Na středu je naplánovaná schůzka ruského a čínského prezidenta. Ve stejný den by měl Putin také promluvit na summitu k plánu takzvané nové Hedvábné stezky. Po střelbě v centrální části Bruselu zemřeli večer nejméně dva lidé. Kvůli útoku byl předčasně ukončen večerní fotbalový zápas Belgie se Švédskem.
Ruský prezident Vladimir Putin přicestoval do Pekingu, kde se sejde s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Schůzka lídrů je naplánovaná na středu, stejně jako Putinův projev na summitu k plánu takzvané nové Hedvábné stezky. V plánu má ruský prezident dále setkání s vietnamským prezidentem Vo Van Thuongem, thajským premiérem Sríttchou Tchavisinem, mongolským prezidentem Uchnágínem Chürelsüchem či s prezidentem Laosu Thonglounem Sisoulitem. Putin od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 cestuje do zahraničí zřídka, uvedl v té souvislosti server Ceskenoviny.cz.
Dva švédští fotbaloví fanoušci byli v pondělí večer zastřeleni v belgickém hlavním městě Bruselu. Tamní vláda útok označila za teroristický útok, informovala CNN. K incidentu došlo v době, kdy Belgie hostila Švédsko v kvalifikačním fotbalovém utkání Euro 2024. O přestávce zápasu švédští fotbalisté oznámili, že už do druhého poločasu nenastoupí. Belgický tým s tím souhlasil. Média s odvoláním na záběry z videa poskytnutého svědkem události uvádějí, že muž v oranžové vestě a helmě nejprve vypálil na člověka ve vstupním prostoru jedné z budov a pak střílel na lidi jedoucí v taxi. Podle svědků při činu vykřikoval heslo Alláhu akbar (arabsky Bůh je velký). Poté ujel na motorce.
Americký federální soud, který obviňuje Donalda Trumpa z nezákonného spiknutí s cílem zvrátit jeho volební prohru v roce 2020 s demokratem Joe Bidenem, bývalému prezidentovi Spojených států zakázal, aby útočil proti žalobcům, možným svědkům i zaměstnancům soudu. Tyto Trumpovi komentáře, jak uvedli žalobci, mohou totiž podkopávat důvěru veřejnosti v tamní soudní systém a způsobit, že svědci nebo lidé, kteří budou působit jako porotci u soudu, by se mohli cítit obtěžováni a zastrašováni. Trumpovi právníci již uvedli, že soud tak protiústavně brání jeho politickému projevu, informovala agentura AP.
Sociální síť TikTok zvyšuje úsilí v boji proti dezinformacím, podněcování k násilí a nenávisti v souvislosti s válkou mezi Izraelem a Hamásem. Stalo se tak poté, co Evropská unie varovala společnosti, které provozují sociální sítě, že riskují možnost postihu. V rámci svých opatření TikTok vylepšuje svůj software, který se používá k automatické detekci a odstraňování grafického a násilného obsahu. Současně najímá více arabsky a hebrejsky hovořících specialistů, kteří na obsah příspěvků dohlíží. TikTok ve svém prohlášení uvedl, že po brutálním útoku Hamasu na izraelské civilisty 7. října „okamžitě zmobilizoval značné zdroje a personál, aby pomohl udržet bezpečnost své komunity a integritu celé platformy“, jak uvedla CNN.
Zdroje: Ceskenoviny.cz, AP, CNN