Top hledané
Výsledky (0)
Petra Pecková půjde do zářijových krajských voleb již jako členka hnutí.

Středočeský kraj byl v hrozném stavu v rukou kmotrů a papalášů, říká ke krajským volbám hejtmanka Pecková

Radek Polák
19. srpna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Hejtmanka chce ve své práci dál pokračovat

V krajských volbách, které proběhnou od 20. do 21. září, se bude o hlasy voličů ucházet několik výrazných tváří domácí politické scény. Jednou z nich je současná hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Ta na sebe před nedávnem upozornila mimo jiné kritikou své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermannové (ANO) za to, jak se za dob jejího působení nezákonně odměňovali někteří vysoce postavení úředníci krajského úřadu.  

Pecková na půdě úřadu Středočeského kraje s prezidentem Petrem Pavlem

Původně jste byla novinářkou. Co Vás na tomto oboru lákalo?

Novinařině jsem se věnovala 16 let. Asi nejznámější bylo mé působení v pořadu Občanské judo, kde jsme odhalovali nepravosti na úřadech, ve firmách a radili jsme lidem s jejich problémy. Jak znělo motto pořadu, byli jsme na jejich straně. A to bylo to, co mě naplňovalo. Poukazovat na nepravosti a snažit se tak dosáhnout změny. I když to byla i doba plná výhrůžek. Hlídala mě proto taky ochranka. Ale to k práci v investigativním pořadu patřilo.

Proč jste se poté rozhodla, že půjdete do komunální politiky?

Postupně jsem došla k tomu, že už nechci jen trable a nepravosti popisovat, ale měnit to. Viděla jsem velký potenciál v našem malém městě a nechtěla jen říkat, jak by se co dalo dělat lépe, ale prostě ukázat, že se to skutečně dá dělat líp. Že úřady a úředníci tu mohou být pro lidi a ne opačně, že veřejná správa může být otevřená, vstřícná, nápomocná, neplýtvat penězi, může být transparentní. Že to prostě jde dělat opravdu ve prospěch všech. V Mnichovicích, kde bydlím, jsem tedy chtěla měnit věci aktivněji. Nejen ukazovat, že je něco špatně, ale něco s tím dělat. A tak jsem šla do politiky. Objektivně musím říci, že je mnohem těžší být na druhé straně kamery a snažit se věci změnit. Tedy být před kamerou jako politička a ne za ní jako novinářka.

Následně jste byla ve středočeských Mnichovicích starostkou. Jak náročné toto období bylo?

Náročnější asi bylo, když jsem se stala nejdříve místostarostkou. Musela jsem se naučit sžít se s tempem úřadů. Ne vše jde na úřadu obratem ruky. Musí k tomu být odpovídající administrativa. Například na jednu školu nebo školku máte dokumentaci a dotační šanony, které zaplní celou skříň. A ve funkci starostky si pak musíte zase zvyknout, že to rozhodně není práce „od do“. Na radnici na jedné straně řešíte obří projekty, jako je stavba školy s rozpočtem stovek milionů, na druhé pak chybějící dlažební kostku v chodníku nebo třeba pobíhajícího psa, kterého musíte v noci odchytávat. Je to skutečně vyčerpávající práce, zároveň však také strašně smysluplná. Automaticky vás dobíjí a vy chcete obec, kterou řídíte, dál zlepšovat. Co je nejúžasnější, to jsou výsledky, které za sebou vidíte.

Prodej investičního ateliéru 25 m2 - Praha 10
Prodej investičního ateliéru 25 m2 - Praha 10, Praha 10

Od roku 2020 jste hejtmankou Středočeského kraje. Jaké hlavní problémy jste musela řešit?

Jde o celou hromadu věcí. Kraj byl v hrozném stavu. Absolutně uzavřený. Jako tajemný hrad v Karpatech. Zanedbané školství, veřejná doprava, silnice. V řadě věcí platilo, že kdo více leští kliky, tomu kraj pomůže. Kraj byl v rukou kmotrů a papalášů. Klíčové bylo tohle všechno změnit a narovnat. Kraj jsme jednoznačně otevřeli. Transparentnost byla základem. Vstřícnost a hlavně komunikativnost atmosféru proměnila. Z Půlnočního království jsme se zase stali místem, kde se může zpívat. Výrazně jsme investovali do našich středních škol, aby se se zmodernizovaly a jejich oborová struktura odpovídala požadavkům studentů, zaměstnavatelů a hlavně 21. století. Dali jsme do pořádku veřejnou dopravu, jejíž náklady nekontrolovatelně rostly, vyhlásili jsme přelomové transparentní soutěže na autobusové dopravce na příští období, připravili totéž v oblasti vlakové dopravy. Vedle toho jsme nastavili jasná pravidla týkající se oprav silnic a kontroly kvality odvedené práce. Po letech stagnace se zase rozeběhly přípravy cyklostezek. Modernizujeme naše nemocnice, ale pomáháme i těm, které nejsou zřizované krajem. Tak bych mohla pokračovat dál. A to vše za situace, kdy jsme řešili jednu krizi za druhou. Nastoupili jsme na vrcholu covidové epidemie, na což hned navázala migrační vlna způsobená válkou na Ukrajině. S tím souvisela i energetická krize. Skoro to zní jako jeden nekončící problém Fakt mě to ale naplňovalo a stále naplňuje. Věřím, že my politici jsme tu od toho, abychom pomáhali problémy řešit. Že sloužíme občanům. A i když je to někdy náročné, mám pocit, že čím náročnější to je, tím větší smysl to má.

