Dva dny vzpomínek: Všechsvatí a Dušičky. Oba dny charakterizují vzpomínky na ty, kteří už nejsou mezi námi, návštěvy hřbitovů, zapalování svíček na hrobech blízkých a jejich zdobení květinami. Proč se u nás neslaví jako státní svátek?
Den Všech svatých je křesťanský svátek, který připomíná všechny svaté. Oslavují ho západní i východní křesťané, rozdíl je jen v tom, že den je jiný. Zatímco západní křesťané slaví svátek všech svatých 1. listopadu, východní křesťané slaví první neděli po letnicích, což je pohyblivé datum, připadá zhruba na období od druhé poloviny května až do poloviny července.
Památka zesnulých, neboli lidově Dušičky, je svátek připadající na 2. listopadu, který se slaví v rámci římskokatolické církve. Věřící si během mší připomínají svaté, kteří vedli pravý křesťanský život, žili a zemřeli ve víře v Ježíše Krista. Údajně v předvečer Dušiček duše zemřelých vystupují z očistce, aby si alespoň jednou v roce odpočinuly od muk, kde v plamenech pykaly za své hříchy. Konaly se průvody na hřbitovy, na hrobech se zapalovaly svíčky. Modlitba živých pomáhala dušičkám očistit jejich hříchy. Lampy na hrobech měly být plněny místo olejem máslem, aby si jimi mohly duše zemřelých ošetřit popáleniny, které v očistci utrpěly. Lidé také v tento den kropili mlékem hroby, protože mléko prý pomáhalo k ochlazení duší. Z těchto důvodů je prý příznivé i to, když na Dušičce je mlha "hustá jako mléko". Říká se, že když na Dušičky prší, duše zemřelých oplakávají své hříchy. Také se věřilo, že během dušičkové půlnoci mají duchové bohoslužbu. Když se ráno ozvalo zvonění z kostela, musely se duše vrátit do očistce.
Během Svátku Všech svatých se peklo pečivo - housky ve tvaru hnátů, přeložených křížem, kterým se říkalo "kosti svatých". Druhý den se peklo pečivo, kterému se říkalo "dušičky" a to bylo čtyřhranné pečivo, vydělávané mlékem a plněné marmeládou nebo mákem. Bývali jím obdarovaní žebráci a chudí lidé, postávající u kostela či hřbitova.
To, že z evropského svátku Dušiček vznikl anglosaský svátek Halloween, ví téměř každý, ale málokdo ví, že se v minulosti v Čechách slavily Dušičky podobně jako je tomu dnes v USA.
V 90 letech byl zaznamenán pokus o zavedení prvního listopadu jako státního svátku. Zákon byl ale zamítnut ve 3. čtení. Přitom ale Všech svatých je svátek, který se slaví v mnoha zemích. Tento den byl státním svátkem i za první republiky. Tento státní svátek byl zrušen až po roce 1948 během komunistického režimu, konkrétně zákonem, který prohlásil za státní svátky pouze 3 dny (8. květen, 5. červenec, 28. říjen), 6. červenec byl památným dnem a chodilo se do práce, jako dny pracovního klidu pak byly určeny 1. leden, Velikonoční pondělí, 1. květen, 24., 25. a 26. prosinec.
A které státy slaví tento den jako svátek? Belgie, Finsko, Francie, Itálie, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko.
Vidět, že kromě Německa se slaví svatí ve všech okolních státech: v Polsku, v Rakousku a také na Slovensku. Přičemž některé německé spolkové země svátek také slaví, jsou to Bádensko-Württembersko, Bavorsko, Severním Porýní-Westfálsko, Rýnsko-Falc, Sársko a Durynsko. Česká republika jako stát s velkým podílem obyvatelstva bez náboženského vyznání však tento svátek po pádu komunismu znovu nezavedla.
Dušičky se jako státní svátek sice neslaví, přičemž je však třeba říci, že tento svátek je v Česku pravděpodobně více slaveným dnem než Všech svatých. Zajít na hřbitov a zapálit svíčku je tradicí, ovšem výrazně sekularizovanou a bez náboženské podstaty. Lidé vzpomínají na zesnulé, na své příbuzné, kamarády i známé. Na hřbitovech se objevují věnce, květiny a zanícené svíčky.
Někdy se označuje za malé dušičky 28. říjen, tedy výročí samostatného československého státu, kdy je státní svátek a volno. Mnoho rodin chodí na hřbitov už pár dní před samotnými Dušičkami, jednoduše proto, že je volno, obchody jsou stejně zavřené a mají na to čas.
Líbí se vám více Halloween? Tak potom navštivte anglosaské země. V nich se svátek Všech svatých neslaví, místo toho už 31. října slaví Halloween. Tento název je odvozen od „All Hallow Eve“ tedy předvečer Všech svatých. Den je vnímán jako den zábavy. Během noci z posledního října na prvního listopadu se lidé oblékají do kostýmů, zdobí domy a vydlabávají dýně, straší a děti koledují o sladkosti. Tato scénka vám je jistě dobře známá z filmové ságy Halloween s Jamie Lee Curtis.
Tradičně tyto oslavy probíhají především v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii a na Novém Zélandu. V minulosti ale například i na českém území chodily v tomto období průvody strašidelných a děsivých masek. Dnes vlivem globalizace a přílivu americké kultury do Evropy se často slaví Halloween alespoň zábavnou párty v kostýmech.
