Štvanická lávka autorů Petra Teje, Marka Blanka, Jana Mourka, Aleše Hvízdala a Jana Hendrycha dostala ocenění Národní cena za architekturu. Někteří Kubánci vyšli do ulic. Země se totiž potýká s opakovanými výpadky proudu. Ostrov začal zároveň ohrožovat hurikán Oscar.
Národní cenu za architekturu letos získala Štvanická lávka v Praze, která je dílem autorů Petra Teje, Marka Blanka, Jana Mourka, Aleše Hvízdala a Jana Hendrycha. Ocenění v Praze na 31. ročníku soutěže předali zástupci Obce architektů. Cenu za celoživotní dílo obdržela Vítězslava Rothbauerová. Z novostaveb zvítězila přístavba základní a mateřské školy ve Studenci na Semilsku. Za nejlepší krajinářskou architekturu a zahradní tvorbu vybrala porota Park historie Aš na Chebsku. Kategorii Rekonstrukce vyhrál ze 17 nominovaných projekt Konverze obilného sila Automatických mlýnů v Pardubicích a první příčku v kategorii Rodinný dům obsadil projekt s názvem Stodola v Čilé na Rokycansku, uvedl server Ceskenoviny.cz.
Rozsáhlé výpadky elektrické energie na Kubě, jimiž v posledních dnech země trpí, se protáhly poté, co hurikán Oscar začal ohrožovat východní pobřeží ostrova. V hlavním městě, kde žijí 2 miliony lidí, zůstala většina domácností bez proudu. To má vliv rovněž na zásobování vodou, které je závislé na provozu čerpadel. V Santo Suárez, čtvrti na jihozápadě hlavního města, vyšli proto také místní lidé na protest demonstrovat. Místní ulici zablokovali odpadky, informovala agentura AP.
Dětská obrna se opět šíří v Pákistánu. Podle úřadů minulý měsíc nedostalo očkovací dávku proti obrně více než 1 milion dětí. Obrna je přitom jednou z nejméně léčitelných nemocí na světě. Pákistánští představitelé ohlásili v říjnu více než tucet nových případů dětské obrny, čímž se celkový počet nakažených letos zvýšil na 39 ve srovnání s pouhými šesti v loňském roce. Pákistán a sousední Afghánistán jsou podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jediné dvě země, kde dětská obrna zůstává problémem, napsal server televize CNN. Očkovací programy v Pákistánu, kde žije více než 240 milionů lidí, se v minulosti částečně potýkaly nedůvěře místních obyvatel k zahraničním poskytovatelům zdravotní péče.
Indie a Čína se dohodly na vojenských hlídkách podél jejich sporné hranice v pohoří Himaláje. To by podle indického ministerstva zahraničních věcí mohlo vést k vyřešení konfliktu, který začal v roce 2020. Předmětem sporu je 3 488 kilometrů dlouhá hranice, která odděluje území ovládaná Čínou a Indií od Ladakhu na západě po indický východní stát Arunáčalpradéš. Ten si nárokuje Čína. Považuje jej totiž za součást své tibetské oblasti, jak uvedla Al Jazeera.
Zdroje: Ceskenoviny.cz, CNN, AP, Al Jazeera