Emmanuel Macron vyráží do Kazakstánu a Uzbekistánu, kde chce zajistit dodávky uranu pro francouzské jaderné elektrárny. V Pásmu Gazy pokračovalo izraelské bombardování. Zabit měl být jeden z velitelů Hamásu se svými bojovníky, útok doprovázely desítky civilních obětí. Na největší křesťanské univerzitě v USA docházelo k podvodům na studentech doktorských programů a škola musí zaplatit mnohamiliónovou pokutu.
Kazachstán a Uzbekistán čeká návštěva francouzského prezidenta, který by se zde rád domluvil na dodávkách uranu pro jaderné elektrárny. Francie patří k zemím s největším podílem jaderné energie na energetickém mixu. Doposud nejvíce uranové rudy, suroviny využívané k jaderné reakci, dodával do zemí Evropské unie Niger a Rusko. Kvůli zhoršující se geopolitické situaci se však nejedná o spolehlivé partnery. Evropské země omezují dodávky uranu z Ruska, i když se na něj prozatím nevztahují sankce. V Nigeru se dostala k moci vojenská chunta a nad spolehlivostí této země visí otazníky.
Zmíněné asijské země, které bývaly součástí Sovětského svazu, jsou v současnosti pod silným politickým vlivem Ruska a Číny. Francie by navázáním ekonomických vztahů mohla vrazit klín do této geopolitické dominance posílením vazeb na tamější uranový průmysl. Šéf státního Kazatompromu Jerzhan Mukanov řekl serveru Politico, že cítí vzrůstající zájem z Evropy a zamýšlí stát se zásadní dodavatelem do Evropy.
Podle Izraelců byl v jednom z uprchlických táborů zabit velitel Hamásu Ibrahim Biari a dalších jedenáct bojovníků. Útok měl také způsobit kolaps v podzemních tunelech v oblasti, kde se měli nacházet další bojovníci teroristické organizace a desítky jich měly přijít o život. V oblasti se nacházelo velké množství civilistů a zabito jich mohlo být přibližně 50.
Mluvčí Hamásu Hazem Quassem podobný vývoj události popřel. Žádný seniorní člen Hamásu podle něj zabit nebyl a Izrael o útocích na bojovníky hovoří pro to, aby zakryl velké množství civilních obětí během bombardování Pásma Gazy. Přestože Izrael vyzval Palestince k evakuaci severní části Gazy, mnozí zde stále zůstávají, informuje agentura Reuters.
Téměř 38 miliónů dolarů (cca 760 miliónů korun) musí zaplatit křesťanská Grand Canyon University, kterou navštěvuje na 100 000 studentů a je tak největší křesťanskou institucí svého druhu v zemi. Měla se dopustit podvodného jednání právě směrem ke studentům, co se týče výše plateb za studium. To je na vysokých školách v USA zpravidla zpoplatněno.
Podle amerického Ministerstva školství mělo být podvedeno na 7 500 studentů studujících v doktorských studijních programech. Absolventi nejvyššího akademického studia měli zaplatit 40 000 až 49 000 dolarů, ovšem podle zjištěni ministerských úředníků 78 % z nic zaplatilo na cestě k titulu o 10 000 až 12 000 dolarů více. Ty si univerzita naúčtovala za speciální kurzy nutné k dokončení dizertační práce. Představitelé Grand Canyon University vinu popírají a chtějí se pro rozhodnutí odvolala, píše agentura AP.
Podle průzkumu veřejného mínění nezávislé společnosti Levkada až 70 % ruských občanů by podpořila prezidenta Vladimira Putina v rozhodnutí ukončit válku na Ukrajině. Pokud by však součástí míru bylo navrácení okupovaných území zpět Ukrajině, bylo by pro konec války 34 % Rusů.
Veřejné mínění je poměrně vyrovnané v otázce, zda-li by bylo dobré nikdy invazi na Ukrajinu nepodniknout, pokud by se mohli vrátit do minulosti: 41 % dotázaných odpověděla, že by invazi nikdy neprovedla a 43 %naopak uvedlo, že by bylo pro invazi. Počínání armády podporuje 76 % oslovených Rusů, informovala na svém webu agentura ČTK.
Zdroje. reuters.com, apnews.com, politico.eu, ČTK