Průměrná měsíční hrubá mzda v Česku stoupla ve druhém čtvrtletí o 6,5 %. Dnes o tom informoval Český statistický úřad. Reálně, po zohlednění vlivu inflace, mzda vzrostla o 3,9 %. V některých odvětvích však mzda nevzrostla.
ČSÚ dnes zveřejnil tiskovou zprávu o navýšení průměrné hrubé měsíční mzdy. Ve 2. čtvrtletí tohoto roku činila 45 854 Kč, což je o téměř 2 800 Kč více než v roce předešlém ve stejném období. S ohledem na inflaci, kdy spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 2,5 %, tak mzda reálně stoupla o 3,9 %.
Vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ Jitka Erhartová to okomentovala, že „v některých odvětvích zaměstnancům mzda reálně nevzrostla.“ Nejnižší růst mezd bylo zaznamenáno v odvětví vzdělání, pod které patří i učitelé. Těm v průměru vzrostla mzda pouze o 2,1 %. Druhou příčku s nejnižším růstem obsadila veřejná správa a obrana; povinné sociální zabezpečení, kde došlo k navýšení o necelá 3 procenta.
Nejvyšší nárůst naopak byl v odvětví zdravotnictví a sociální péče, kde došlo k navýšení v porovnání se stejným obdobím v roce předešlém o 11 procent. Kolem 8 procent došlo k navýšení v odvětví zásobování vodou a ve zpracovatelském průmyslu.
Medián mezd, což je vhodnější ukazatel mezd, které pobírají běžní zaměstnanci, vzrostl proti stejnému období minulého roku o necelých 6 procent, tedy na 38 529 Kč. U mužů medián mezd dosáhl na 41 540 Kč a u žen o téměř 6 tisíc méně, tedy 35 565 Kč.
Průměrná hrubá měsíční mzda na přepočtené počty zaměstnanců je nejvyšší v Praze, kde průměrná mzda činí 56 144 Kč. Na posledním místě, a tedy k nejnižší výplatě si podle údajů ČSÚ přijdou zaměstnanci z Karlovarského kraje, kde průměrná mzda činí 39 031 Kč hrubého. V žádném jiném kraji hodnota mzdy není pod 40 000 Kč.
Nelze opomenout, že se nejedná o částky v čistém příjmu. Z hrubé mzdy jsou zaměstnavatelem za zaměstnance odvedeny příslušné částky na sociální zabezpečení, zdravotní pojištění a zálohy na daně z příjmu.
Zdroj: autorský text, ČSÚ