Výhodou takového to druhu alternativního bydlení je v prvé řadě exkluzivita. Oproti „suchozemcům“, kteří jsou pevně fixovaní ke svému obydlí, hausbóty umožňují volnou přepravu svých obyvatel. Být majitelem takovéhoto typu plovoucí stavby znamená mít ve vínku dobrodružnou povahu, kupu odvahy a touhu po kontaktu s přírodou.
Hausbóty jsou ve společnosti spíš známy jako sezonní, rekreační záležitost, která se s příchodem zimu musí nutně zazimovat. Ale věřte, že 21. století přichází s novátorským řešením tohoto problému.
Libovolné návrhy celoročního hausbótu berou dech. Tepelná energie je například získávána z generátoru na tuhá paliva, stejně tak ohřívá teplou vodu, a je všeobecně známo, že navíc v každém kotvišti je možno za úplatu připojení k elektrické síti. Vnitřní prostory si můžete vyšperkovat krbem nebo krbovými kamny. Rázem se může stát, že například obývací prostor bude vaší luxusní oázou při pohledu na venkovní terasu volně přecházející v hladinu vody. Loď musí mít dále certifikát Státní plavební správy.
Celý dům může být protkán technologiemi k monitorování teplot. Ve vodě jsou čidla, jenž v případě nízkých teplot začnou prohřívat vodu, aby zabránily zamrznutí. Správnou luxusní moderní domácnost v dnešní době můžete ovládat pomocí mobilního zařízení a zde to platí dvojnásob. Přes mobil či tablet si tak můžete nastavit osvětlení, rolety, teplotu nebo třeba audio systém, a to vše, i když se zrovna nacházíte několik kilometrů od samotného hausbótu.
Tento způsob bydlení vznikl přestavbou člunů na uhlí, kdy vlaková přeprava začala říční dopravě statečně konkurovat a nakonec ji úplně položila. V Británii tehdy kotvily tyto čluny v přístavištích a povětšinou osamoceně u břehů. Ideální řešení byla přestavba na hausbóty. V Čechách byla před listopadem 1989 vytvořena malá kolonie plovoucích chatek, postupem času však láska k tomuto jedinečnému a neotřelému způsobu přebývání stále roste.
V českém měřítku to znamená, že hausbót můžete luxusně "zaparkovat" třeba na pražském Smíchově či Podolí, a tudíž v centru města.