Po včerejší debatě ministra životního prostředí Richarda Brabce s ministryní financí Alenou Schillerovou je rozhodnuto: na krmivo pro zvířata 28 licencovaných zoologických zahrad v ČR míří 80 milionů korun. Zoologické zahrady se díky dnešnímu navýšení budou schopny postarat o svá zvířata během letošního roku.
vysvětluje ministr Brabec. Ministerstvo životního prostředí navýšilo každoroční příspěvek zoologickým zahradám tak, aby zajistilo dobrou kondici zvířat v péči zoo ohrožených ztrátami ze vstupného způsobenými pandemií. Pro menší zoologické zahrady to znamená podporu ze strany ministerstva v řádu až statisíců korun, u těch větších se jedná o podporu v jednotkách milionů korun.
Ve vztahu k pořízení krmiva jsou prostředky rozdělovány na základě počtu ohrožených druhů živočichů, které daná zoologická zahrada chová. Každá zoologická zahrada tak obdrží jinou částku, která reflektuje druhy a počty zvířat.
V minulém roce došlo v důsledku pandemie k velkým změnám ve využívání internetu. Ve větší míře jsme přes něj začali například sledovat placené pořady, nakupovat či vyhledávat informace o zdraví. Internet se stal vedle mobilního telefonu nejrychleji se rozvíjející technologií. V roce 2020 bylo bez internetu již jen 18 % českých domácností. Jde převážně o domácnosti seniorů, kteří o tuto technologii nemají zájem nebo ji neumějí používat.
říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. I díky rozšíření chytrých telefonů vzrostl počet osob, které využívají internet právě tam. V minulém roce to bylo téměř 6 milionů Čechů starších 16 let v porovnání s jedním milionem v roce 2012.
Pandemie mimo jiné změnila chování lidí na internetu. Nejviditelnější změnu zaznamenalo nakupování přes internet. Ve druhém čtvrtletí roku 2020 nakupovala online více než polovina Čechů. V případě nakupování potravin a nápojů přes internet se Česko nachází nad průměrem Evropské unie, hned za Německem.
upozorňuje Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.
V pondělí 22. března začal pilotní provoz Metropolitního očkovacího centra na Vyšehradě. V prvních dnech byli očkováni městští policisté a dále lidé například s handicapem, poruchou intelektu či pečovatelé. Celkem bylo naočkováno vakcínami za pondělí a úterý více jak 400 lidí, do pátku by mělo být naočkováno asi 1 000 osob. Oficiální spuštění centra pro veřejnost je plánováno na 6. dubna. Díky poloze v Kongresovém centru bude dobře dostupné pro všechny.
Celkem provoz v pilotním režimu zajišťuje 35 lidí. Samotný proces očkování trvá přibližně 10 minut a dalších 30 minut je pak vyhrazeno pro pozorování případných vedlejších účinků. U drtivé většiny z nich nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky, ve výjimečných případech očkování doprovázela únava, nevolnost či bolest v místě vpichu.
Již v tuto chvíli je do Metropolitního očkovacího centra zaregistrováno několik stovek lidí. Centrum bude koncipováno tak, aby mělo denní kapacitu 200 až 1 000 naočkovaných lidí s tím, že kapacita může být navýšena díky rozšíření provozu na sedm dní v týdnu až dvanáct hodin denně.
Legendární hudebník Vladimír Mišík se kvůli svému zdravotnímu stavu rozhodl skončit s koncertováním. Podle jeho manažera Šimona Kotka už pro něj bylo každé vystoupení velmi vysilující.
Vladimír Mišík žil hudbou celý život. Už jako student hrával v kapele, nejvíce ho proslavila spolupráce s Radimem Hladíkem a jejich kapela Blue Effect, kterou založili v roce 1968, tehdy jako The Special Blue Effect.
V listopadu 2019 vydal devět let po předešlé desce sólové album Jednou tě potkám, které sklidilo obrovský úspěch. Následně za něj obdržel šest sošek Anděla. A právě tam přiznal své zdravotní problémy, které ho provází.
Počet obětí koronaviru v Brazílii včera překonal hranici 300 000, uvádí ministerstvo zdravotnictví. Za posledních 24 hodin bylo hlášeno 89 992 pozitivních případů a více než 2000 úmrtí. Jelikož jsou čísla odstrašující, prezident Jair Bolsonaro přislíbil celkem 1 milion vakcín, aby země překonala krizi. Dodal, že klíčem ke zpomalení viru bude právě očkovaní společně se sociálním distancováním.
Brazílie se tak stala po USA druhou zemí s nejvyšší úmrtností na covid-19 a zároveň jedním ze čtyř globálních epicenter světa.