Průzkumy zatím naznačují, že v boji o americký prezidentský úřad k zásadnímu otřesu v očekávaném souboji mezi Donaldem Trumpem a Joem Bidenem nedošlo. A to navzdory faktu, že soudní porota rozhodla, že se Trump dopustil falšování podnikatelských záznamů ve snaze zakrýt zločinné spiknutí před volbami v roce 2016. Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing se úspěšně připojila k Mezinárodní vesmírné stanici v rámci prvního letu s posádkou.
V průzkumu provedeném ve Spojených státech před dvěma měsíci uvedlo jen 17 procent příznivců Republikánské strany, že by člověk usvědčený ze zločinu měl mít možnost vykonávat funkci prezidenta. Když se ale agentura YouGov lidí ptala znovu po newyorském verdiktu nad exprezidentem Donaldem Trumpem, narostl tento podíl na 58 procent. Stalo se tak poté, co soudní porota rozhodla, že se Trump dopustil falšování podnikatelských záznamů ve snaze zakrýt zločinné spiknutí před volbami v roce 2016. Prezident z let 2017 až 2021 přitom letos do Bílého domu kandiduje znovu a suverénně zvítězil v primárkách Republikánské strany, napsal server Ceskenoviny.cz.
Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing se vrátila zpět na Mezinárodní vesmírnou stanici. Došlo tak se zpožděním kvůli potížím s tryskami. První testovací let s piloty NASA Butchem Wilmorem a Sunitou Williamsovou zahrnul 420 kilometrů, jak uvedla agentura AP. Boeing plánuje ponechat Starliner na vesmírné stanici nejméně osm dní, než jej navede na přistání na západě USA. Testovací let je předstupněm pro schválení kosmického plavidla pro pravidelné komerční lety. Boeing s ním chce konkurovat společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska, která aktuálně s lodí Crew Dragon a raketami Falcon dopravuje astronauty NASA na ISS a zpět.
Čtyři ruské vojenské lodě, včetně ponorky s jaderným pohonem, dorazí příští týden do Havany. Uvedli to kubánští představitelé s odkazem na „historicky přátelské vztahy“ mezi oběma národy a na eskalaci napětí kvůli západní vojenské podpoře Ukrajině v její válce s Ruskem.
Kubánské ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě uvedlo, že žádná z nich neponese jaderné zbraně. Jejich přítomnost prý „nepředstavuje pro region hrozbu“. To vše se odehrává ve chvíli, kdy ruský prezident Vladimir Putin navrhl, že by Moskva mohla ve světě podniknout „asymetrické kroky“ v reakci na rozhodnutí prezidenta Joe Bidena umožnit Ukrajině použít zbraně dodané USA k úderu uvnitř Ruska na ochranu ukrajinského Charkova, jak upozornila agentura AP.
Jemenští Húsíové a Íránem podporované skupiny působící pod názvem Islámský odpor zahájili dvě společné vojenské operace proti lodím v izraelském přístavu Haifa, uvedl server televize Al Jazeera. To ukazuje rostoucí míru koordinace mezi různými skupinami, které zahrnují také libanonský Hizballáh. Nejnovější útok přichází v reakci na „masakry izraelského nepřítele v Rafáhu“ v jižním pásmu Gazy, uvedli Húsíové.
Zdroje: Ceskenoviny.cz, AP, Al Jazeera