Čeští miliardáři bohatnou nejen na pracovních aktivitách, ale i na investicích, které vkládají do umění.
Než dorazila do Česka krize, tak v roce 2008 za zhruba čtyři miliardy korun prodal společnost Hamé a systematicky začal budovat svou luxusní sbírku umění, která obsahuje zhruba 120 položek a je jednou z nejrozsáhlejších v zemi. Najdete v ní Antonína Procházku, Emila Fillu, Františka Kupku, Magdalenu Jetelovou či Františka Skálu. Těmi nejvzácnějšími jsou plátna od Jakuba Schikanedera či Antonína Slavíčka, jejichž obrazy se prodávají za desítky milionů korun.
Vášní někdejšího generálního ředitele energetické skupiny ČEZ Martina Romana, který se po odchodu z energetiky věnuje osmiletému nestátnímu gymnáziu a základní škole pod hlavičkou PORG, je umění. Sbírá hlavně současné umělce, jako je Michal Singer, Lubomír Typlt, Zbyněk Sedlecký, Eliška Jakubíčková či Petr Malina. Většina děl je umístěna právě na jeho škole PORG Ostrava a Nový PORG v Praze Krči.
Nejbohatší muž Česka pod hlavičkou PPF Art provozuje Ateliér Josefa Sudka, Galerii Václava Špály a Galerii České pojišťovny. Spravuje rozsáhlou sbírku československé a české fotografie, která patří k největším privátním kolekcím v Česku (1800 děl od 150 autorů). Jsou v ní zastoupeny luxusní fotky Josefa Sudka, Františka Drtikola, Ivana Pinkavy nebo Tona Stana.
Miliardář, který se zabývá především investicemi do průmyslové výroby, dává stovky milionů korun i do luxusního umění. Už řadu let tvoří svou kolekci a provozuje i Fait Gallery. V posledních letech se zaměřil na umělce z generace Malich, Grygar, Sýkora. Jeho přáním je investice do děl světových špiček, jako je Picasso či Cézanne.