Britský premiér Sunak oznámil, že chce zpřísnit legislativu ohledně prodeje cigaret mladistvým. Země Evropské unie chystají revizi migrační politiky před blížícími se volbami do Evropského parlamentu. Odvolání předsedy Sněmovny reprezentantu Kevina McCarthyho vyvolalo obavy o budoucnost pomoci USA Ukrajině napadené Ruskem, McCarthy patřil k největším zastáncům Ukrajiny v americké politice. Petr Pavel na půdě Evropského parlamentu ve Štrasburku varoval před dezinformacemi.
Po odvolání předsedy Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho sílí v republikánské straně radikální hlasy požadující ukončení finanční a vojenské pomoci Ukrajině, což by zásadním způsobem omezilo možnosti ukrajinské obrany. V tomot kontextu hledají republikáni svého nového lídra Sněmovny.
Sám McCarthy během projevu po odvolání z funkce, prvního svého druhu v dějinách USA, varoval před politikou appeasementu a použil příklad Československa po Mnichovské dohodě. Je otázkou, jestli budou zástupci ve Sněmovně schopni odhlasovat další uvolnění finančních prostředků pro Ukrajinu. bez zvoleného vedení. Kdo by se mohl stát dalším předsedou není známo a situace dělá starosti i prezidentu Bidenovi, napsala agentura AP.
Země evropské sedmadvacítky se ve středu dohodly na změnách v migrační politice. Největší rozpory mělo Německo a Itálie ve věci charitativních lodí, které sbírají migranty plavící se z Afriky přes Středozemní moře.
Další jednání čeká představitele jednotlivých států v Evropském parlamentu, kde by se změny měly odhlasovat ještě před blížícími se eurovolbami. Cílem politiky je změnit azylový systém a pomoci hraničních zemím EU vypořádat se s masovou migrací. Např. v roku 2015 dorazilo ke břehům jihoevropských států přes milión migrantů. Polsko a Maďarsko hlasovalo proti návrhu, Česká republika, Slovensko a Rakousko se hlasování zdrželi a mezi ostatními zeměmi byl návrh přijat, informuje agentura Reuters.
Zpřísnění pravidel pro potencionální mladé kuřáky se bude posunovat každoročně o jeden rok věku, až bude znemožněno nakupovat tabákové výrobky všem mladým lidem. Sunak prohlásil, že problémy spojené s kouřením stojí Velkou Británii 17 miliard liber ročně (téměř půl bilionu korun).
Aktivisté bojující proti kouření premiérův krok vítají, tabákové firmy ho naopak kritizují. Podle nich jde o zásah do práv mladistvých a zákaz navíc otevře bránu kriminálním gangům a ilegálním prodejům, napsala plánech britské vlády agentura Reuters.
Česká hlava státu hovořila o blížících se volbách do Evropského parlamentu, před nimi by sám Petr Pavel chtěl aktivně bojovat proti šíření dezinformací. Europoslanců představil svou vizi Evropy, která klade důraz na bezpečnost vnitřní jednotu a rozmanitost. Vyzdvihl také význam evropské pomoci Ukrajině.
Ve svém projevu opakovaně odkazoval na svého předchůdce Václava Havla. Politici by podle Pavla rovněž měli vytrvale vysvětlovat občanům přínosy Evropské unie a vysvětlovat dezinformační narativy, které jsou pokušením pro populismus nezodpovědných politiků, shrnula projev českého prezidenta agentura ČTK.
Zdroje: reuters.com, apnews.com, ČTK