Toužíte alespoň na chvíli pocítit inspiraci českých básníků a prozaiků, kteří dýchali atmosféru stověžaté Prahy? Přestěhujte se na místo, kde strávil Karel Hynek Mácha své dětství, projděte se ke zvonici, kam chodil odpočívat a zároveň si z mladické nerozvážnosti doživotně poznamenal obličej nebo se jen usaďte v parku, který svá tajemství skrývá také. Ačkoliv rodiny Máchy se na Petrské náměstí stěhovala z finančních důvodů a šlo tehdy o chudinskou čtvrť, dnes už to ani zdaleka neplatí.
Současný název nemá Petrské náměstí dlouho - získalo jej v roce 1894 podle nedaleko stojícího kostela svatého Petra, který je dominantou celého prostoru. Ve druhé polovině 12. století, za velkého rozmachu českého románského stavitelství, zde byla postavena kamenná sakrální stavba, trojlodní bazilika s tribunou a s věžemi, ukončená čtvercovým chórem s půlkruhovou apsidou. V gotickém období byl však kostel několikrát přestavován.
V něm se konal obřad skladatele Antonína Dvořáka s manželkou Annou, kterou si vzal v roce 1873. V době, zdejší ulice přejmenovávaly, Dvořák ale na chvíli na Čechy zanevřel - s Annou žili na pár let s částí rodiny v New Yorku.
Historii má tahle městská část velmi bohatou, a patří k těm vůbec nejstarším, které můžete v Praze navštívit - místní zákoutí byla osídlena ještě dřív, než vzniklo Nové město. Odlišnost od nově vytyčených širokých rovných ulic a pravidelných parcel je v plánu města zřetelná dodnes. Stará, živelně vzniklá struktura ulic zde byla víceméně zachována. Luxusní čtvrť je typická svou starobylostí, je plná mlýnů i románských kostelů.
Vaší pozornosti by neměla uniknout Novomlýnská vodárenská věž. Ta je byla postavena v barokním slohu v roce 1658 na pozůstatcích původní renesanční věže, která byla o tři roky dříve zničena povodní. To byl problém, neboť zásobovala vodou dolní Město a tomu účelu sloužila později až do roku 1877. Dnes v ní najdete expozici o pražských hasičích a požárech.
Dříve tu fungovaly také úspěšné výrobní provozy - například koželužna, kde se zpracovávaly zvířecí kůže nebo kartounka, kde se barvily látky. Dnes je historické centrum především prestižní adresou pro úspěšné firmy a domovem pro ty nejbohatší. Historické centrum Prahy je jedním z nejluxusnějších koutů České republiky.
Moderní a luxusní kancelářské budovy vznikaly kolem bývalé Petrské čtvrti zejména v 20. a 30. letech, na řadu přišly také budovy ministerské. Oblíbená je zdejší zvonice, kam čas od času zavítal i Karel Hynek Mácha. Básník a prozaik, který se nesmazatelnou stopou zapsal do české literatury, a jehož díla dnes citují lidé po celém světe.
Narodil se sice na Malé Straně, ale jeho rodina se do chudinské čtvrti kolem kostela svatého Petra přestěhovala z finančních důvodů. Tehdy byly mezi pražskými částmi velké rozdíly. Mácha tak prožil ve zdejších místech své dětství i dospívání - a uměl být také pořádný uličník. Jednou například dělal ve zvonici takové vylomeniny, že ho napadlo vylézt na trám nad hlavicí zvonu. Některé historické prameny dokonce mluví o tom, že se na zvonu houpal. Spadl a zranil se tak, že mu na celý život zůstala jizva nad obočím a pod okem.
Věž zvonice sloužila jako průchozí brána na hřbitov, ten už ale dnes kolem nenajdete. Na jeho místě je park, kde si můžete během slunečných dní odpočinout s pár stránkami dobré knihy. Ještě nedávno bylo přitom uprostřed náměstí parkoviště - to bylo zrušeno až počátkem 21. století. Aby byl zachován zdejší genius loci, i popelnice a kontejnery byly zapuštěny pod úroveň terénu.
Kolem Petrského náměstí najdete ulici Petrskou, Zlatnickou, Truhlářskou, Soukenickou, Barvířskou, Klimentskou nebo Lodeckou. Právě u té vznikl v roce 2011 nový pavlačový dům, jehož součástí je kromě malých bytů také školní tělocvična. Najdete tu také oblíbenou restauraci Cafe & Restaurant Tobruk nebo Grand Cru Restaurant.
Pokud toužíte po asijském pokrmu, vydejte se v Petrské ulici do restaurace Sansho nebo Hanabi Sushi House, hojně navštěvovaná je také místní italská Alforno Trattoria. V Truhlářské ulici je pak argentinská La Boca, ve Zlatnické Next Door by Imperial, který funguje pod taktovkou vyhlášeného kuchaře Zdeňka Pohlreicha. Daleko to nebudete mít ani do Havlíčkovy ulice do italské restaurace La Bottega Linka nebo asijské Sia Restaurant ve Šporkovském paláci.
Dříve zde bydlel například Jan Václav Čapek, přísedící u soud pražského purkrabství, slavný architekt Otto Zucker, který zahynul v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau, profesor matematiky Jiří Zelenka nebo architekt Jan Urbach.
Kdybyste se sem vydali autobusem, musíte využít linku 194. Ta jediná zajíždí také na Petrské náměstí. Jezdí z Florence, kde je zastávka linky B i C a přes zastávky Staroměstská, Malostranská a Šporkova končí v Nemocnici pod Petřínem.
Zdroj: redakce, prazsky.denik.cz, prague.eu, rozhlas.cz