V projevu k občanům předseda vlády Petr Fiala (ODS) upozornil na mimořádné krize posledních let (pandemii covidu-19, válku na Ukrajině i nedávné střelecké útoky v Praze) a ztrátu starých jistot. Do budoucnosti však vyhlíží obrat k lepšímu, alespoň co se týče ekonomických ukazatelů a snah vlády o investice do veřejných infrastruktur.
Začátek projevu odrazil zásadní změnu v politické konstelaci, kterou přinesl letošní rok: výměnu na postu prezidenta, kdy Miloše Zemana nahradil generál ve výslužbě Petr Pavel. Nová hlava státu se rozhodla vrátit k tradici Václava Havla a Václava Klause a jejich novoročních projevů. Zeman se od nich distancoval vánočním projevem na 2. svátek vánoční a právě tento termín aktuálně obsadil předseda vlády Petr Fiala (ODS).
Černá kravata premiéra však odrazila tragédii posledních dní. 29. prosinec a útok střelce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy byl pochopitelně také tématem, jemuž se premiér Fiala věnoval. Začlenil ho do kontextu několika bezprecedentních krizí posledních několika málo let.
“Byla to náročná doba. Sotva skončila doba omezení a nejistoty způsobená snahou zabránit šíření nemoci covid-19, dopadly na nás, na naší část Evropy, přímé důsledky ruského útoku na Ukrajinu. Zasáhla nás energetická krize, migrační vlna a pak inflace. Nakonec děsivá tragédie z 29. prosince. Záležitosti, s kterými jsme se v tomto rozsahu v naší novodobé historii neměli zkušenost,"
bilancoval předseda vlády hlavní krizové okamžiky.
Následně přiznal, že řešení těchto otázek zásadním způsobem zaměstnávalo vládu. Je až skoro s podivem, že se nevrátil k českému předsednictví EU. To bylo před nástupem jeho vlády považováno za klíčovou otázku směrem k aktivitám vlády, s níž se vynořovaly otazníky nad tím, co zvládne Fialova vláda během svého mandátu udělat směrem k vytyčeným reformám, potřebným pro Česko.
Další věcí, které jsme se nedočkali, byla kritika jeho předchůdce v premiérském křesle, současného lídra opozice, Andreje Babiše. Obzvláště to bylo patrné, když Fiala zmínil nutnost změn stárnoucí energetické infrastruktury v Česku. Nabízelo se kritizovat 8 let vlády Babiše ve vládě, ale nedošlo na něj. Opuštění strategie kritiky kontroverzního ex-premiéra je možné dát do kontextu výhledu na druhou polovinu mandátu současné vlády.
Na ten se totiž premiér zaměřil v druhé polovině svého přednesu. Nově totiž Petr Fiala ohlásil změnu paradigmatu. Přestože ve světě “přestávají platit staré jistoty,” jak uvedl, ohlásil předseda vlády změnu upozorňování na těžkosti současnosti, kterým se v minulosti nemohl vyhnout, a které přinesly občanům “nepohodlí”, jak si sám uvědomuje.
"V posledních dvou letech jsem se Vám vždy snažil otevřeně říkat, čemu bude naše země čelit a nevyhýbal jsem se ani tomu, abych přiznal, že to nebude jednoduché. Dnes naopak mohu mluvit o naději. O naději, že příští rok už bude mnohem lepší. Dobrou zprávou je zásadní pokles inflace. V průběhu příštího roku se opět dostane k hodnotám na něž jsme byli zvyklí. Jinými slovy, příští rok skončí neustálé zdražování a reálné mzdy se začnou zvedat,"
okomentoval Fiala odklon od role posla špatných zpráv, i když zároveň přiznal, že o těžkostech mluvil otevřeně a hodlá v tom pokračovat.
Nicméně v jeho perspektivě čeká zemi obrat k lepšímu zejména po ekonomické stránce. Kromě zmíněného poklesu inflace se české veřejné finance podle premiéra příští rok ozdraví a schodek zadlužení poklesne pod 3 % HDP. Ty označil za "obecně uznávaný" parametr zdravých veřejných financí, primárně však jde o jedno z maastrichtských kritérií. Fialova strana však ve vládní koalici navzdory ostatním partnerům odepírá přijetí eura a tato rétorická klička na tento spor možná odkazuje.
Za pozitivní následně premiér ještě označil: investice do Armády ČR, do dopravní infrastruktury s rekordním množstvím nově otvíraných dálnic a chystanou digitalizaci, která má snížit byrokracii pro běžné občany.
Zdroje: cnb.cz, ct24.ceskatelevize.cz, autorský článek