Ať už chcete prodat svůj byt nebo naopak uvažujete o pronájmu bytu, musíte se setkat s realitním makléřem.
Záležitosti spojené s realitami již řešil každý z vás a také jste se jistě potkali s mnohými makléři. Někdo na vás dobře zapůsobí, někoho byste raději už nikdy nepotkali. A nedali za službu ani korunu.
Když jsem zakládala svou první společnost, netušila jsem, do čeho jdu.
Velké peníze spojené s realitami nejsou zadarmo. Naopak. Často znamenají velká rizika: podvody, neplatiče, vysoké náklady a ohrožení života.
Cesty makléřky nejsou vystlané jen koberci luxusních bytů, ale i cihlami hrubých staveb.
Dle nového realitního zákona bychom měli být právníci, architekti, marketéři a obchodníci v jednom.
Než realitní makléře budete soudit a říkat, že vydělávají moc (provize na trhu se pohybuji od 1 % u nezávislých makléřů až do 6 % u zahraničních franšíz), prozradím vám několik tajemství .
1. Nesoudíte obsah práce makléře podle času, který s vámi strávil.
Například: pokud prohlídka trvala 30 minut, připočítejte k tomu cestu - dalších 30 minut (2krát). Je to hodina a půl.
Taky nevíte, kolik prohlídek nemovitosti má makléř za sebou. Statisticky může být u nemovitosti až 100 prohlídek, než se najde jeden vážný zájemce.
Co připočíst k tomu cestovné?
Většina realitních kanceláří, až na některé výjimky, za prohlídky žádné zpoplatnění nechce. Takže je tato služba pro všechny, kdo nemovitost nekoupí / nepronajmou zcela zdarma. Představte si takového opraváře. Ten bez úhrady cestovného neudělá ani krok, natož že by vám vyměnil kohoutek v kuchyni.
2. Některé nemovitosti se prodávají léta – je to jako se single dívkami: neznamená to, že jsou špatné, ale zatím se neobjevil ten pravý.
Představte si, kam se vyšplhají náklady za takových 5 let prodeje? Myslíte, že se to realitní kanceláři stále vyplatí? Majiteli ano, jelikož někdo investuje do jeho nemovitosti peníze, za které majitel neplatí úroky.
3. I když pro vás obchod dopadne dobře, neznamená to, že realitní kancelář své peníze taky dostane. Kolikrát se stane, že jí majitel nemovitosti nezaplatí a jsou z toho soudy a další náklady.
Realitní makléři taky mají rodiny, hypotéky a sny.
Asi tušíte, kdo všechno dnes tvoří realitní trh u nás. Jsou na něm samostatní makléři, kteří nepatří pod žádnou realitní kancelář, franšízy (které rozhodily sítě po celé republice), developeři, prémiové realitní kanceláře (které si koupily zahraniční značky, aby vypadaly lépe) a servery, které se vám prezentuji jako „bezrealitní“, ale taky v nich nově pracují makléři, stejně jako v realitkách.
Může to připomínat jedno velké spletité klubko. Což je v pořádku, protože celý trh se transformuje do své nové podoby: z makléřů se stávají developeři a z developerů a bezrealitních serverů – makléři.
O tom se dozvíte v další řadě Průvodkyně realitní džunglí, ve které se budeme věnovat například tématům:
Jak to chodí v českých realitách? Nové realitní podvody. Na co si dát pozor při jednání s developery? Na co si dát pozor při výběru investiční nemovitosti?
Občas zapomínáme na to, jaké štěstí je mít střechu nad hlavou. Stěžujeme si na vše kolem a nevážíme si toho, co vlastníme.
A proto, než se rozloučíme, navrhuji udělat takovou věc: přistupte k nemovitosti, kterou vlastníte a nebo si pronajímáte a lehce se opřete levou dlaní o její zeď. Pociťte, jak tlukot srdce přes vaši levou paži prostupuje přímo do základů domu a řekněte: „Jsi můj dům či byt a jsem hrdý/á na to, že tě můžu mít“. Nebo „Jsi můj nájemní byt, ale již brzy vlastní budu mít“.
A pokud jste neviděli celou řadu a chcete se cítit na trhu s nemovitostmi o něco jistěji, přesně pro vás jsou tu díly Průvodkyně realitní džunglí:
Úvodní díl Průvodkyně realitní džunglí – Váš nový seriál