Události ve čtvrtek 21. prosince 2023 před Vánoci zahýbaly celou Českou republikou. V centru Prahy na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se začala ozývat střelba. Do budovy vniknul psychicky narušený mladík a za pomocí arzenálu dlouhých střelných zbraní začal cíleně střílet na přítomné studenty a učitele. Záhy se rozjelo vyšetřování, které odhalilo nešťastné okolnosti případu. Od přítomnosti policistů v budově, v době kdy se tam nacházel pachatel, po nepředání informací mezi psychiatrem a praktickým lékařem útočníka.
S výročím nejbrutálnějšího masové střelby v českých dějinách, která se zároveň řadí k nejhorším útokům svého druhu v celé Evropě, se opět otevírají okolnosti celého případu. O tom, že bezprecedentní čin stále rezonuje ve společnosti vypovídá i případ z konce listopadu.
Titulní foto totiž nepochází z inkriminovaného 21. prosince 2023, ale z 29. listopadu letošního roku, kdy do budovy, kde se střílelo vpadl 34 letý muž, verbálně napadal přítomné a hovořil o střelbě. Policie výtržníka záhy zpacifikovala s tím, že se jedná o psychicky narušeného jedince.
Loňská tragédie se však nestala ihned uzavřenou událostí. Útok skončil pachatelovou sebevraždou, po-té co zanechal 14 obětí a desítky zraněných, nemluvě o dalších vyděšených lidech, kterým se podařilo vyváznout bez újmy na zdraví. Objevily se však otázky, jestli Policie zasáhla správně.
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) uzavřela vyšetřování letos v létě s tím, že k závažnému pochybení vedoucímu k trestnému činu nedošlo. Policie při tom o útočníkovi pátrala několik hodin před samotným útokem, jelikož byla upozorněna jeho kamarádkou. Ta reagovala na zprávu o plánované sebevraždě. Policie se ihned vydala do domu pachatele v Hostouni, kde našla mrtvého jeho otce.
Dalším logickým krokem bylo pátrání v místě FF UK, jelikož podezřelý byl studentem historie této fakulty. V budově na náměstí Jana Palacha se Policisté zastavili, ale již přítomného pachatele nenašli. Pokoušeli se ho hledat v místě, kde měl mít přednášku podle rozvrhu, tedy v budově na Celetné.
Uprostřed pátrání však Policii informovali studenti uvnitř fakulty, kteří již sledovali probíhající útok. Na místo se ihned vydala zásahová jednotka.
"Nezapomenu na dívku, co spadla kousek od nás z římsy. Potom na ty zraněné děti a taky na záchod, kde měl pachatel všechno nachystané. Řetězy, brašny, všechen ten arzenál. A že všude byly nábojnice,“
vzpomínal na zásah policista Jakub Sauer pro Seznamzprávy. Jedna z obětí nepřežila pokus o záchranu seskokem z římsy.
Útok byl smrtící i díky rozsáhlému arzenálu pachatele, který obsahoval útočnou pušku známou jako M-16, používanou americkými vojáky ve válce ve Vietnamu. Ministerstvo vnitra na situaci reagovalo přípravou nové legislativy, která umožní digitálně zjistit lékařům, zda-li je jejich pacient držitelem střeleckého průkazu.
Pachatel měl totiž všechny zbraně legálně. Střelecký průkaz mu schválil jeho praktický lékař a to i přesto, že před tím docházel na psychiatrii.
"Jádro motivace dle znalce vychází z jeho (střelcovy – pozn. red.) osobnosti a pro objasnění jeho motivace jsou zásadní informace, které poskytl při psychiatrickém vyšetření. Zde gradovalo jeho uvažování o smrti, kdy se posouvá od autoagrese k heteroagresi, připouští homicidní myšlenky vůči rodiči, ale i vůči jinému cíli,"
uvedlo zpětné vyšetřování případu ze strany Policie o psychiatrických problémech pachatele podle ČRo.
Praktický lékař však o těchto myšlenkách pachatele neměl ponětí. Psychiatričce během čtyř sezení, na které posléze přestal docházet, jméno praktika pachatel neprozradil. Informace se sice nacházela v jeho zdravotnickém registru, tam ale praktik není povinen nahlížet. To by se mělo s novou legislativou změnit.
Pokud by si pachatel nemohl opatřit zcela legálním způsobem tak účinný arzenál v podobě dlouhých pušek a tlumičů, jeho útok by pravděpodobně neměl tolik obětí.
Zdroje: autorský text, seznamzpravy.cz, irozhlas.cz, novinky.cz, x.com