Patrik Sedláček společně s hokejisty Rytířů Kladno předával plicnímu oddělení Oblastní kladenské nemocnice plicní ultrazvuk, který doktorům dokáže významně usnadnit a zkvalitnit práci. Sám totiž ví, jaké to je, když se něco zanedbá. Plicní embolie ho před necelými dvěma lety málem připravila o život. Patrik byl od malička sportovec, proto ví, že se nic nesmí vzdávat. Po necelém roce a půl, kdy se po amputaci dolní končetiny stal členem národního paralympijského hokejového týmu, se letos pral o co nejlepší umístění na paralympiádě v Tokiu. Se svým týmem o víkendu vyhrál titul českého mistra, a k životu podle svých slov přistupuje pořád stejně. Život jde prostě dál, ať už s nohou, nebo bez ní.
Já jsem prodělal dvojitou plicní embolii a trombózu. A celé to přišlo nějak náhle. Věděl jsem, že tam nějaké onemocnění je, ale nebyl jsem si jistý, co to je, a co to je mi bohužel nikde nikdo neřekl. Takže to bylo náhlé.
Trvalo to asi tři čtvrtě roku, než jsem se dostal zpátky do normálního života. Bylo to těžké, ale bral jsem to tak, že to je život.
Asi to, jak se na mě bude koukat okolí.
Celá moje rodina.
Úplně ze začátku jsem nad takovými věcmi vůbec nepřemýšlel. Spíš jsem přemýšlel nad tím, jak se zpátky dostat do života. Pak jsem si nějaké sporty hledal, dostal jsem možnost, přišlo za mnou plno lidí, jestli bych si nechtěl vyzkoušet ten a ten sport. Pak za mnou přišel v nemocnici táta, a říká: „Hele, je tady něco jako para hokej.“ A jestli bych si ho nechtěl zkusit zahrát. Tak jsem mu řekl: „Dej mi ještě chvíli, chci se z toho co nejvíc zotavit a pak bychom se na to mohli podívat.“
Nečekal jsem to po tak krátké době. Čekal jsem, že zůstanu doma a že budu kluky podporovat z domova. Ale pak se ta šance naskytla a já jsem ji vzal tak, jak je a řekl jsem si, že pro to udělám maximum.
Neřekl bych, že se o para sportech mluví celkově dost. Sám vím, že když jsme měli nějaké přenosy, ať už z mistrovství, nebo jiné, tak nebyly moc viditelné. A to přitom český národ žije hokejem. Nevím, proč to televize víc nezviditelňuje. Je to škoda.
Není, sám jsem to bohužel zažil. Můj stav a mé onemocnění se zanedbalo, právě také na plicním oddělení. Takže myslím, že by se to mohlo řešit trošku víc a líp.
Jo, auta a motorky. Trávení času s kamarády. Je toho hodně, ale když si šel dřív zahrát člověk fotbal, to už se odložilo stranou. Teď se musí hledat jiné alternativy jako třeba posilovna, prostě to, co se dá s handicapem dělat.
Já jsem to prostě nevzdával. Život jde dál, ať už s nohou, bez nohy, je to úplně jedno. Život jde dál a člověk si ho může užívat i bez nohou. Já to vidím u nás v týmu. Všichni se tam máme dobře, nikomu nic nechybí, kromě nohou, ale to nějak neřešíme. Je to normální a nikdo se na toho člověka nebude koukat jinak.