Valné shromáždění OSN se většinově shodlo, že připojení části ukrajinského území k Rusku je nelegální. Zároveň žádá o stažení ruských vojsk z cizího území. Některé evropské země chtějí zlepšit svoji protivzdušnou obranu. Dvanáct z nich, včetně Česka, se proto nejspíše zapojí do společného protiraketového systému.
Na Valném shromáždění OSN 143 ze 193 zemí odsoudilo nedávnou ruskou anexi čtyř částečně okupovaných ukrajinských území. Proti rezoluci odsuzující krok Moskvy jako nelegální hlasovalo pouze Rusko, Bělorusko, Sýrie, Nikaragua a Severní Korea. Dalších 35 zemí, včetně tradičního ruského spojence Číny, se zdrželo hlasování.
Rezoluce OSN odsuzuje "pokus o nezákonnou anexi" a vyzývá všechny země, aby tento krok neuznaly a posílily tak mezinárodní diplomatickou izolaci Moskvy. Vyzývá také ke stažení ruských jednotek z území Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznávaných hranic.
napsal na Twitteru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Do projektu společné protiraketové obrany nejspíše vstoupí 12 evropských států, včetně Česka. Plán je reakcí na ruskou útočnou válku proti Ukrajině.
řekl k tomu německý kancléř Olaf Scholz již v srpnovém projevu na Univerzitě Karlově v Praze.
Kromě Německa a Česka či Slovenska se má do projektu zapojit také Belgie, Bulharsko, Estonsko, Finsko, Norsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovinsko a Nizozemsko. Podle diplomatů přibudou ještě další partneři.
Registrační značku pro automobil by mohla mít auta až měsíc předem. Především firmy by si tak mohly vyřizovat potřebná povolení ještě předtím, než úřad vozidlo zapíše do registru. Počítá s tím vládní novela o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, kterou projednal sněmovní hospodářský výbor.
Výbor navíc předpokládá zrušení povinnosti předkládat protokol o evidenční kontrole při žádosti o registraci vozidla nebo při změně provozovatele a současně i zrušení velkého technického průkazu, aby se tak omezila byrokracie a snížily náklady spojené s doklady k vozidlu. Od roku 2024 by tak malý technický průkaz obsahoval více údajů než dosud.
Podle šetření organizace Our World in Data vznikne na světě během jednoho roku celkově kolem 350 milionů tun plastového odpadu. 98 procent přitom zůstává v oblasti svého vzniku.
Podle této analýzy je největším vývozcem plastového odpadu, současně ale také největším dovozcem Evropa. Ročně vyveze 3,9 milionu tun plastu, ale doveze 2,8 milionu tun. Evropské země zároveň nejvíce plastu importují a exportují se sousedními státy v rámci Evropy. Z toho je největším obchodníkem Německo.
Z regionů Evropy a Severní Ameriky se do oceánů dostává pouhých pět procent ze světového plastového odpadu. Okolo 80 procent plastů, které se dostanou do oceánů z pevniny, pochází z řek v Asii.
Na veřejnosti se opět objevil severokorejský vůdce Kim Čong-un, když se zúčastnil otevření nového automatického skleníku, postaveném na bývalé raketové základně. Skleník, jenž zahrnuje 850 budov na rozloze 280 hektarů., včetně několik škol a přidružených služeb, má pomoci řešit nedostatek potravin v zemi.
Kim se slavnosti, na které přestřihával červenou stuhu a obdivoval sazenice okurek či paprik, účastnil jen krátce poté, co země provedla cvičení jednotky pro jaderné operace. Při ní byly podle státní tiskové agentury KCNA odpáleny balistické střely s maketami jaderných hlavic. KLDR tak podle místních médií reagovala na společné americko-jihokorejské vojenské manévry.
Zdroje: ČTK, Reuters, Der Spiegel, Novinky.cz, Czechcrunch.cz, Blesk.cz