Před tím, než Tomáš Gariggue Masaryk založil český stát a usedl na hrad (1918), žil na několika pražských lokacích. Jednou z nejvýznamnějších byly právě Královské Vinohrady. Luxusní vila Osvěta je dům, který v letech 1886 – 1889 se svou rodinou obýval.
14. září 1886, v roce, kdy se sem TGM se svou ženou Charlottou nastěhoval, se zde narodil jejich syn, Jan Masaryk, budoucí československý ministr zahraničí. U masivní brány, která vede k luxusní vile je zasazená pamětní deska, na které je napsáno: „V tomto domě se 14.září 1886 narodil Jan Masaryk československý diplomat a státník, jeden z velkých demokratů 20.století“. Kromě toho je tam také pamětní deska T. G .Masaryka zasazená v roce 1946.
Vila patřila profesoru Václavu Vlčkovi, se kterým Masaryk společně založil a dále rozvíjel časopis Osvěta, po němž nese svůj název slavná vila. V době, kdy zde Masaryk bydlel, přednášel na pražské univerzitě dějiny filosofie, logiku, etiku, základy sociologie a psychologie. Vilu však musel v roce 1889 opustit kvůli rozdílnému názoru na pravost Rukopisu královédvorského a zelenohorského, významných památek středověké české literatury. Také se vzdal funkce vedoucího redaktora Ottova slovníku naučného, neboť by mohl ohrozit jeho vydávání.
Dnes je slavný dům majetkem rodiny Kautských a slouží k bytovým účelům. Na jeho vchodě najdete také luxusní bronzovou bustu Jana Masaryka, která byla odhalena v roce 2006 při příležitosti 120. výročí jeho narození. Autorem díla je akad. sochař Jan Bartoš a zdobí ji vyrytý citát „Pravda vítězí, ale dá to fušku.“