Raketa společnosti Virgin Galactic vynesla pasažéry 80 kilometrů nad zemský povrch. Na Havaji přetrvávají problémy s rozsáhlými požáry, které si vyžádaly již 36 mrtvých. Prezident Petr Pavel podepsal zpřísnění zákona o vlastnictví mediálních firem politiky. V arabských zemích je zakazován film Barbie kvůli homosexualitě, ve Vietnamu kvůli přístupu ke geopolitice.
Virgin Galactic následovala společnosti Blue Origin a SpaceX miliardářů Jeffa Bezose a Elona Muska, stala se tak třetí soukromou firmou schopnou dopravit komerční turisty na okraj vesmíru, konkrétně do výšky 80 kilometrů nad zemským povrchem. První lístek na tento let byl prodán už v roce 2005. "Letenka" bývalého kanoistu Jona Goodwina stála 200 000 dolarů, nyní jsou vstupenky na palubu k mání za 450 000 dolarů.
Kromě prvního komerčního pasažéra Virgin Galactic byli na palubě dva piloti a vítězka losování Keisha Schahaffová z Antiguy a Barbudy se svojí 18let starou dcerou. Na pořadníku pro další lety je 800 dalších zájemců. Společnost se odlišuje od technologií SpaceX a Blue Origin, umožňuje totiž pasažérům se několik minut vznášet v kajutě, než je raketa dopraví zpátky na zem, napsala o letu ČTK.
Plameny zachvátily Maui jeden z turisticky nejoblíbenějších ostrovů, každoročně ho navštíví na 2 milióny turistů. Živel si zde vyžádal už 36 obětí na lidských životech a přes 11 000 lidi se z destinace muselo evakuovat do bezpečí. Infrastruktura na ostrově je značně poškozena, nejde využít řadu cest, v domech nejde elektřina. Evakuovaní lidé mají problémy s obstaráním základních potřeb jako jsou potraviny, voda, oblečení, dětské plenky a kojenecká výživa.
Příčinou neobvykle rozsáhlého požárů je zejména sucho, vysoké teploty a nepříznivý vítr, podobně jako v jiných zemích, kde se s plameny rovněž potýkají např. v Kanadě, Itálii, Řecku nebo Portugalsku, informuje o situaci na Havajských ostrovech agentura Reuters.
Po dlouhých bojích Sněmovnou prošla novela zákona o střetu zájmu politiků, která jim zakazuje vlastnit média. Nově je nebude možné převést na osobu blízkou nebo do svěřenského fondu, jak v minulosti postupoval bývalý ministr financí a předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Zákon podepsal i prezident Petr Pavel a je tak definitivně jasné, že vstoupí v platnost.
Přijetí zákona se snažili obstruovat poslanci hnutí ANO, předseda hnutí Andrej Babiš totiž umístil do svěřenského fondu mediální skupinu Mafra, kterou vlastní. Zákaz se však kvůli nedostatečné předchozí úpravě postavení internetových médií nebude týkat právě internetových firem, napsala ČTK.
Divácky nejúspěšněji film v kinech poslední doby inspirovaný panenkou Barbie celosvětově sklízí úspěch, ovšem v některých zemích je zakazován. Problematicky působí zejména otevřený přístup k homosexualitě ve filmu. V některých zemích je totiž z ideologických důvodů považována za závadnou.
Z těchto důvodů byl film aktuálně zakázán v Kuvajtu a Libanonu. Už před tím nebyl vpuštěn do kin ve Vietnamu, ovšem z jiných důvodů. Problematická je fiktivní filmová mapa, která podle hanojské vlády špatně ukazuje nároky států v Jihočínském moři. Stejný problém vzbudil film i na Filipínách, ale tam si cenzoři vystačili s rozmazáním mapy, aby sporné nároky Číny v lokalitě nebyl ve snímku zobrazovány, uvedla na svém webu Al-Džazíra.
Zdroje: ČTK, reuters.com, aljazeera.com