Podle Mezinárodní atomové agentury radioaktivní voda z Fukušimy není nebezpečná. Podle Fialy mohl Andrej Babiš jediným rozhodnutím skrze Agrofert vytvořit tlak na nízké ceny na trhu. Novela zákona o zákazu fyzických trestů pro děti neumožní kriminalizovat rodiče, za jejich použití. Ve státě Georgia v USA konzervativci dále zakazují knihy ve školních knihovnách.
Ve čtvrtek vypustili Japonci tři olympijské bazény vody zasažené radioaktivitou po havárii elektrárny ve Fukušimě v roce 2011. Množství radiace ve vodě je mnohem nižší než jaký je bezpečnostní limit, tvrdí japonští odborníci.
Na rozhodnutí ihned zareagovala Čína, kde byly ihned zakázaný japonské potraviny pocházející z moře. Vypustit vodu do Pacifického oceánu schválila i speciální komise OSN. Čína však Japonsko zkritizovala za nebezpečné chování, které může ohrozit životní prostředí i lidi žijící v regionu. Japonci naopak obviňují Čínu z nepodložených tvrzení, k čemuž se připojila i Mezinárodní atomévá agentura, která nevidí důvod z obavám, informoval agentura Reuters.
Na jednání premiéra a ministra zemědělství se zástupci Potravinářské komory v Českých Budějovicích předseda vlády obvinil opozičního lídra z pokrytectví. Koncern Agrofert který skrze svěřenecký fond patří Andreji Babišovi by pode něj mohl vytvořit tlak na snížení cen potravin, když Babiš hovoří o nutnosti bojovat s vysokou cenou potravin. Zástupci koncernu to tvrdí, že Agrofert není tak velkým producentem, aby mohl určovat maloobchodní ceny, přestože se jedná o největší českou soukromou firmu.
Premiér varoval potravináře před vytvářením nepřiměřeného zisku, což je v řeči čísel např. meziroční nárůst zisku přes 100 %, pokud nedojde poklesu potravin zasadí se vláda o zintenzivnění kontrol finančních úřadů, uvedly Novinky.cz.
Ve druhém největším školním okrsku v Atlantě, hlavním městě státu Georgia, byly dva knižní tituly odstraněny ze dvou desítek školních knihoven kvůli "velmi nevhodnému sexuálnímu obsahu". Stalo se tak jen několik dní po-te, co na jedné ze škol její vedení odhlasovalo propuštění učitelky Katie Rinderle, která dětem přečetla úryvek z dětské knihy, která zahrnuje i otázku genderové identity.
Boj konzervativců proti knihám začal v roce 2020 a od té doby bylo americkým PEN klubem, organizace na podporu svobody slova, zaznamenáno 4 000 případů zákazu knih. Trnem v oku jsou nevhodné pohledy na sexualitu, rasu, gender a náboženství, napsala agentura AP.
Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) připravovaná novela zákona, která má zakazovat násilí na dětech, nevytvoří rámec pro kriminalizaci rodičů, kteří používají fyzické tresty na dětech. Proti zlehčování významů se vyjádřili mj. psychiatři.
Zákonný zákaz fyzických trestů pro děti platí v 66 zemích světa, jako první začal platit v roce 1979 ve Švédsku. Českou republiku ke změně legislativy směrem k ochraně dětí vyzval opakovaně výbor OSN pro práva dítěte. Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková implementaci zákona navrhovala v roce 2010, ale návrh nebyl přijat, uvedla ČTK.
Zdroje: ČTK, novinky.cz, apnews.com, reuters.com