Top hledané
Výsledky (0)
Úspory nákladů na energie a atraktivní lokality lákají čím dál více zájemců o nové bydlení

Stěhuji se do nízkoenergetického rodinného domu se zahradou

Radek Polák
24. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Speciální rubrika
Mladé rodiny s dětmi často touží po vlastním bydlení

Zvažovali jste někdy, že byste bydleli lépe a levněji? Přinášíme vám inspiraci: trendem poslední doby je totiž nízkoenergetické bydlení. Ideálně pak v novém rodinném domě se zahradou. Podle jakých kritérií byste si měli takové bydlení vybírat?

V době, kdy se ceny energií doslova „utrhly ze řetězu“, je nízkoenergetické bydlení výhodným řešením pro všechny, kteří nechtějí zbytečně utrácet. Byty či domy s nízkou spotřebou, a tím i nízkou finanční náročností se totiž ve výsledku opravdu vyplatí. Úspora na vytápění tak někdy dosahuje až 80 procent oproti klasickému domu.

O podobném bydlení proto také přemýšlí čím dál více zájemců.

Doposud jsme s manželem bydleli ve starším bytě na pražských Vinohradech, kde za energie platíme horentní částky. Vzhledem k našemu věku, našetřeným úsporám a tomu, že jsme daleko od dětí a jejich rodin, se poohlížíme po vícegeneračním bydlení, které by bylo úsporné. Kdyby k tomu mělo i zahradu, byli bychom určitě rádi,“

svěřila se LP-Life Jana V.

Prodej domu 4+kk, Praha 5 – 116m2
Prodej domu 4+kk, Praha 5 – 116m2, Praha 5

Energetická třída napoví

Při výběru nového bydlení je však důležité vědět, jak se nízkoenergetická nemovitost pozná. Měla by být určitě ve třídě energetické náročnosti A nebo B. Co to znamená? Třída A značí, že bydlení je mimořádně úsporné. V případě třídy B se pak jedná o budovu, která je velmi úsporná. Naopak pokud v realitních nabídkách uvidíte, že je označena písmenem D, jde o méně úsporný objekt. Díky energetickému štítku si tak majitel nemovitosti lépe vyhodnotí, jaké náklady bude při běžném užívání platit. Má-li například třídu B, bude provoz jeho domácnosti levnější. V rodinném domě se zahradou se budou takové poplatky pohybovat nejspíše okolo 5 tisíc korun měsíčně.

Otevřít v galerii (3)
Rodinné domy zůstávají na realitním trhu velkým tahákem
Rodinné domy zůstávají na realitním trhu velkým tahákemZdroj: Pixabay

Přírodní materiály domov zpříjemní

V nízkoenergetických domech bývá samozřejmostí zateplená konstrukce a využívání obnovitelných zdrojů energie. Stavebnictví se navíc v moderním pojetí posunulo směrem k udržitelnějším přírodním materiálům, které jsou obnovitelné, recyklovatelné a energeticky využitelné. Jejich dopad na životní prostředí je proto také menší, než  tomu bylo dříve, kdy se ve velkém používaly tvárnice plné škváry nebo i skelná vata, jejíž vlákna se ve stavbách samovolně uvolňovala.

Otevřít v galerii (3)
Důležité je vše si dopředu správně připravit
Důležité je vše si dopředu správně připravitZdroj: Freepik

Velká okna nejsou samoúčelná

O tom, že má světlo pozitivní dopad na naši fyzickou a psychickou pohodu, věděli lidé už v minulosti. Díky tvorbě důležitého vitamínu D totiž zlepšuje naši koncentraci, bdělost i náladu. Velká okna do interiéru současných nízkoenergetických domů jednoznačně patří. Přivádí nejen dostatek důležitého světla, ale vytváří také atmosféru plnou pohodlí a pohody. Trojskla, jimiž tato okna bývají vybavena, představují další benefit. Jejich akustická neprůzvučnost zamezuje případnému hluku z okolí. Okno zároveň slouží jako efektivní tepelněizolační prvek.

Vhodnému nakládání s energiemi pomáhají rovněž dispozice obydlených ploch. Návrhy nových bytových a rodinných domů proto již také architektonicky respektují požadavky pro optimální energetické využití budovy, a to zejména s ohledem na jejich tvary.

Otevřít v galerii (3)
Cesta k novému bydlení nebývá vždy tak zcela jednoduchá
Cesta k novému bydlení nebývá vždy tak zcela jednoducháZdroj: Freepik

Moderní technologie

Ne každý si dokáže představit, že by mohl svůj domov jednoduše ovládat odkudkoli na světě. Moderní technologie a postupy to ale umožňují. Díky snadnému ovládání pomocí mobilních telefonů a dalších přístrojů totiž můžeme na dálku řídit nejen teplotu, ale i některé další funkce, které si lze dopředu zvolit a tím tak v konečném důsledku ještě více ušetřit. Stačí jen, když si do interiéru necháte instalovat systém inteligentního ovládání. Scénář, který si v systému nastavíte, se potom promítá do přehledů v podobě grafů a vy budete mít vše pod kontrolou. Zjistíte tak třeba, zda se vám teplota v bytě opravdu snížila poté, co z něj každé ráno odcházíte do práce či zda se naopak topení spouští přesně v ten moment před návratem domů, který jste si původně nastavil.

Zatímco ve starých budovách a rodinných domech lze uváděné inovace využít jen velmi obtížně, novostavby jsou už na vše podstatné zpravidla připraveny. Nemusíte v nich většinou ani investovat do nákladných rekonstrukcí a oprav. Nemovitost je tak přizpůsobena dlouhodobému užívání.

Prodej domu 4+kk, Praha 5 – 124m2
Prodej domu 4+kk, Praha 5 – 124m2, Praha 5

 

Projekt novostavby, který splňuje nároky na nízkoenergetické bydlení, najdete například v údolí pražského Motolského potoka. Zde stojí v ulici Vstavačová vilová zástavba s řadou vkusných rodinných domů, které jsou určeny pro rodinné či vícegenerační bydlení.

Atraktivní jsou tu nejen popisované nemovitosti, ale také nejbližší okolí, které lemují mimo jiné i skalní stěny a jezírka s mokřadní vegetací. V horní části potoka se nachází rovněž několik rybníků.

Nízkoenergetické bydlení se z dlouhodobého hlediska zkrátka vyplatí. Úspory, které přináší, se dají počítat v řádu desítek procent. V případě vícegeneračních rodinných domů to platí dvojnásob. A ještě když se navíc spojí se zajímavým okolím, kde můžete trávit volný čas!

Prodej dvougeneračního domu 8+2, Praha 5 –
Prodej dvougeneračního domu 8+2, Praha 5 –, Praha 5

Zdroje: Wikipedia, Chytré bydlení, Y&T Luxury Property, Česká spořitelna, vlastní dotazování, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: