Americká vojenská pomoc Ukrajině má být jedním z témat připravovaného setkání Volodymyra Zelenského s Joe Bidenem na půdě OSN. Téměř 13 tisíc zaměstnanců se zapojí do stávky, kterou ve Spojených státech vyhlásil tamní odborový svaz United Auto Workers.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se příští týden chystá do New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN. Setká se při té příležitosti s americkým prezidentem Joem Bidenem. Náplň chystaného jednání Bidena a Zelenského zatím není známá, jedním z témat by však zřejmě mohla být americká vojenská pomoc Ukrajině. Bidenova administrativa je údajně blízko schválení dodávek střel ATACMS s doletem až 306 kilometrů schopných nést kazetovou munici, či jinou verzi raket GMLRS, které mají dolet jen 72 kilometrů, ale také s úpravou pro kazetovou munici.
Spojené státy dosud Kyjevu na obranu před ruskou agresí poskytly pomoc ve výši 43,7 miliardy dolarů, tedy 993 miliard korun, uvedly Ceskenoviny.cz.
Americký odborový svaz United Auto Workers ohlásil stávku zahrnující dohromady 12 700 pracovníků, která se budou konat v montážních závodech na výrobu vozů Ford Bronco, Jeep Wrangler, Chevrolet Colorado a dalších modelů. Prezident svazu Shawn Fain řekl, že odbory prozatím odloží širokou generální stávku. Současně ale dodal, že všechny možnosti jsou otevřené, pokud nebudou dohodnuty podmínky nové smlouvy. Odbory řekly, že chtějí navýšení mezd o 40 procent. Kamenem úrazu je ale především odstranění odstupňovaných mzdových systémů, které vyžadují, aby noví zaměstnanci zůstali v zaměstnání po dobu osmi let a vydělávali stejně jako zkušení pracovníci, jak informovala agentura Reuters.
Tchajwanské ministerstvo zahraničních věcí vrátilo úder poté, co Elon Musk označil ostrov za „nedílnou součást Číny“.
„Poslouchejte, Tchaj-wan není součástí Čínské lidové republiky a rozhodně není na prodej,"
uvedl tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu v prohlášení na platformě X, dříve známé jako Twitter.
Musk totiž na dálku srovnal vztah Tchaj-wanu s Čínou se vztahem Havaje a Spojených států a dodal:
„Politika Pekingu byla založena na sjednocení Tchaj-wanu s Čínou,“
řekl generální ředitel Tesly, když tvrdil, že Číně „dobře“ rozumí, uvedla CNN.
Japonský premiér Fumio Kišida jmenoval do svého kabinetu pět žen, což je nejvíce od roku 2014. Změna přichází kvůli tomu, že podpora jeho strany nadále klesá. Podle srpnového průzkumu Kyodo News v současnosti podporuje premiéra pouze 33,6 procenta japonských občanů. Kišida doufá, že jmenování více žen posílí jeho podporu mezi progresivnějšími a mladšími voliči.
Jedním z přírůstků do kabinetu je Yoko Kamikawa, která se stala první japonskou ministryní zahraničních věcí za téměř dvě desetiletí.
„Chtěli bychom demonstrovat přítomnost Japonska a budovat důvěru s našimi protějšky po celém světě,“
řekla ve čtvrtek na své první tiskové konferenci od nástupu do úřadu, informovala Al Jazeera.
Zdroje: Ceskenoviny.cz, CNN, Al Jazeera, Reuters