Jestli máte pocit, že je toho na vás moc, ať už kvůli koronavirovým opatřením nebo kvůli blížícím se Vánocům, vždycky se najde úniková cesta. Jedna z nich může být příjemná koupel u vás doma s příměsí správných esencí, další například cesta do lázní, protože ty zůstávají v provozu. Navíc výběr je nepřeberný. Svůj luxusní zážitek si můžete užít mimo jiné ve zlaté vaně... nebo raději dáváte přednost koupeli ve víně? Nebyli byste první...
Že jste se ještě nikdy nekoupali ve zlaté vaně? Pak na vás tento zážitek čeká v Jurkovičově domě v Luhačovicích, a to v rámci lázeňské procedury v podobě uhličité koupele. Nejen, že pozitivně upravuje krevní tlak, působí příznivě na imunitní a nervový systém, srdce, cévy či plíce, ale navíc si díky jejím zlatým odleskům budete připadat, jako byste se právě ponořili do bublinek šampaňského!
V Lázních Jáchymov se zase můžete ponořit do nejsilnější radonové vody v Evropě.
uvádí lékař Jindřich Maršík s tím, že tyto lázně více než sto let řeší nemoci pohybového a oběhového ústrojí či komplikace cukrovky.
Ovšem vedle koupelí s využitím přírodního léčivého pramene pomáhají malým i velkým lázeňským hostům koupele ve vodě, do níž jsou přidávány různé účinné přísady. Například oves.
uvádí primářka Jana Rydlová, vedoucí lékařka dětských léčeben společnosti Lázně Luhačovice a dodává:
Do koupelí můžete zvolit i další přísady v podobě esencí a bylinek, například smrk proti rýmám a pro celkové uvolnění dýchacích cest.
Kdo má rád nejen relaxaci, ale i wellness s příběhem, měl by vyrazit do slovenských lázní Rajecké Teplice, kde se v luxusním baru Cabaret Aphrodite v hotelu Aphrodite Palace nachází trezor s mohutnými kovovými dveřmi, kde prý byly v roce 1938 na chvíli ukryty české korunovační klenoty. Kromě toho je zde koupání celoroční. Po staletí jsou zde vyhlášené termální prameny s léčebnými i relaxačními účinky.
Modrá laguna – tak se jmenuje asi nejslavnější geotermální koupaliště planety. Leží na Islandu, voda je v něm mléčně modrá a má fascinující účinky na lidské zdraví. Jen málokoho proto při blahodárné koupeli napadne, že se vlastně máčí v odpadních vodách místní elektrárny. Patří k nejznámějším termálním lázním světa – plavete tu totiž uprostřed lávového pole přes mléčnou, lehce namodralou vodu o teplotě asi 38 °C, nevidíte na dno a vedle vás stojí geotermální elektrárna.
Komu se ovšem nechce jezdit za zážitky moc daleko, existuje mnoho lázní dostupných jak v Praze, tak i v jejím blízkém okolí. Pivní lázně se staly už raritou nejen pro milovníky piva. Jsou perfektní pro regeneraci vyčerpaného organismu. Koupat se ale můžete i ve víně nebo v kávě, saké či zeleném čaji. Například americká herečka Teri Hatcher prozradila tajemství svého mladistvého vzhledu. Koupe se v červeném víně a její pokožka je prý díky němu elastičtější a zářivější.
Skutečně výjimečná je ale koupel v polévce. Dokonce i vana, ve které je zákazník usazen, vypadá jako mísa na polévku a je plná teplého vývaru s pepřem, česnekem a kolagenem. Tato kombinace vyživuje pokožku a podporuje metabolismus. To vše najdete v Japonských lázních Junessun.
V Itálii je zase raritou senná koupel. Tělo vám nejdříve zabalí do plátna plného vlhkého voňavého sena z horských bylin a poté se usadíte v teplé koupeli. Léčivé látky se vstřebají do pokožky a ulevují od bolestí i jiných problémů celého těla. U nás například v Lázních Velichovky najdete také exotickou xylopovou koupel. V horké vodě je rozpuštěn extrakt ze semínek a lusků afrického stromu xylosa aethiopica. Koupel je vhodná při léčbě zánětů.
Tak už víte, kterou relaxaci si pro sebe zvolíte vy?