Ohňostroj se sice řadí mezi umění, avšak oproti jiným dílům během pár sekund zaniká. Navíc je seznam negativních vlivů pyrotechnických výrobků daleko četnější než jejich několikavteřinový vizuální prožitek. Jsou tedy tyto ,,parádičky na obloze“, které doprovázejí každé silvestrovské oslavy, v tak masové míře nezbytné? Loňský a předloňský rok se kvůli covidovým opatřením v České republice tak bujaře Silvestr neslavil a nic se nestalo. Letos hlásí Silvestr comeback. Uvidíme však, v jaké intenzitě se projeví.
S válkami si spojujeme zejména utrpení a zkázu, ovšem vděčíme jim i za spoustu vynálezů, bez nichž bychom se neobešly ani v dnešní době. Zásluhou válečných inovací mohou dnes také lidé pozorovat ohňostroj v podobě prchavých obrazců na nebi. Jako formu završení oslav si nechal ohňostroj v roce 1486 poprvé odpálit na své svatbě anglický král Jindřich VII. Poté se začal používat při oslavách vojenských vítězství či korunovacích. Součástí Silvestra však začaly být rachejtle až koncem 20. století, zejména pak s příchodem nového milénia. Tradice odpalovat zábavní pyrotechniku každoročně 31. prosince tedy není až tak dlouhá. A je otázkou, jak dlouho ještě přetrvá.
Zábavní pyrotechnika zrovna nemá na životní prostředí ten nejpříznivější vliv. Odpalováním ohňostroje vzniká totiž velké množství látek, které ovzduší a životní prostředí znečišťují. Nejenže kontaminují vzduch, toxické látky se mohou dostat i do vodních zdrojů. Například stroncium, které způsobuje červené zbarvení explozí ohňostroje, je extrémně reaktivní s vodou i vzduchem a může proniknout hluboko do půdy i podzemní vody. Mezi další škodliviny ze zábavní pyrotechniky patří také sloučeniny kovů, jako je olovo, hliník, měď, barium nebo cín, které se ve formě malých částeček dostávají nejen do dýchacích cest lidí, ale i zvířat. U astmatiků může pak pobyt v blízkosti vypalovaných ohňostrojů způsobit astmatický záchvat.
Ani odpad, který po odpálení domácích ohňostrojů zanechávají lidé na polích, loukách a ulicích, přírodě zrovna nevoní. Nehledě na to, že úklid stojí města a obce úsilí a peníze.
S používáním pyrotechniky je spojena rovněž celá řada úrazů. I když ve většině případů jde o selhání lidského faktoru. Nejčastějším úrazem jsou popáleniny, a to v oblasti hlavy, krku nebo rukou. Následkem neodborné či neopatrné manipulace s pyrotechnikou dále mohou být otevřené rány na nejrůznějších částech těla, poraněné končetiny až po amputace prstů, nebo i protržení ušního bubínku.
Značným problémem ohňostrojů, který má dopad na děti, starší lidi a zejména pak na zvířata, je jejich hlučnost. Exploze pyrotechniky mohou dosahovat hodnoty až 190 dB. Pro srovnání: jedoucí vlak způsobuje hluk 90 dB, start tryskového letadla 130 dB a výstřel děla z bezprostřední blízkosti 140 dB. Hluk, který pyrotechnika způsobuje, je tak daleko vyšší.
Negativní vliv hlučnosti pyrotechniky na zvířata je všeobecně známý. Pokud vybuchne petarda, divoká i domácí zvířata se dávají instinktivně na útěk. Během silvestrovských oslav se proto ztratí mnoho zvířat, zejména pak psů. V případě zvířat divokých může mít ohňostroj tragické následky. Letící ptáci například vyděšeně nalétávají do drátů nebo opouštějí svá hnízda s vyvedenými mláďaty. Utrpení, které způsobuje exploze ohňostroje a další pyrotechniky domácím zvířatům, je možné i dokázat. Prokázáno bylo snížení užitkovosti i zvýšené množství potratů u hospodářských zvířat. Zábavní pyrotechniku bychom tak mohli označit jako formu jejich týrání, na což ostatně upozorňuje každý rok i Český svaz ochránců přírody.
Jak se říká ,,všechno zlé je pro něco dobré“. Kvůli letošnímu zdražování totiž od pořádání silvestrovských ohňostrojů upouští velké množství českých měst. Nový rok bez ohňostroje přivítá letos i Praha, která ho již v roce 2019 nahradila videomappingem. Tento rok se však Pražané z důvodu šetřivosti nedočkají ani této formy vizuálního umění.
Letos na podzim na Světový den zvířat pak řetězec supermarketů BILLA oznámil, že z důvodu negativních vlivů zábavní pyrotechniky na zvířata ji stahuje ze svého sortimentu. Zároveň vyzval konkurenci, aby se k nim přidala. Jejich prosba však v takové míře vyslyšena nebyla. Kaufland například nabízí ve svém sortimentu vedle klasické pyrotechniky také tu s menší mírou hlučnosti. Penny Market pak v posledních letech sám své zákazníky vyzývá, aby nakupovali zábavní pyrotechniku s rozvahou a zařazuje na pulty svých obchodů rovněž ,,tichou pyrotechniku“.
V případě nutkavé potřeby odpalování ohňostrojů na Silvestra se tak zdá tichá pyrotechnika, při níž nevzniká na obloze vůbec žádný hluk, jako přijatelná alternativa.
Zdroje: lidovky.cz, denik.cz, iDNES.cz, dtest.cz, ekolist.cz, eprehledy.cz, csop.cz, seznamzpravy.cz, cpzp.cz