Alexandr Lukašenko si podle průzkumů u volebních místností zajistil již posedmé vítězství. Americký prezident Donald Trump oznámil plán uvalit 25procentní clo na veškerý dovoz z Kolumbie a řadu dalších sankcí kvůli tomu, že tato jihoamerická země odmítla přijmout dva americké deportační lety s kolumbijskými migranty.
Běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko podle průzkumů u volebních místností získal v prezidentských volbách 87,6 procenta hlasů a zajistil si tak patrně posedmé pět let v čele země. Voleb se podle volební komise zúčastnilo 81,5 procenta z 6,9 milionu oprávněných voličů. Exilová opozice už dříve označila hlasování za podvod, neboť přední kritici režimu jsou uvězněni či uprchli ze země a nezávislá média jsou zakázaná. Lukašenkovo vítězství se tak očekávalo, uvedl portál Ceskenoviny.cz.
Americký prezident Donald Trump řekl, že nařizuje cla, vízová omezení a další odvetná opatření vůči Kolumbii poté, co její vláda odmítla dva lety s migranty. Každý z nich měl na palubě okolo 80 lidí. Podle Trumpa byla tato opatření nezbytná, protože rozhodnutí kolumbijského prezidenta Gustava Petra „ohrozilo“ národní bezpečnost Spojených států. Petro předtím prohlásil, že jeho vláda nebude přijímat lety s migranty, dokud Trumpova administrativa nevytvoří protokol, jak s nimi bude zacházet „důstojně“, napsala agentura AP.
Česku bylo ke konci loňského roku v oběhu 2,96 miliardy kusů bankovek a mincí. Proti roku 2023 to znamenalo zvýšení o 3,2 procenta, přibylo používaných bankovek i mincí. Bankovek bylo v oběhu 550,7 milionu kusů o celkové hodnotě 706,9 miliardy korun. Nejpoužívanější byly stejně jako v předchozích letech dvoutisícovky, kterých bylo 201,3 milionu kusů a tvořily více než třetinu všech užívaných bankovek. Hodnota peněz v oběhu se meziročně zvýšila zhruba o 22 miliard korun na 727,6 miliardy korun. Vyplývá to ze statistik České národní banky, jak informoval server Ceskenoviny.cz.
Včerejší Den Austrálie upozornil na rozdíly v právech domorodých obyvatel země a většinové populace. Událost označuje situaci z roku 1788, která nakonec vedla k tomu, že si Británie nárokovala celou zemi bez smlouvy s jejími domorodými obyvateli. Ochránci práv domorodých obyvatel nazývají 26. leden „Dnem invaze“. Ve velkých městech se proto každoročně konají protestní shromáždění. Středolevá vláda Labouristické strany premiéra Anthonyho Albaneseho se v roce 2023 rozhodla, že v uvedený den povolí státním zaměstnancům pracovat. Tím zrušila předchozí konzervativní vládní nařízení, uvedla agentura AP.
Zdroje: Ceskenoviny.cz, AP