Celá Evropa a tedy i Česko se momentálně potýkají s nedostatkem účinných respirátorů, které dokážou ochránit před nákazou koronavirem. Respirátory chybí dokonce i zdravotníkům, kteří s nemocnými přicházejí každý den do styku, a někdy tak musejí používat nedostatečnou ochranu. LP-Life.cz přináší přehled typů respirátorů a jejich účinnosti, abyste se v nich vyznali, když na ně v obchodech narazíte.
Respirátory chrání zdravé lidi před prachem, kouřem a aerosolem (kapalnou mlhou), které se mohou dostávat do plic. A právě přes aerosol se nejčastěji přenáší také koronavirus. Druhou možností je přenosu je dotyk – například se dotknete povrchu, na kterém ulpěl virus, a poté se dotknete obličeje, úst nebo očí. Proto je dobré se chránit také rukavicemi.
Rouška primárně chrání před tím, aby nemocný nakazil své okolí. Klasická chirurgická rouška dokáže podle expertů zachytit až 90 % kapének (kterými se šíří koronavirus), běžná domácí rouška ušitá ze stoprocentní bavlny zachytí asi 70 % kapének. Pokud tedy všichni lidé v Česku nosí roušky, výrazně se snižuje riziko, že se vzájemně nakazí. A tím se výrazně zpomaluje šíření koronaviru. Po každém nošení je ale nutné roušku vyprat nebo vyvařit na vysokou teplotu, nechat důkladně uschnout a ideálně také vyžehlit.
Respirátory se člení do třech základních tříd, a to podle účinnosti a schopnosti filtrovat škodlivé látky před jejich proniknutím do dýchacích cest. Jde o tyto třídy:
Stručně řečeno, pro ochranu před viry fungují jen respirátory filtrační třídy FFP3, částečně pak FFP2. Některé státy doporučují používání také respirátory typu N95, jehož účinky jsou podobné jaké v případě FFP2. Nový koronavirus dokáže spolehlivě odfiltrovat jen třída FFP3.
Ministerstvo zdravotnictví k respirátorům FFP3 zmiňuje následující pokyny: „Respirátor FFP3 se doporučuje u procesů vytvářejících aerosoly jako např. tracheální intubace, tracheostomie, odsávání z dýchacích cest, bronchoskopie, indukce sputa, kardiopulmonální resuscitace apod. U ostatních procesů je dostatečná i nižší třída ochrany.“
Novinkou na trhu, která dokáže před koronavirem ochránit, jsou také nové nanovlákenné roušky. Vyrábí je brněnská firma Respilon a s viry si dobře poradí. Protože nemají pevnou konstrukci, nemohou splňovat normu a spadat do třídy FFP3, účinností jsou ale přinejmenším srovnatelné. Firma Respilon je navíc speciálně testovala na odchyt virů bakterií – dokážou jich zachytit 99,9 %. Koronavirus tedy nemá šanci.