Zatímco dříve lidé na své sociální sítě umísťovali fotky nových kabelek nebo třeba luxusních outfitů, teď jsou hitem roušky. Čím originálnější, barevnější a zajímavější zvolíte, tím lépe. Pryč jsou dny, kdy celé Česko trpělo jejich naprostým nedostatkem a podomácku vyrobený bílý kousek z prostěradla nebo trička, byl hotovou spásou. Návrháři přišli na to, že i tenhle „módní doplněk“ jde povznést na vyšší úroveň a začali jej prodávat za tisíce.
K návrhářům, kteří se přizpůsobili aktuální koronavirové situaci a začali šít roušky, patří i sourozenci Ponerovi. Ti je šijí ve velkém nejen pro charitativní účely, ale i pro širokou veřejnost. Roušky u nich stojí v řádech sta korun až tisíců. A právě limitovaná edice za cenu 1999 Kč, kdy z každé prodané roušky věnují návrháři 5 ks tam, kde to bude potřeba, vzbudila u mnohých lidí nelibost.
stojí v jednom z kritických komentářů. Návrháři se ale dočkali za svůj počin i pozitivních recenzí. Plnou podporu jim bez rozpaků vyjádřila například zpěvačka Ilona Csáková:
Ponerovi mají jasno. Šaty teď dle nich nikoho nezajímají, a proto se rozhodli látku na ně určenou zužitkovat takto. Pokud je pro ně prodej roušek jedinou možnou cestou, jak pandemii přečkat a ateliér zachránit, těžko se můžeme jejich krokům divit.
S charitativním nápadem přišel také designér Miroslav Bárta. Ten se rozhodl na svém instagramovém účtu vydražit čtyři originální a zdobené roušky. Vyvolávací cena startuje na 1500 Kč a výtěžek z jejich prodeje poputuje do nadačního fondu BE CHARITY a do neziskové organizace Staň se srdcařem podporující zvířata.
Luxusní haute couture roušky zdobené kamínky, které lahodí oku, vytvořila společně s Borisem Králem také návrhářka Vanda Janda. Ta se ale k situaci postavila zcela odlišně a s veřejností se podělila pouze o návod, jak si roušky vyrobit.
K návrhářkám, které zůstaly u minimalismu, a okázalost přenechali svým kolegům, patří například Kateřina Geislerová. Bavlněné nebo hedvábné jednobarevné roušky nabízí od 220 Kč, dětské pak za 80 Kč. Prodávat je začala teprve nedávno. Dá se říct, že do teď je šila zdarma a zásobovala jimi nejen lékaře v nemocnicích.
Zatím se můžeme jen domnívat, jak dlouho budou roušky povinnou součástí našich každodenních outfitů. Čím déle ale bude situace trvat, tím více roste pravděpodobnost, že bude mít stylová rouška za chvíli stejnou váhu, jako nová Vuittonka...