Top hledané
Výsledky (0)
Převezmou vládu nad planetou kovoví panďuláci?

NA FÉROVKU: Roboti už učí děti a děti nemají jména ale QR kódy! Máme se bát?!

Anděla Vostrá
24. října 2019
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Ahoj, já jsem Ruby.

Každý dobrý Čech ví, že slovo »robot« vymyslel už Josef Čapek a jeho bratr Karel ho prezentoval ve vědeckofantastickém dramatu R.U.R. V dnešní době už máme roboty všude, kam se podíváte. Úspěšně nahrazují lidskou pracovní sílu, a to ve všech oborech. Přestože tzv. vzpoura strojů se zatím podle odborníků konat nebude, měli bychom se, podle mě, mít na pozoru!

Děti se učí s Ruby pracovat.
Umí stisknout ruku?
Nová robotická učitelka sklízí úspěch.

Ještě když před lety odprezentovali výrobci domácích spotřebičů prvního robota, co za mě vysaje nepořádek ze země, jásala jsem. Všechny robotické vymoženosti zaplavily v rámci finančních možností během několika měsíců moji domácnost, protože jsem samozřejmě od přírody líná jak veš. Mám ráda tyhle vychytávky, zbývá mi pak více času pro sebe...

Jenže...

Roboti dneska nahrazují lidskou sílu. Umělá inteligence je už tak chytrá, že dokáže už i sama brečet. A to mě začíná krapet děsit. Když jsem si přečetla článek, že vůbec poprvé v České republice začal vyučovat děti na základní škole právě robot, došlo mi to! Roboti nás zničí. Do chvíle, kdy jen mechanicky na povel počítači montovali součástky někde na periferii v továrně, mi to bylo jedno.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Ale teď se tihle mužíci mísí mezi lidi, přesněji děti. Ten blbeček na letišti, co uměl jen dva vtipy a poradit ti cestu do gejtu, mi nevadil, ale tenhle mrňavej učitel mi nahání hrůzu. Navíc je to prý žena! Už mají i genderové označení!

Otevřít v galerii (4)
Roboti jsou už genderově soběstační.
Roboti jsou už genderově soběstační. Zdroj: Pixabay

Ahoj, já jsem Ruby

Robotka se jmenuje Ruby a učí na základní škole Neštěmická v Ústí nad Labem. Prý zatím jen pomáhá skutečným učitelům. Sekunduje ve výuce matematiky a anglického jazyka. Nepřijdou vám tyhle věty prostě na palici? To jako dostává normálně výplatu, platí daně, má pauzu na oběd a na cígo? Asi ne co? Co když „najmou“ víc takových učitelů. Kromě toho, že to je scifi haluz, kdo sakra bude za chvíli platit daně? Už teď se bojím, že mě důchod nikdy nepotká...

Otevřít v galerii (4)
Robot Ruby pomáhá učitelům s výukou.
Robot Ruby pomáhá učitelům s výukou. Zdroj: ZŠ Neštěmická

Místo jména QR kód

A navíc - naše děti se stávají bezejmenné. Podle všeho třicetikilovou a sto dvacet centimetrů vysokou „učitelku“ žáci doslova žerou a respektují. Její práce vypadá tak, že zatímco skutečná učitelka či učitel někoho zkouší například u tabule, Ruby osloví dalšího žáka a vyzve ho, aby s ní prostřednictvím tabletu umístěném na hrudi procvičoval třeba slovíčka nebo matematickou úlohu. Takové robotí zkoušení přitom není anonymní, protože každé dítě ve třídě je pro komunikaci s robotem vybavené vlastním QR kódem. Takže děti nemají jména, ale kódy! Jdu do mdlob.

Umělá inteligence má v sobě čidla, senzory i kamery. Pomocí nich prý dokonce pozná, jakou mají děti zrovna náladu. Dokáže mrkat, pohybovat hlavou i celým tělem, díky kolečkům se pohybuje po třídě. Co asi udělá, když po ní dítě hodí papírovou vlaštovku? Nic, že jo...

Otevřít v galerii (4)
Žáci jsou z robota nadšení.
Žáci jsou z robota nadšení. Zdroj: ZŠ Neštěmická

Podle ředitelky školy je robot schopný sledovat práci třiceti žáků najednou. Dokáže rozeznat, který žák je v daném oboru nadanější, a tudíž bude schopný pomáhat mu rozvíjet vědomosti. Naopak dětem s poruchou učení pomůže dohonit nepochopenou látku. Takže pápá učitelé, lidi. Už vás není potřeba. Až zas budete křičet, že máte málo peněz, s čímž já osobně teda souhlasím, už vás nikdo nevyslyší, ale nahradí vás roboty.

Nadšení dospěláci

„Naše škola je malá. Chceme každému dítěti nabídnout, aby ho vzdělání bavilo, aby mělo žízeň po informacích. S tím pomáhá právě robot humanoid či virtuální realita, kterou ve výuce využíváme,“

říká ředitelka ZŠ Neštěmická Marie Čápová a vesele si dělá selfíčka s novou účou stejně tak, jako většina dospělých, kteří mohou za to, že jsme světoví.

Otevřít v galerii (4)
Dospělí jsou z robota také paf.
Dospělí jsou z robota také paf.Zdroj: ZŠ Neštěmická

Za vším hledej prachy

Za projektem tandemové výuky s robotem stojí hlavně Inovační centrum Ústeckého kraje. Ten nákup robota za 20 tisíc korun financoval. Projekt poběží tři roky. Až poté se rozhodne, zda je využití robotů při výuce výhodné. VÝHODNÉ! Chápete to? Jak a kdo to bude jako vyhodnocovat?

Nikde jsem se nedočetla, co si o tom myslí psychologové. Já mám teda jenom dva semestry této bohulibé disciplíny, ale i tak nemusím být Freud, abych si dala jedna a jedna dohromady. Podle mě je to špatně. Nechci, až jednou, když bůh dá, budu mít dítě, nosilo kytky do školy robotovi. Prostě nechci. Děti potřebují vzory, lidské vzory.

Zajímá mě, co si o tom myslíte vy?

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Inovační centrum Ústeckého kraje
Klíšská 910/28, 400 01 Ústí nad Labem-město-Ústí nad Labem-centrum