Nizozemsko je známé svými tulipány, větrnými mlýny a sýrem, ale také jako země s nejvyššími lidmi na světě, přičemž muži mají průměrnou výšku 184 cm a ženy 170 cm. K bicyklům, které jsou zde běžným dopravním prostředkem, se přidávají také moderní tradice v romantice a svatebních obřadech.
Strom přání je krásný holandský zvyk, který nahrazuje tradiční svatební knihu hostů. Může to být skutečný strom nebo aranžmá s větvičkami, na které hosté zavěšují osobní vzkazy s přáními pro novomanžele. Každý host napíše své přání a připevní ho ke stromečku stuhou, čímž vznikne originální a dojemná vzpomínka na svatební den.
V Nizozemsku je možné uzavřít sňatek i v případě, že se jeden z partnerů nemůže svatby zúčastnit. Tento proces se nazývá "manželství v zastoupení", kdy na místo nepřítomného partnera nastupuje náhradník. V minulosti, zejména ve šlechtických rodinách, se jako symbol přítomnosti ženicha používala rukavice, která byla umístěna na oltáři. Tento zvyk přetrval i po druhé světové válce, kdy muži emigrovali a později si brali manželky s sebou. Od roku 2001 je v Nizozemsku možné uzavřít manželství také mezi osobami stejného pohlaví.
Konvalinky jsou důležitou svatební tradicí, která symbolizuje lásku a štěstí. Během obřadu se pár prochází po chodníku pokrytém těmito květinami a při odchodu z kostela nebo recepce je svatebčani hází po novomanželích. Rodina také ve svém novém domově vysazuje konvalinky, které každoročně připomínají svatební den a zajišťují lásku a štěstí páru.
Dřeváky jsou ikonickým symbolem Nizozemska a jsou součástí tradičních svatebních obřadů. Muž, který chce požádat ženu o ruku, vyřeže dřeváky, které jí tajně položí na práh. Pokud si je žena nazuje, znamená to, že přijala jeho žádost o ruku. Na moderních svatbách si nevěsta a ženich obléknou dřeváky a po svatbě je pověsí na zeď ozdobené sušenými květinami.
V Nizozemsku je svatební oblečení velmi tradiční a elegantní. Nevěsta obvykle nosí bílé šaty. Ženich má na sobě žakár, černý kabát se zaoblenými předními částmi, šedý svetr, pruhované kalhoty, bílou košili, kravatu a černé boty. Po 18. hodině se může převléknout do smokingu, což umožňuje větší variabilitu barev. Tento tradiční styl se očekává také od blízkých mužských hostů, i když většina hostů dnes volí koktejlové oblečení.
Podle tradičního holandského zvyku nesmějí novomanželé ve svatební den řídit, aby si zajistili štěstí a prosperitu. Vozidlo musí řídit třetí osoba, která symbolizuje podporu a rovnost v manželství. Dalším zvykem je přivazování prázdných plechovek ke svatebnímu autu.
Tradiční svatební průvod je zde organizován v určitém pořadí: nevěsta a ženich jedou v prvním autě, za nimi rodiče ve druhém voze, ve třetím voze svědkové a jejich partneři, ve čtvrtém voze sourozenci a prarodiče a zbytek hostů ve svých vlastních vozech. Hosté nastupují do aut jako první, pár odchází jako poslední. Po příchodu na obřad také vystupují jako poslední. Některé modernější svatby nahrazují auta jízdními koly, což je v Nizozemsku běžné. Ženich může také přijet na bílém koni, což symbolizuje rytíře, který si přichází pro svou nevěstu.
Na holandském svatebním obřadu musí být přítomno několik klíčových lidí. Hlavním z nich je matriční úředník, který je ze zákona způsobilý k provedení obřadu, a dva až čtyři svědci. Pokud je svědek nezpůsobilý k právním úkonům, například osoba s Downovým syndromem nebo babička trpící demencí, může být stále svědkem, ale jeho podpis není právně uznán. Pokud máte další dva právně způsobilé svědky, je to v pořádku.
Na holandských svatbách, když nevěsta a otec vstoupí do kostela, hosté vstanou a tleskají. Otec ji přivede k oltáři a předá ji jejímu budoucímu manželovi. Obřady trvají od 60 do 120 minut, střídají se vtipné a emotivní momenty, během nichž se vyprávějí příběhy novomanželů. Novomanželé často sedí čelem k hostům. Po obřadu hosté vytvoří před místem obřadu "erehaag", kterým novomanželé procházejí. Gratulace začínají od nevěsty, pokračují u ženich a poté následují rodiče ve stanoveném pořadí.
