Ruské novináře čeká pětiletý trest v trestanecké kolonii v politickém procesu, kvůli jejich vytváření videí na Youtube pro zesnulého Alexeje Navalného. Česko zažilo rekordně teplý duben, který přišel s letními teplotami. Špičky americké a evropské diplomacie budou jednat o situaci na Ukrajině Federální soudce se pouští do války s Trumpovou administrativou kvůli neuposlechnutí soudního příkazu.
Čtyři novináři spojení se zesnulým ruským opozičním vůdcem Alexejem Navalným byli v úterý odsouzeni k pěti letům a šesti měsícům v trestanecké kolonii poté, co byli obviněni z práce pro zakázanou organizaci vedenou kritikem Kremlu. Reportéři - Antonina Favorská, Sergej Karelin, Konstantin Gabov a Artem Kriger - byli od října souzeni za zavřenými dveřmi na základě obvinění z členství v "extremistické" skupině, kterou Navalnyj založil v roce 2011, což popírají.
Prokuratura tvrdí, že čtveřice vytvářela materiály pro YouTube kanál Navalného protikorupčního fondu, což je zakázáno zákonem o zahraničních agentech. Amnesty International varovala, že tato "represivní" legislativa je "útokem na svobodu sdružování" v Rusku, kde se Moskva stále častěji snaží potlačit novináře cenzurními zákony, napsal web CNN.
Teploty v Česku překračovaly 25 stupňů Celsia a nejvýše vystoupala rtuť teploměru v Tuhání na Mělnicku, kde dosáhla na 27,5 stupně. Rekordy pro 16. duben padly na 128 stanicích ze 170, kde probíhá měření déle než 30 let.
Nadále v Česku pokračuje problém se suchem. Podle měření Českého hydrometeorologického úřadu spadla od začátku roku jen polovina obvyklého množství dešťových srážek, uvedla k situaci agentura ČTK.
Zvláštní vyslanec Donalda Trumpa Steve Witkoff a hlavní diplomat Marco Rubio dnes budou v Paříži jednat s evropskými protějšky o snaze ukončit válku na Ukrajině. Rozhovory, kterých se zúčastní i britský ministr zahraničí David Lammy, představují nejvyšší úroveň transatlantické angažovanosti v otázce války od února.
V posledních měsících americká vláda s konzultacemi se svými evropskými spojenci příliš nespěchala. Čtvrteční jednání jsou významná už jen proto, že se konají. Witkoff a Rubio se setkají s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a jeho týmem, informovala BBC.
Federální soudce ve středu uvedl, že shledal pravděpodobný důvod k tomu, aby Trumpovu administrativu obvinil z pohrdání soudem, a varoval, že by mohl požádat o trestní stíhání úředníků za to, že minulý měsíc porušili jeho příkaz otočit letadla s deportovanými osobami do věznice v Salvadoru. Rozhodnutí amerického oblastního soudce Jamese E. Boasberga, o němž prezident Donald Trump prohlásil, že by měl být zbaven funkce, znamená dramatický souboj mezi soudní a výkonnou mocí o pravomoci prezidenta při realizaci klíčových priorit Bílého domu.
Boasberg obvinil úředníky administrativy, že minulý měsíc spěchali s deportovanými ze země na základě zákona o cizích nepřátelích dříve, než mohli napadnout své vyhoštění u soudu, a poté svévolně ignorovali jeho příkaz, aby se letadla, která již byla ve vzduchu, vrátila do Spojených států, uvedla agentura AP.
Zdroje: AP, CNN, BBC, ČTK