Návrh zákona o krátkodobém financování vlády odhlasovaný včera americkým Kongresem míří nyní k podpisu prezidentovi Joeu Bidenovi. Keňský soud obvinil za smrt 429 stoupenců samozvaného pastora Paula Mackenzieho.
Obě komory amerického Kongresu schválily návrh zákona o krátkodobém financování vlády, který má na čas zajistit plnohodnotný chod federálních úřadů i po pátečním konci aktuálního rozpočtového provizoria. Návrh zákona nejprve podpořilo 77 senátorů, přičemž proti jich bylo 18. Následně ho projednala také Sněmovna reprezentantů, kde pro něj hlasovalo 314 kongresmanů, proti jich bylo 108.
Pokud by návrh neprošel, byly by tisíce státních zaměstnanců, včetně tisíců řídících letového provozu, nuceny pracovat po zkrácenou pracovní dobu. Po schválení výdajový balík zachovává financování vlády na současné úrovni do března. Zákonodárci si tak prodloužili čas na dojednání plnohodnotného rozpočtu, uvedl portál Ceskenoviny.cz.
Keňský soud obvinil samozvaného pastora Paula Mackenzieho za smrt 429 jeho stoupenců ze zločinů souvisejících s „terorismem“. Soudní dokumenty popsaly jeho sektu jako „organizovanou zločineckou skupinu, která ohrožovala životy a vedla ke smrti 429 členů a následovníků“. Mackenzie byl rovněž obviněn z „organizované trestné činnosti“, jak informoval server televize Al Jazeera. Těla mrtvých byla loni na jaře exhumována v lese Shakahola poblíž Indického oceánu.
Taylor Swift vede podle agentury AP nominace na hudební ceny iHeartRadio 2024 s devíti nominacemi, těsně za nimi následují Jelly Roll, SZA a 21 Savage s osmi. Za nimi je Olivia Rodrigo, která jich dostala sedm.
Mezi nejlepšími skladbami roku jsou například Cruel Summer od Taylor Swift, hit Remy a Seleny Gomezových Calm Down, Creepin' od 21 Savage a Dance the Night od Dua Lipa. Favoritem je dále také třeba coververze Fast Car od Tracey Chapman. Hudební ceny iHeartRadio prezentují nejhranější umělce roku, kteří mají úspěch na stanicích a aplikacích této mediální skupiny.
Thajský odvolací soud ve čtvrtek prodloužil jednomu muži trest odnětí svobody na rekordních 50 let za urážku monarchie, což je podle právní skupiny nejpřísnější trest, jaký kdy byl v této zemi uvalen. Online prodejce oblečení a politický aktivista Mongkol Thirakhot byl původně odsouzen k 28 letům vězení za příspěvky na sociálních sítích, které byly považovány za poškozování krále.
Ve čtvrtek odvolací soud v Chiang Rai uznal Mongkola vinným z asi tuctu dalších porušení královského zákona o urážce a přidal mu k trestu dalších 22 let. Tresty pro osoby odsouzené podle paragrafu 112 thajského trestního zákoníku mohou vést k vězení až na desítky let. V posledních letech byly kvůli tomu stíhány stovky lidí, jak dále poznamenal server televize CNN.
Zdroje: Ceskenoviny.cz, AP, Al Jazeera, CNN