Domácí lyžařská sezóna se blíží. První vleky a lanovky by měly spustit provoz již na začátku prosince. Co na návštěvníky skiareálů čeká? A jaké budou podmínky pro lyžování v zahraničí?
Po zimních sezónách, které byly ovlivněny koronavirovou pandemií, by měli provozovatelé lyžařských areálů jásat. Ve skutečnosti se tak ale neděje. Na vině jsou především rostoucí náklady energií, které se v konečném důsledku promítnou do cen permanentek. Pro lyžaře to znamená, že si v sezóně za skipas připlatí v průměru o 10 až 15 procent více než před rokem. Právě o tolik zdraží 30 největších domácích areálů. Podle Asociace horských středisek ČR bude přitom ve skutečnosti růst nákladů vyšší.
snaží se veřejnost uklidnit ředitel asociace Libor Knot.
Jak již během podzimu potvrzovali někteří ubytovatelé, může inflace navíc způsobit nejen pokles zájmu o návštěvu hor, ale také snížení počtu dní, které zde lyžaři stráví.
Z větších areálů plánuje přesto už v první polovině prosince zahájit provoz například Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, šumavský Zadov, Ještěd nebo i Praděd a Červenohorské sedlo. Zhruba od poloviny měsíce by měl následovat také Harrachov, Herlíkovice a Deštné v Orlických horách. Středisek, které lyžování umožní, by mělo být v Česku prý celkově až 300.
Navzdory růstu cen se mohou návštěvníci těšit i na některá vylepšení. Na Klínovci se například otevře nová sjezdová trasa, která vznikla úpravou a rozšířením stávajících tras sjezdovky Jáchymovská. Díky tomu se s délkou 3,4 kilometru stane nejdelší domácí sjezdovkou.
Aby se předešlo dalšímu růstu nákladů na energie a současně zkvalitnily služby, investovala část středisek před sezónou rovněž do technologií a jiných novinek přes 700 milionů korun. To zahrnovalo mimo jiné i budování nových akumulačních nádrží na vodu, která se bude potom využívat pro zasněžování.
Někde proto dojde k rozšíření počtu samoobslužných pokladen, kde si budou moci lyžaři skipas pořídit. Návštěvníci je naleznou na Ještědu, ve Špindlerově Mlýně, ve SkiResortu Černá hora – Pec nebo na Dolní Moravě.
Region Beskydy-Valašsko pak hlásí zavedení nového integrovaného skipasu, do něhož se zapojí sedm místních areálů. Jedná se mimo jiné o areály Ski Bílá, Karolinku, Razulu a další. Platnost čtyřdenního skipasu zde bude díky tomu hned na 8 dnů.
Také na Slovensku, v Rakousku či Itálii, kam za lyžováním rádi jezdíme, si asi budeme muset sáhnout hlouběji do peněženky. Na Slovensku mají skipasy podražit podle odhadů v průměru o 10 až 25, v Rakousku o 5 až 10 a v Itálii o 10 procent. Některá tamní střediska z důvodu nejistých vyhlídek do budoucnosti a obav z nedostatku přírodního sněhu dokonce vůbec ani neotevřou. Příkladem je Panarotta, která leží kousek od Trenta. Německý Arber, který leží u hranic se Železnou Rudou, sice s provozem počítá, už nyní ale tvrdí, že počítá s úbytkem hostů. Ten zatím odhaduje zhruba na desetinu.
Vedle Slovenska a blízkých Alp navštěvují Češi čím dál častěji i jiná místa. Podle tvrzení cestovních kanceláří je to Slovinsko nebo bulharské středisko Bansko. I tam se ale počítá s tím, že ceny skipasů vzrostou, což se může negativně odrazit v zájmu o jejich nákup.
Kvůli obavám z dalšího vývoje domácí ekonomiky a vyšším nákladům na lyžování podle Asociace hotelů a restaurací ČR předpokládá zůstat tuto zimu doma více než polovina z nás. Pětina dalších není ještě rozhodnutá. Zejména ta nejznámější střediska budou ale hlavně o víkendech opět asi praskat ve švech. Podle letošního průzkumu MultiSport Index patří lyžování a snowboarding stále ke sportům, které je oblíbené u 11 procent Čechů. To pravděpodobně v Krkonoších, Orlických horách a Jeseníkách umocní ještě i příliv zahraničních, zejména pak polských, vyznavačů „sněhových prkýnek“.
Majitelé lyžařských středisek už několik let po sobě tvrdí, že jim náklady rostou a lidé jsou čím dál náročnější. Přesto jsme se zatím nesetkali s tím, že by někteří z nich ve velkém začali provoz areálů a jejich služeb omezovat. To ostatně potvrzuje rovněž bývalá lyžařka Kateřina Neumannová:
potvrdila Kateřina Neumannová pro LP-Life.
Uvidíme, jaká bude blížící se zimní sezóna. Katastrofických scénářů se sice rýsuje mnoho, otázkou ale zůstává, zda a kolik z nich opravdu také vychází z reálných faktů a kolik je spíše jen snaha vylobbovat si výhodnější podmínky pro vlastní podnikání.
Zdroje: ČTK, Asociace horských středisek ČR, Asociace hotelů a restaurací ČR, MultiSport Index, vlastní dotazování