plnění kritérií tohoto závazku. Při pročtení zprávy Ministerstva financí z roku 2022 se dovíme, že Česko má jednu z nejvyšších inflací v Evropě, neplní ani jedno z nutných maastrichtských kritérií a Česká národní banka dělá co může, aby tomu nebylo jinak.
Otázkou je, co by přijetí eura znamenalo pro peněženku českého dovolenkáře mířícího do Chorvatska, eventuálně do jakékoliv sousední země (kromě Polska)? Úspory na měnových transakcích. Dnes sice pohodlně zaplatíme kartou, ale to neznamená, že platíme středovým kurzem. Banka nám při každém pípnutí na terminále prodá valuty v horším kurzu, než je oficiální, protože i banky chtějí vydělat trochu těch peněz.
Europozitivisté vidí klady společné měny na každém kroku. Země s eurem mají historicky nižší inflaci, levnější hypotéky, úspory občanů v bezpečí, především pak prospívá Euro exportní ekonomice, jaká je v Česku. Naposledy europozitivisté pod pirátskou vlajkou přišli s nápadem včlenit korunu do systému ERM II (omezuje možnosti devalvace nebo posilování měny).
Ušetřit by systém měl na obsluze státního dluhu až 30 mld. Ekonomka Helena Horská z NERVu (Národní ekonomická rada vlády) však před dětinským nápadem varovala. Česko na takové experimenty podle ní není dostatečně vyspělou ekonomikou. Jde o jedno z maastrichtských kritérií, tudíž ho zvládlo přijmout Chorvatsko nebo Slovensko, i bez eura k ERM II přistoupilo Bulharsko.
Další úleva pro premiéra Fialu, ani podle odborného ekonomického názoru, spočívá v tom, že se nemusí namáhat dostat ČR do společnosti uvedených vyspělých ekonomik. I za minulého režimu měla dovolená v Jugoslávii punc západu a přidržení se tradice je pro konzervativní politiky vždycky dobrá zpráva.
Zdroje: ČTK, cnb.cz, mfcr.cz, ods.cz, piratiastarostove.cz, aktualne.cz, eurovcesku.cz, facebook.cz, seznamzpravy.cz