Tomáše Čermáka, jenž v minulosti vybízel veřejnost k násilí na senátorech, poslancích a členech vlády, začala hledat policie, když se ukázalo, že se skrývá před vězením. Pro fanoušky a veřejnost se bude dnes v areálu Strahovského kláštera konat smuteční rozloučení s hudebníkem Vašo Patejdlem.
Policie začala hledat Tomáše Čermáka, který je prvním člověkem v Česku pravomocně odsouzeným do vězení za podněcování ke spáchání teroristického trestného činu. Mluvčí plzeňské policie Iva Vršecká řekla, že včera nenastoupil do výkonu trestu. Podle pravomocného verdiktu soudu si má odpykat 5,5 roku vězení za to, že v době koronavirové pandemie veřejně vyzýval k násilí vůči politikům. Loni v únoru se v živém vysílání na sociální síti Facebook vymezoval vůči novele pandemického zákona, vyzýval k převzetí moci, k vypálení Senátu i k vymanění České republiky ze struktur EU a NATO, napsal server Ceskenoviny.cz.
Rodina, blízcí i fanoušci se ve středu od 14 hodin rozloučí v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Strahově s hudebníkem a spoluzakladatelem kapely Elán Vašo Patejdlem, jak upozornil server iDnes.cz. Veřejnosti bude vyhrazen prostor na nádvoří Strahovského kláštera.
řekla k celé události manželka zesnulého muzikanta Miluše Patejdlová.
Patejdl zemřel 19. srpna ve věku 68 let po těžké nemoci.
Americká sociální síť X, dříve Twitter, čelí více než dvěma tisícům arbitrážních řízení, která iniciovali bývalí zaměstnanci podniku po jeho převzetí miliardářem Elonem Muskem. Bývalí zaměstnanci firmu viní z toho, že nesplnila sliby ohledně odstupného a následně oddálila arbitrážní řízení, protože neuhradila potřebné poplatky v arbitrážním systému JAMS. Poplatky v systému činí 2 000 dolarů, tedy zhruba 44 tisíc korun za jeden případ. Z toho 1 600 dolarů by měla zaplatit firma a 400 dolarů zaměstnanec, jak informoval server Aktualne.cz.
Vláda venezuelského prezidenta Nicolase Madura podle televize Al Jazeera nadále využívá svévolné zadržování, aby zasáhla proti politickým oponentům, uvedla Amnesty International a vyzvala vedení země, aby propustilo všechny zadržené.
řekla Erika Guevara-Rosasová, ředitelka Amnesty pro Ameriku.
Obětí politicky motivovaného zadržování byly podle této organizace v letech 2018 až 2022 odpůrci režimu, včetně učitelů, odborářů a obránců lidských práv.
V noci na čtvrtek se odehraje úplněk, kterému se říká „modrý Měsíc“. Označuje se tak podle portálu Novinky.cz skutečnost, že jde o druhý úplněk v jednom kalendářním měsíci. Tento tzv. superúplněk bude také úhlově největším v letošním roce. Pokud to počasí dovolí, nejlepší bude se pohledem na Měsíc pokochat ve středu kolem půl osmé večer.
vysvětlil Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
Zdroje: Ceskenoviny.cz, Aktualne.cz, Novinky.cz, Al Jazeera