Datum 5. ledna 2020 se do dějin historie České republiky zapíše jako datum, kdy byla opět otevřena Státní opera po tříleté rekonstrukci. Kdo na tenhle večer nepřišel, jako by neexistoval. O lístky byla rvačka. Ale byli i tací, kteří pozvání odmítli ze soukromých cestovatelských důvodů, nebo tací, kteří se bohužel slavnostního večera nedožili. Jako například národem milovaný Karel Gott.
I on ve své poslední písni s dcerou Charlottkou Srdce nehasnou zpívá, že hudba je jedna z krás, kdy po zádech nám běhá mráz. I on dostal čestné pozvání. Jenže pozvánky se rozesílaly v červnu. Podle informací z Národního divadla nadšeně potvrdil svou účast...
Kvůli cestovním plánům odmítl pozvání i Vojtěch Dyk nebo Lucie Bílá. Nicméně ostatní, co měli kdy jakékoliv dočinění se Státní operou s jásotem přijali. Mezi šťastlivci jsou například Miroslav Donutil, Štefan Margita s Hanou Zagorovou, Helena Vondráčková, Pavel Šporcl nebo Andrea Kalivodová.
Na nedělní slavnostní znovuotevření Státní opery dorazil do Prahy i maďarský premiér Viktor Orbán. Své státy zastoupili velvyslanci a diplomaté: USA, Německa, Rakouska, Francie, Polska, Maďarska, Izraele, Norska nebo Slovenské republiky. Zúčastnila se prof. Monika Grütters, státní tajemnice a pověřenkyně spolkové vlády pro kulturu a média. Českou republiku reprezentoval premiér Andrej Babiš, předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček, ministr kultury, ministryně financí, ministr průmyslu a obchodu, dopravy, životního prostředí, zdravotnictví, ministryně spravedlnosti, práce a sociálních věcí, primátor hlavního města Prahy, kardinál Duka, předsedové poslaneckých klubů nebo předseda odborových svazů Josef Středula. V hledišti se objevili ředitelé českých i světových operních a baletních domů, stejně jako osobnosti a mecenáši české kultury.
Ti všichni se do Opery dostavili ještě před začátkem, a to na 18. hodinu, aby měli čas si prohlédnout celou budovu v celé své kráse a měli čas na proslovy a pár skleniček šampaňského.
Modelky a osobnosti českého showbyznysu, které nemají co dočinění s divadlem a hudbou, pozvány nebyly.
Ještě před začátkem akce se před budovou shromáždily zhruba dvě desítky lidí protestujících proti Babišovi, ale brzy byly rozehnány, protože demonstrace nebyla hlášena.
Protože koncert přenášela živě Česká televize, museli být všichni hosté usazeni už v 19:40h. Velkolepý slavnostní koncert otevřely přesně 132 let od prvního otevření tóny ouvertury Mistrů pěvců norimberských Richarda Wagnera, pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Karl-Heinze Steffense.
Operní galavečer s podtitulem „Státní opera v proměnách času (1888–2018)“ reflektoval nejslavnější kapitoly pozoruhodné historie Státní opery. Režie se ujala renomovaná režisérka Alice Nellis. Český dramatik Pavel Kohout několikrát během večera oslovil diváky prostřednictvím speciální instalace na scéně, přičemž přehledně zmapoval historické milníky. Koncepci večera připravili dramaturgové Jitka Slavíková a Ondřej Hučín.
Pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Karla-Heinze Steffense se představili významní sólisté Opery ND a SO a další čeští i mezinárodní hosté například Pavel Černoch, Eva Urbanová, Kateřina Kněžíková či slovenský basista Peter Mikuláš.
„Smyslem rekonstrukce bylo vrácení Státní opery do původního stavu. Návštěvníci v hledišti by tak měli mít pocit, že se vrátili do časů habsburské monarchie do roku 1888. Do doby, kdy budova byla ještě Novým německým divadlem, které bylo otevřeno přesně před 132 lety. Ovšem zároveň bude technická část divadla tou nejmodernější. Tak se tu pod novou střechou setkají dva světy – ten minulý i ten dnešní. Přál bych si, aby se staronová podoba Státní opery stala právě místem setkávání různých světů, aby se v ní nescházeli stále jen stejní lidé, ale aby do ní začali chodit i ti, kteří třeba ještě nikdy v opeře nebyli,“
uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek.
shrnuje ředitel Národního divadla Jan Burian.
dodal.
Už od 9. ledna se v budově Státní opery mohou diváci těšit na operu Fidelio od Ludwiga van Beethovena. V dubnu pak na inscenaci opery Král Roger Karola Szymanowského, v květnu na Spící krasavici Petra Iljiče Čajkovského.