3D tiskárny se dnes využívají ve všech odvětvích: od lékařství po elektroniku, přes luxusní módu až k tisku domů. Zeptali jsme se naší přední architektky Evy Jiřičné, co si o tomto pokroku myslí?
„Technologie 3D printing je v embryonické fázi, dalo by se říct v plenkách. Těžko si člověk může představit, že v tomto stavu by bylo možno vytisknout dům se všemi součástkami a detaily, které v současné době k bydlení patří,“ říká Eva Jiřičná.
„Jestliže se 3D printing ve stavebnictví podrobí stejnému procesu jako industriální výroba aut, letadel, robotů a jiných užitečných věcí se stejným úsilím, výzkumem a neustálým zlepšováním detailů a materiálu, pak si dovedu představit běžnou výstavbu vyrobenou způsobem jako BMW Ford nebo Volvo, anebo Boeing či Airbus procesem 3D printing. Architekti se pak budou moct soustředit na navrhování speciálních objektů a vymýšlet nová zlepšení všeho, co je nám příjemné pro každodenní život.“
V roce 2016 byl v Číně poprvé postaven 3D tiskárnou dům v jednom kuse. Trvalo to 45 dní a jednalo se o dvoupodlažní vilu s rozlohou 400 m² a stěnami s tloušťkou až 2,5 metrů.
Dnes se 3D domy tisknou v Číně běžně a nejen tam. Tuto luxusní technologii používají i v Rusku, v Dubaji nebo USA. V Rusku byl loňský rok vytištěný dům během 24 hodin. Měl by podle všeho vydržet až 175 let a jeho cena byla něco přes 10 000 USD. Stál za ním start-up ze San Francisca Apis Cor. Dům měl rozlohu 38 m² a byl rozdělen na chodbu, koupelnu, obývací pokoj a malou kuchyňku.
Eva Jiřičná kromě jiného zaštiťuje festival Open House Praha, který každoročně v květnu otevírá veřejnosti zajímavé a běžně nepřístupné budovy a luxusní prostory v Praze. Jedná se o objekty unikátní svou architekturou, prostory, interiéry, v jejichž zdech jsou často skryty neuvěřitelné příběhy. Festivaly Open House se konají v předních městech Evropy, Ameriky a Austrálie a letos po čtvrté i v našem hlavním městě. Unikátní prostory prostřednictvím Open House Praha můžete navštívit ve dnech 19.–20. května. Nenechte si ujít luxusní podívanou.
I když se v tomto jedinečném projektu jedná nejen o budovy s dávnou historií, ale i o moderní architekturu, designové a luxusní kancelářské prostory a budovy postavené na ekologicky šetrných technologiích, které získaly světová ocenění, přesto Eva Jiřičná není skeptická ani k budoucímu vývoji architektury.
„Jsem součástí generace, která četla Cestu na Měsíc Julese Verna s přesvědčením, že se něčeho takového nikdy nedožije a už tam jsme! Toho 3D domu se asi opravdu nedožiji, ale závidím těm, kteří si to užijí. A také doufám, že tím vyeliminujeme shanty towns (chudinské čtvrti).“