V Nizozemsku je svatba rozdělena na dvě části: během dne jsou přítomni blízcí rodinní příslušníci a přátelé a na hostinu přicházejí vzdálenější příbuzní a známí. Novomanželé obvykle sledují oslavu z vyvýšeného místa a vítají hosty přípitkem.
Tradičně je menu pestré. Zahrnuje malé jednohubky známé jako "hapjes". Mezi oblíbená jídla patří hrášková pěna s uzeným lososem a kaviárem. Často se také podává plateau – velký podnos s různými mořskými plody, jako jsou humři, ústřice, krabí klepeta, slávky, krevety a mořští šneci, kteří se jedí párátkem. Během sezóny bílého chřestu je pokrm z něj často součástí jídelníčku, podává se s mořskými plody, zeleninou a vinnou omáčkou, někdy v kombinaci se šunkou nebo jehněčím masem.
Krájení svatebního dortu je v Nizozemsku oblíbenou tradicí, která se koná po obřadu. Novomanželé společně krájejí dort, přičemž nevěsta vede ženicha, což symbolizuje rovnost a podporu v manželství. Vymění si první kousek dortu a horní vrstvu si nechají zmrazit na první výročí nebo na narození prvního dítěte. Tato tradice má pro Holanďany velký význam, protože chtějí, aby koláč nepřišel nazmar.
Svatební oslava tradičně začíná prvním tancem novomanželů, obvykle foxtrotem nebo anglickým valčíkem. Po tomto tanci tančí nevěsta s tchánem a ženich s tchyní. Teprve poté, co pár za ovací hostů odtančí svůj úvodní tanec, se mohou ostatní připojit na taneční parket.
Na holandských svatbách jsou stálezelené rostliny symbolem věčné lásky, a tak novomanželé během hostiny sedí pod baldachýnem z těchto rostlin. Květiny a zelené girlandy se také používají k dekoraci a někdy je dům nevěsty natřen na zeleno. Novomanželé sedí pod borovicemi na trůnu, kde jim hosté předají několik dárků. Nevěsty nosí květinovou korunu, kterou předají hostovi, který bude mít brzy také svatbu.
Jednou z nejnenáviděnějších svatebních tradic v Nizozemsku je "stukjes", kdy hosté připravují písně nebo skeče o novomanželích, které často parodují jejich vztahy a životní příběhy. Tato představení jsou obvykle špatně napsaná, nudná a zábavná pouze pro ty, kteří je předvádějí. Nejběžnějším formátem je abecední seznam, kde každé písmeno popisuje něco o páru, což může také skončit nevhodnými sexuálními narážkami. Proto stále více párů zavádí přísná pravidla a žádá o obcházení této tradice, i když pokud se to dělá kreativně, může to být opravdu zábavná a nezapomenutelná vzpomínka.
Když snoubenci dorazí do ženichova domu, zasadí před něj lilie. Tento rituál symbolizuje jejich lásku a věří se, že do jejich společného života přináší štěstí a pohodu.
V roce 2018 nizozemská vláda modernizovala pravidla týkající se majetku v manželství, po 180 letech stejných pravidel. Dříve se majetek manželů po sňatku spojil a při rozvodu rozdělil rovným dílem, pokud neměli předmanželskou smlouvu. Dnes si manželé v případě rozvodu ponechávají svůj vlastní majetek. Je nutné prokázat, co každému z nich patří, proto se doporučuje před svatbou navštívit notáře a vést si evidenci významných nákupů či darů v průběhu manželství.
Nizozemci preferují otevřené prostory a světlo, což se odráží v jejich architektuře s velkými okny bez závěsů. Jsou známí svou čistotou, šetrností a znalostí cizích jazyků. Jsou to také chytří obchodníci a považují úsporu peněz za ctnost. Pracují méně, v průměru 29 hodin týdně, a svůj volný čas věnují sportu. Nezaměstnaní mají příspěvek na dovolenou. Nizozemci jsou přímočaří, pragmatičtí a upřímnost považují za hodnotu, na rozdíl od Čechů, kteří jsou citlivější.
Holanďané jsou velmi otevření a diskutují se svými rodiči nebo učiteli o různých tématech, jako je sex nebo drogy. Tato témata jsou pro ně přirozená a necítí potřebu cokoliv skrývat. Naopak v České republice jsou lidé při sdílení osobních věcí spíše uzavření a obezřetní.
Tak co? Přemýšlela byste o sňatku s Holanďanem?
Zdroj: autorský text, theknot.com, countryhouseweddings.co.uk, loepsie.com, thatwedding.weebly.com, alletrouwambtenaren.nl, weddingmikkelandisabelle.home.blog, eragem.com