Plánované koncerty americké zpěvačky Taylor Swift ve Vídni byla odvolány pořadatelskou agenturou. Příčinou je odhalená hrozba teroristického útoku na masové akci ve městě. Červenec byl měsícem, který nebyl nejteplejším v historii po 13 rekordních měsících, ale byl jen druhým nejteplejším. Na nepokoje ve Velké Británii navázaly demonstrace odsuzující rasismus a nenávist k muslimům. Španělský separatisty Carles Puigdemont se vrátil z exilu, i když mu v zemi hrozí zatčení.
Organizátoři tří koncertů Taylor Swift ve Vídni, které se měly konat tento týden, je ve středu odvolali poté, co úřady oznámily zatčení kvůli plánu s cílem provést útok na akci v oblasti Vídně, jakou byly koncerty. Swift měla na stadionu Ernsta Happela v rakouském hlavním městě hrát ve čtvrtek, v pátek a v sobotu v rámci svého turné Eras Tour.
Pořadatel akce Barracuda Music ve středu pozdě večer v příspěvku na svém kanálu na Instagramu uvedl, že "nemáme jinou možnost, než v zájmu bezpečnosti všech zrušit tři plánované koncerty". Odvolávala se na "potvrzení" vládních úředníků o plánovaném útoku na stadionu. Již dříve ve středu úřady uvedly, že zatkly dva podezřelé extremisty, z nichž jeden zřejmě plánoval útok na nějakou akci v oblasti Vídně, informovala agentura AP.
Minulý měsíc byl druhým nejteplejším červencem na planetě v historii, čímž bylo přerušeno 13měsíční období, kdy byl každý měsíc nejteplejší, k čemuž částečně přispělo oteplování vlivem jevu El Nino, uvedla ve čtvrtek služba Evropské unie pro změnu klimatu Copernicus.
Měsíc byl o 1,48 stupně Celsia (2,7 stupně Fahrenheita) vyšší než referenční hodnota z předindustriálního období 1850-1990, uvedli meteorologové v měsíční zprávě, zatímco posledních 12 měsíců bylo v důsledku změny klimatu o 1,64 C vyšší než předindustriální průměr, píše agentura Reuters.
Tisíce protestujících proti rasismu se po týdnu protiimigrantských nepokojů a výtržností shromáždily ve městech a obcích po celé Anglii. Shromáždění v místech, kde se protiimigrační protesty očekávaly - včetně severního Londýna, Bristolu a Newcastlu - byla převážně pokojná, přičemž většinu davu tvořili protiprotestující skandující "uprchlíci jsou zde vítáni".
Policie byla připravena na další násilnosti, nasazeny byly tisíce policistů a očekávalo se více než 100 akcí. Původní nepokoje vyvolala dezinformace na internetu, že podezřelý ze smrtelného pobodání tří malých holčiček v Southportu 29. července byl muslimský žadatel o azyl, uvedla BBC.
Barcelona se ve čtvrtek připravovala na očekávaný návrat bývalého vůdce katalánských separatistů Carlese Puigdemonta z exilu. Kontroverzní politik bude pravděpodobně zadržen kvůli nevyřízenému zatykači za údajnou zpronevěru.
Ve středu Puigdemont oznámil, že se vydal na "zpáteční cestu z exilu", a prohlásil, že je i nadále odhodlán zúčastnit se čtvrtečního zasedání katalánského parlamentu, na kterém složí přísahu nový vůdce regionu po květnových volbách, v nichž Puigdemontova strana skončila druhá, informuje agentura Reuters.
Zdroje: reuters.com, bbc.com, apnews.com