V historickém srdci Prahy, na Strahově, najdete jeden z nejstarších dosud existujících premonstrátských klášterů na světě. Do Prahy přišel tento řád už v roce 1143 a od té doby zde rozvíjí řeholní život. Nejprve zde postavili dřevěnou budovu, poté začali se stavbou románské baziliky. Na konci 12. století už stála budova kláštera. V roce 1586 zde nastává po období úpadku velký rozvoj duchovní i stavební. Klášter v průběhu dalších staletí prošel různými, často nepříliš příznivými obdobími. Po třicetileté válce byl klášter znovu přestavěn a obnoven v barokním stylu. Tato renovace pokračuje i o století později. V roce 1742 je celý areál za francouzského obléhání Prahy zničen. Poslední historická přestavba se kláštera dotkla v podobě výstavby nové knihovny. Za komunistické éry klášter chátral.
Po roce 1989 se sem navrátil premonstrátský řád a pokračuje ve své činnosti i obnově celého areálu. Ten zahrnuje na dvacet zajímavých komerčních i nekomerčních objektů: baziliku Nanebevzetí Panny Marie, Strahovskou knihovnu, obrazárnu, budovu konventu, klášterní zahradu, Galerii MIRO a další. Pro návštěvníky bude největším lákadlem samotný klášter, konkrétně luxusní Strahovská knihovna a Strahovská obrazárna v konventní budově. Do každého z objektů se lze vydat na placenou prohlídku. Obrazárna dnes čítá na 1500 maleb. Ty nejluxusnější z nich uvidí návštěvníci v křížových chodbách umístěných v patře konventu. Exponáty jsou zde k vidění z období od 13. do 19. století od českých i evropských umělců. Strahovská knihovna představuje neméně luxusní, historicky cenný prostor. Knihovna se rozprostírá ve dvou sálech: Teologickém a Filosofickém. Areál nabízí i další luxusní výstavní prostory v kostele sv. Rocha. Od roku 1994 zde sídlí Galerie MIRO, původně založená v roce 1987 v Berlíně.
Po prohlídce areálu Strahovského kláštera si nenechte ujít návštěvu klášterního pivovaru a ochutnávku tamního piva, Sv. Norberta.