Top hledané
Výsledky (0)
Španělsko je zemí s ekonomickými problémy způsobenými nefunkčním realitním trhem

Přemýšlíte nad nemovitostí v zahraničí? Nad Španělskem létají supi, realitní trh nefunguje

Radim Červenka
12. března 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Nezaměstnanost je jedním z největších problémů Španělska

Země, která je cestovatelským rájem, řeší řadu problémů. Španělsko se potýká už desetiletí s vysokou strukturální nezaměstnaností. Jednou z příčin je i problematický realitní trh a možnosti k bydlení.

Španělsko se od našich luhů a hájů zásadním způsobem neliší jen svou přímořskou lokací a teplejším podnebím. Podle dat aktuálně zveřejněných Eurostatatem se obě země nachází na opačných pólech v jedné důležité statistice, a tou je míra nezaměstnanosti. Zatímco ČR je podle těchto údajů státem s nejnižší nezaměstnanosti v EU, Španělsko je přesně na opačném konci statistiky.

Podle Eurostatu je nynější nezaměstnanost v království na pyrenejském poloostrově 13 % a dlouhodobě v této statistice překonává i Řecko, které de-facto prošlo tvrdým ekonomickým bankrotem. Hodnota jakou samostatná Česká republika nezná. Podle stejných dat byla míra nezaměstnanosti v ČR jen 2,5 %, byla tak nejnižší v celé Evropské unii.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Kde je problém?

Příčin v propastném rozdílu je celá řada. Základem je jiná struktura ekonomiky. ČR je jednou z nejprůmyslovějších zemí v Evropě a právě množství průmyslu produkuje nejen ekologickou zátěž, ale také velké množství pracovních pozic. Ve Španělsku je podíl na HDP v poměru 75 % služby a 16 % průmysl, přestože i v ČR je dominantní sektor služeb, poměr je odlišný. Na HDP se ze 63 % podílí služby a z 29 % průmysl.

Kromě sezónnosti pracovních míst spojených s turistickým ruchem je obrovským problémem dlouhodobě vysoké nezaměstnanosti ve Španělsku trh s bydlení. Patří k těm nejvyšším s vlastnickým podílem bydlení a řada lidí tak má své bydlení zatížené hypotékou, což znesnadňuje stěhování za prací z chudších regionů závislých na cestovním ruchu a zemědělství do prosperujících velkých měst.

Velmi problematický je i trh s nájemním bydlením. Pořízení nájemního bydlení je zatíženo byrokracií a regulací. Záležitost komplikuje také přístup vlastníků nemovitostí.

"Město Barcelona ve Španělsku kolabuje kvůli líným majitelům bytů, kteří nechávají své nemovitosti prázdné uprostřed krize s bydlením."

podivoval se španělské situaci na svém Twitteru i politický podcast Majority Report.

Nad realitním trhem létají supi

Prázdné byty neobývané vlastníky nebo nájemníky jsou španělským evergreenem. 

"Od roku 2008 bylo ve Španělsku více než 2,5 mil. lidí vystěhováno. 30 % prázdných bytů v Evropě připadá na Španělsko (tj. 3,5 mil.). Přibližně 280 000 bytů v Madridu je prázdných. Madrid prodal 4 800 městských bytů supím fondům..."

vypočítala problémy španělského trhu s bydlením britská novinářská žijící v Madridu Leah Pattem v kauze angažmá státní policie při vyhánění nájemníků ze soukromého bydlení.

Tzv. supí fondy (Vulture fonds) se orientují na riziková aktiva a právě na španělském trhu běžně fungují. Ačkoliv řada investorů se po španělských nemovitostech ohlíží kvůli vzdálenosti od probíhající ruské agrese na Ukrajině, jakkoliv je Španělsko nádhernou zemí, potýká se z naší perspektivy s nečekanými ekonomickými problémy. Špatně fungující realitní trh je jejich katalyzátorem a vztyčuje otazníky nad místním investičním prostředím.

 

Zdroje: Eurostat, Statistikaamy.cz, Businessinfo.cz, economiafinanzas.com, Forbes.cz, Twitter.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze