Podle vědců bude rok 2023 nadměrně teplý. Může být navíc i rekordní, jak uvedli. Očekává se navíc, že rok 2024 bude ještě teplejší. V Machačkale došlo včera večer poblíž nákupního centra Globus k výbuchu čerpací stanice. Hlášeni jsou mrtví a zranění.
Letošní rok bude s padesátiprocentní pravděpodobností nejteplejším v dějinách a rok 2024 bude nejspíš ještě teplejší, jak vyplývá ze zveřejněných závěrů amerických vědců působících ve vládních institucích. V tuto chvíli je rok 2023 třetím nejteplejším zaznamenaným rokem v historii, uvedla vedoucí vědkyně amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru Sarah Kapnicková. Kromě globálního oteplování přispívá k tomuto trendu i cyklický jev El Niño, který je synonymem dodatečného globálního oteplování, a to tím, že ohřívá povrch oceánů. Odborníci předpovídají, že bude pokračovat i po příští zimě, informoval portál Ceskenoviny.cz.
Ruské město Machačkala podle serveru Novinky.cz zasáhla večerní exploze čerpací stanice, která si vyžádala nejméně 5 obětí a dvě desítky zraněných. Ministerstvo pro mimořádné situace později specifikovalo, že hoří čerpací stanice Nafta, a to na ploše okolo 500 metrů čtverečních. Podle očitých svědků byly plameny k vidění z několika míst ve městě, přičemž někteří z nich tvrdí, že obětí i zraněných mohlo být daleko více. Na místo byly vyslány hasičské vozy, členové policejního sboru a sanitky.
Romy Andrianarisoaová, která pracuje pro prezidenta Madagaskaru Andryho Rajoelinu, byla zatčena spolu s francouzským spolupracovníkem na schůzce v Londýně. Britská Národní kriminální agentura uvedla, že se pokusili získat úplatek od těžaře drahých kamenů Gemfields. Ten měl díky tomu získat licenci k činnosti v tomto africkém ostrovním státě. Dvojice údajně požadovala přibližně 225 000 liber, tedy v přepočtu téměř 6,5 milionu korun, a k tomu navíc 5procentní podíl na celém projektu. Oba stanuli již v sobotu před soudem. Ve vazbě pak zůstanou minimálně do 8. září, uvedla Al Jazeera.
Přibližně 900 novozélandských podniků s více než 250 zaměstnanci bylo úřady vyzváno k tomu, aby nahlásily rozdíly v odměňování žen a mužů. Stejná povinnost bude v následujících čtyřech letech pravděpodobně rozšířena také na podniky, které zaměstnávají více než 100 pracovníků, čímž se okruh rozšíří přibližně o dalších 2700 firem. Podle tamního vládního průzkumu si pracující novozélandská žena v roce 2021 přišla na pouhých 89 centů na každý mužem vydělaný dolar. U etnických menšin pak byly rozdíly ještě větší, když výdělky žen vůči dolaru klesaly až k 75 centům, informoval server Euro.cz.
Filmové snímky Barbie a Oppenheimer byly za uplynulý víkend počtvrté v řadě dvěma nejvýdělečnějšími tituly v severoamerických kinech, když si na vstupném připsaly dalších 33,7 a 18,8 milionu dolarů. Globálně už má Barbie na kontě 1,18 miliardy dolarů, tedy 26 miliard korun, což ji řadilo na druhé místo v žebříčku filmů studia Warner Bros., napsaly Ceskenoviny.cz. Film o odkazu ikonické panenky s Margot Robbieovou a Ryanem Goslingem v hlavních rolích je v čele tržeb v Severní Americe od 21. července, kdy vstoupil do kin současně s dramatem režiséra Christophera Nolana o "otci jaderné bomby“.
Zdroje: Ceskenoviny.cz, Novinky.cz, Euro.cz, Al Jazeera