/KOMENTÁŘ/ Ačkoliv na Hradě zasedá nová administrativa prezidenta Petra Pavla, na povrch vyplouvají nové, těžko uvěřitelné, zjištění o hospodaření bývalého kancléře Vratislava Mynáře. Co všechno z eráru si odnesl jako "odstupné"?
Prezident Pavel už má za sebou svých sto dní ve funkcí, ale o tom co se dělo na Hradě za jeho předchůdce se dovídáme dodnes jednu neuvěřitelnou zprávu za druhou. Aktuálně zájemce může zírat na zjištění investigativních reportérů, že bývaly vedoucí hradní kanceláře si vydával šperky, aniž by na výdejních dokladech bylo uvedeno, pro koho jsou určeny luxusní předměty zamýšlené jako prezidentské dary.
Administrativní chyba? Z dostupných informací se to nedá vyloučit, ale jak to vnímat u člověka, který si nechal u svého soukromého podnikání v podobě sjezdovky postavit stan v majetku hradní kanceláře, anebo využíval pro soukromé účely náklaďák určený k správě obory v Lánech?
"Já myslel, že ten vyčištěný sklad alkoholu je konečné dno. Ukazuje se, že jsem se mýlil. Jen stále čekám, jestli výsledky přinese nejen investigace, ale taky paralelní vyšetřování Policie ČR,"
zamýšlí se ve svém příspěvku na Twitteru například Jakub Szántó a otevírá klíčovou otázku. Nejen ex-kancléř, ale řada jiných státních úředníků by jistě zvládli prezentovat mnohem hlubší "dno", ale není pochyb, že se novináři brodí solidním kanálem zneužívání veřejné pravomoci.
Jenže zatuchlé vody hradní stoky nesmrdí jen zneužitím moci, ale především tím, jak celý příběh dopadne. Bývalý vedoucí kanceláře neodolal pokušení moci a z pozice významného úředníka si takřka osvojil prezidentské pravomoci. Podobně postupoval i tiskový mluvčí Jiří Ovčáček se svými vyjádřeními, o kterých ani nevíme jestli byly prezidenta nebo jeho. Jenže Ovčáčkovo blábolení nic nestálo. Jenom šperky vyskladněné Mynářem neznámo kam, mají podle zjištění investigativců hodnotu půl miliónu.
Vše jde ze státního. Jenže stát je tvořen občany, a tak jsme se všichni na rozhazování nevoleného mocipána složili my všichni, i důchodci nebo děti z DPH na nanuky koupené z kapesného. O tom, že uvedené chování je trestuhodné není pochyb, ale přijde zasloužený trest? To vůbec není jasné. Useknout Mynářovi ruku asi není nutné, ale stát by měl být schopen flagrantní zneužíváni pravomoci potrestat.
V tom je ale jádro pudla. Dokáže to stát? Mynářův podřízený Balák byl odsouzen, ale dostal prezidentskou milost. Od nového prezidenta přijde milost jen těžko, jenže cesta od novinářských zjištění k trestní odpovědnosti je hodně dlouhá.
Otázky práva jsou komplikované. Podobně jako v případě Andreje Babiše, kdy minimálně prvoinstanční soud konstatoval, že kauza Čapího hnízda je nemorální, ale z hlediska práva za ni expremiér není odsouditelný.
Jestli je odsouditelný Vratislav Mynář se za sto dní, co uběhlo po jeho odvolání z funkce, jsme se pochopitelně nedozvěděli. Co už ale víme je fakt, že kdyby prezident Zeman dostál slibům a základům politické kultury, odvolal kancléře bez bezpečnostní prověrky, byly by hradní sklad šperků a alkoholu v lepším stavu.
Zdroje: seznamzpravy.cz, ct24.ceskatelevize.cz, twitter.com