V čem je podle Vás vůbec výhoda bydlet právě v takovém místě, jako jsou Mnichovice?

Jsem tu doma. Toto místo bych neměnila ani za nic. Vyrostla jsem tu, mám zde rodinu a přátele. Zkrátka sem patřím. A výhodou je samozřejmě také blízkost velkého města. Mám obojí – velkoměstský svět dostupný do pár minut autem nebo skvělým vlakovým spojením, které objednává Středočeský kraj, a zároveň klid, pohodu, vřelost a taky blízkost přírody a maloměsta. Mnichovice a přilehlé okolí jsou pro mě jako hejtmanku zároveň jakousi „laboratoří“ toho, co trápí lidi ve Středočeském kraji. Jsou tu místy rozbité silnice a já vím, jak to lidé vnímají. Když se začnou opravovat, sejde se mnohdy více akcí najednou. A to je třeba zkoordinovat. Nebo chybí třeba místa ve školkách a školách. To, co jsem řešila v malém jako starostka v Mnichovicích, mám nyní na starosti pro celý kraj.

Co rozhodlo, že jste se stala členkou STAN a vstoupila do vrcholné politiky?

Dlouhou dobu jsem měla status registrovaného příznivce. Když jsem cítila, že můžu svými zkušenostmi starostky a hejtmanky přispět hnutí jako členka, byl to logický krok. Navíc  v době, kdy hnutí nebylo v úplně lehké situaci a čelilo propadu důvěry svých voličů. Chtěla jsem dát jasně najevo, že našim ideálům a vizím věřím, že Starostové a nezávislí jsou pro mě nejlepší platformou, která chce obce, kraje a celou zemi posouvat kupředu a má kompetence řídit veřejné věci dobře, zodpovědně a transparentně. I proto jsem kandidovala zároveň do předsednictva, abych mohla věci pojmenovávat a tlačit na té nejvyšší stranické úrovni.

Proč to chcete nyní zkusit v krajských volbách znova?

Protože věřím, že za námi stojí obrovský kus práce a ukázali jsme, že umíme vést kraj dobře. A protože je ještě spousta práce před námi ve všech oblastech. Nerada odcházím od rozdělané práce. Nechci, aby se vrátila doba temna, kmotrů a papalášů. Chci věřit, že to voliči cítí stejně a dají nám šanci.

Jaké hlavní úkoly před Středočeským krajem pro následující období stojí?

Je jich celá řada. Je třeba dotáhnout změnu rozpočtového určení daní tak, aby Středočeský kraj dostával spravedlivý podíl z vybraných peněz, protože roky dostává do rozpočtu o miliardy méně, než by mu příslušelo. I kvůli tomu je velký vnitřní dluh například ve středočeských silnicích, veřejné dopravě nebo třeba i školství. A právě to musíme napravit. I třeba za cenu úvěrů. Zaměřit se chceme právě na rozvoj infrastruktury, protože ta s sebou přináší rychlejší rozvoj podnikání a služeb, láká do kraje více firem s vyšší přidanou hodnotou, což zase znamená vyšší platy pro občany a lepší služby pro ně. Je toho před námi opravdu hodně.

Zvažujete, že byste se více zapojila i do celostátní politiky?

Nikdy neříkej nikdy. Musím ale říci, že mě krajská práce opravdu naplňuje. Vidíte jasné výsledky a můžete posouvat region kupředu. Spoustu věcí máte přímo ve vašich rukou. Celostátní politika je přece jen více o kompromisech. Více mi vyhovuje terén, který je spíše v krajské politice než na celostátní úrovni. Ale život člověka překvapuje. Uvidíme, co přinese.

 

Děkujeme za rozhovor.

 

Zdroj: vlastní dotazování, autorský text

 

 

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6

 

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze