Volodymyr Zelenskyj prosazuje myšlenku globálního mírového summitu organizovaného na půdě OSN, který by zahrnoval mimo jiné i stažení ruských invazních vojsk a navrácení všech ukrajinských území, jež Rusko obsadilo. V příhraničním regionu mezi Pákistánem a Afghánistánem provedla teroristická organizace Islámský stát bombový útok. Ten má nejméně 54 obětí.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pravděpodobně zamíří v září do New Yorku na Valné shromáždění OSN, kde se bude snažit prosadit svůj mírový plán. Kyjev prý usiluje o to, aby se během zde konal summit o ukrajinském mírovém plánu, který si klade za cíl ukončit konflikt, jenž před téměř rokem a půl vyvolalo svou invazí do země Rusko. Někteří ukrajinští spojenci se však zdráhají kvůli složité logistice, která by s tím byla spojena, a dávají přednost uspořádaní akcí v rámci plánovaného zasedání. Ukrajinským mírovým plánem se budou navíc o víkendu zabývat účastníci summitu v Saúdské Arábii, jehož se zúčastní až 30 západních a klíčových rozvojových zemí, informovaly Ceskenoviny.cz.
Teroristická organizace Islámský stát se přihlásila k odpovědnosti za nedělní bombový útok na severozápadě Pákistánu, který má nejméně 54 obětí. Bombový útok si vyžádal také okolo 130 zraněných. Atentátník zaútočil na shromáždění konzervativní strany JUI-F maulány Fazlúra Rahmána na okraji města Chár poblíž hranic s Afghánistánem. Pákistán tak zaznamenal obnovení útoků islamistických ozbrojenců od loňského roku, kdy bylo porušeno příměří mezí pákistánskou odnoží radikálního hnutí Tálibán a pákistánskou vládou, uvedl Tyden.cz.
Vojenská junta, která v Nigeru minulou středu zosnovala státní převrat a svrhla demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma, zatkla podle portálu Aktualne.cz ministra těžby Ousseiniho Hadizatoua, ministra pro ropný průmysl Saniho Mahamadoua, předsedu strany Foumakoyeho Gadoa a několik dalších politiků svržené Nigerské strany pro demokracii a socialismus. Nigerští vojáci rovněž obvinili Francii z toho, že od svržené vlády obdržela povolení provést v Nigeru nálety, což francouzské ministerstvo zahraničí následně dementovalo.
Sociální síť X, známá doteď jako Twitter, pohrozila, že bude žalovat skupinu nezávislých výzkumníků. Jejich šetření totiž prokázalo nárůst nenávistných projevů na této síti od doby, kdy ji loni koupil miliardář Elon Musk. Ten zde například před nedávnem přivítal zpět bělošské nacisty a popírače voleb. Centrum pro boj proti digitální nenávisti je tak terčem kritiky právníků, že jeho výzkumné publikace mají údajně „poškodit podnikání Twitteru tím, že odvedou inzerenty z platformy pomocí pobuřujících tvrzení“, uvedla agentura AP.
Organizace UNESCO doporučila zařadit Benátky na seznam ohrožených památek světového dědictví, jak napsal server Ceskenoviny.cz. Navrhuje to zejména kvůli vysokému počtu turistů v italském městě, dopadům změn klimatu na něj i absenci celkové strategie pro rozvoj města. Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu o tom informovala včera, hlasovat o zápisu budou členské země v září. Před dvěma lety se terčem kritiky agentury OSN staly zejména velké výletní lodě, které připlouvaly až do města.
Zdroje: Ceskenoviny.cz, Aktualne.cz, Tyden.cz, AP