Vláda Andreje Babiše chtěla jako vždy prodloužit nouzový stav o 30 dní, tedy do 21. února. Nakonec byl ale nouzový stav prodloužen, na základě návrhu KSČM, do 14. února. Pro hlasovalo 53 poslanců, proti 19. Přestože stupeň indexu PES je na 73 bodech, měli bychom tudíž být ve 4., červeném, stupni, jsme stálé v pátém. Podle premiéra Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Jana Blatného je ale nouzový stav i nadále nutný k zastavení komunitního šíření nákazy koronavirem. Jednání poslanců dnes navíc provázela vlna emocí.
Bez roušky dnes vystoupili například poslanci Marian Bojko nebo nezařazený poslanec Lubomír Volný, původně zvolený za SPD, kterého Dominik Feri z TOP 09 na to konto potituloval „sobeckým idiotem". A Lubomír Volný se postaral i o další drama. Poté, co mu předsedající Tomáš Hanzel za ČSSD vypnul mikrofon u řečnického pultíku, chtěl Volný ve svém proslovu pokračovat u mikrofonu Hanzela. Zabránit se mu v tom snažil nejen Hanzel, ale i další poslanci ČSSD. Vše vyústilo v bitku a vulgární slovní přestřelku. Nakonec byl Volný vyzván, aby opustil sál a bude s ním zahájeno disciplinární řízení.
Co se týká samotného prodloužení nouzového stavu, Andrej Babiš apeloval na to, aby se zabránilo lidem se setkávat, narážel i na takzvané pracovní cesty do Špindlerova Mlýna, kam momentálně Češi jezdí, a kde fungují nejen hotely, ale i restaurace.
snažil se přiblížit nebezpečnost viru Babiš s tím, že bez nouzového stavu nelze aplikovat plošná opatření.
Jan Blatný neustále apeloval na přeplněný stav nemocnic a vysoké číslo nakažených zdravotníků. Těm zdravým navíc docházejí síly.
sdělil ve Sněmovně.
Situace je podle Babiše i Blatného stále vážná. S nemocí covid-19 je hospitalizováno 6 390 občanů, z toho 1 100 na jednotkách intenzivní péče (JIP). Podle něj by bylo třeba snížit tyto počty na 3 000 hospitalizovaných, z toho 450 na JIP.
uvedl Andrej Babiš.
Komunisté prodloužení nouzového stavu vždy podpořili, nyní si ale kladli podmínky - podpoří kabinet v hlasování pouze v případě, že se k 1. únoru budou moct vrátit do škol všichni žáci prvního stupně základních škol, posledních ročníků a maturanti. KSČM chtělo, aby stav nouze platil maximálně do 14. února.
ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a SPD podporu jakéhokoli prodloužení vyloučily. Šéf ODS Petr Fiala uvedl, že nouzový stav trvá už 176 dní a zdůvodnění kabinetu pro jeho prodloužení je nepřiměřené a nepřijatelné.
uvedl Fiala.
Vláda podle Fialy neobjasnila, proč ČR zaostává v rychlosti očkování proti koronaviru v porovnání s okolními zeměmi a proč některé kraje dostaly méně vakcín než jiné. Podobně jako předseda KDU-ČSL Marian Jurečka chtěl spravedlivý, předvídatelný a férový systém odškodnění lidí postižených koronavirem, například opětovné prominutí odvodů živnostníků a firem na zdravotní a sociální pojištění. Jurečka si stěžoval na to, že pravidla odškodnění a kompenzací nejsou nastavena tak, aby dokázala podpořit všechny lidi, kteří přicházejí o své příjmy.
řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Také předseda opoziční SPD Tomio Okamura řekl, že jeho klub žádost vlády nepodpoří. Vládní opatření podle něj ohrožují zdraví občanů. Stále víc lékařů podle něj poukazuje na to, že umírají lidé, kteří zanedbali preventivní prohlídky a léčbu závažných chorob. Okamura předpovídal, že s přicházejícím jarem začnou klesat počty nemocných a jaro současný stav ukončí. Pokud vláda udrží restrikce, bude to podle něj pokládat za svůj úspěch, i když tomu tak nebude.
vyzval premiéra Andreje Babiše.