V Mexiku se slaví tzv. Den mrtvých. Ten připadá na 31. října, 1. listopadu a 2. listopadu. Během této doby jsou již zesnulí příbuzní slaveni v rámci festivalu a velkých rodinných setkání. Tradice Dne mrtvých je dokonce zapsána na listu UNESCO dědictví. Festival pro mrtvé se koná v dalších jihoamerických zemích. Mexická tradice Dna mrtvých byla zobrazena v populárním animovaném filmu Coco.
Olšanské hřbitovy patří k největším pohřebním místům na území Prahy. Nachází se na něm spousta slavných osobností.
Michal Tučný se stal legendou české country, osudným se mu stal alkohol. Už jako malý měl ale komplikovanou žloutenku, což mu velmi oslabilo játra, později navíc překonal proděravění střev i zánět pobřišnice, takže měl od doktorů přísný zákaz pití. Ten ale nedodržoval, navíc měl rád nezdravou stravu a tato kombinace se mu později stala osudnou. v březnu roku 1995 ve svých 48 letech zemřel na rakovinu jater. Jedné noci se mu udělalo špatně, přesto do nemocnice ještě přišel sám, jenže v ten samý večer už jeho život vyhasl. Jeho hrob zdobí kamenný klobouk.
Libušku Šafránkovou uložili do rodinné hrobky v rodných Šlapanicích, kde se v podstatě konala i druhá rozloučení s charismatickou herečkou. K překvapení mnoha její rodina dala na náhrobek vytesat příjmení Abrhámová, které nepoužívala, měla jej pouze v občanském průkazu. Bylo to na znamení úcty k jejímu manželovi Josefu Abrhámovi. Libuše Šafránková bojovala s více nemocemi, nečekaně zemřela po plánované operaci.
Vladimír Menšík zemřel 29. května 1988 ve věku necelých 59 let. Měl dlouhá léta měl potíže s astmatem a protože na léky dostupné v tehdejším Československu byl alergický, musely mu medikamenty vozit ze zahraničí. Denně vykouřil i 40 cigaret a není žádným tajemstvím, že si rád také vypil. V jednu sobotu měl vystupovat, ale bylo mu od rána velmi špatně. Tehdy si už každodenně musel píchat injekce k povzbuzení srdeční činnosti přímo do žil, užíval sedativa proti bolesti a silné léky na žaludek. Je možné, že tato kombinace mu více ubližovala než prospívala. Poslední noc strávil v bytě u své mámy a celou noc naříkal. Sanitkou byl převezen do nemocnice, kde se mu snažil pomoci, ale jeho organismus byl už příliš zničen a druhý den zemřel.
Na hřbitově Malvazinky v Praze je poslední místo jeho odpočinku, protože si to tak sám přál. Nakonec podlehl akutní myeloidní leukémii. Přestože umřel, jeho odkaz stále žije.
Legendární český zpěvák, jehož mámou byla Slovenka, se narodil 2. července 1931 v Košicích a zemřel 30. května 2009 v Miami na Floridě. Je pohřben na Vyšehradském hřbitově v Praze. Je populární i díky nezapomenutelným písním jako například. Tereza, Sbohem lásko, To se nikdo nedoví, Růže z Texasu či Slavíci z Madridu. V roce 2000 absolvoval operaci tlustého střeva. V roce 2007 rušil koncerty pro vysoké horečky. Později absolvoval velké turné v Čechách a na Slovensku a poté odletěl do USA, kde podlehl zápalu plic v kombinaci se selháním srdce ve věku 78 let.
Čtyřnásobný mistr světa a olympijský vítěz, skvělý hokejista i trenér Ivan Hlinka zahynul 16. srpna 2004 na následky autonehody nedaleko Karlových Varů. Leží v Olšanech. Na kameni je také jeho podpis. Hrob legendárního hokejisty a trenéra vítězné české reprezentace z olympiády v Naganu tvoří krásný obelisk cihlové barvy, který zobrazuje zvlněný motiv cesty jako symbol jeho tragické smrti při autonehodě.
V roce 1926 vytvořili Voskovec s Werichem nezapomenutelnou dvojici. Jejich jména jsou spojena hlavně s Osvobozeným divadlem. Ani emigrace Voskovce do USA je nerozdělila a opět se setkali. Na Olšanech mají společný náhrobek. Jsou tamale rozdíly. Jan Werich má na svém prkně dva žlábky, Jiří Voskovec s jednoduchým »V« žlábek jeden.
Pětačtyřicetiletý Petr Muk celý život bojoval s maniodepresí, ale právě období před smrtí se jevilo, že je psychicky v pořádku a těší se z dcerky. Zpěvák si chtěl údajně několikrát sáhnout na život, nikdy ale čin nedokonal. V případě jeho úmrtí je však příčina smrti nejasná. Říkalo se o tom, že se mu po konzumaci léků a alkoholu zastavilo srdce, ale další informace říká, že se mohl udusit zvratky. Zemřel 24 května 2010. Pohřben je v Českém Krumlově.
Na hřbitově v Říčanech má hrob s černým žulovým náhrobkem a podobiznou. Vdovec Josef Rychtář tedy opět dosáhl svého. Nevyslechl přání zpěvaččiny rodiny, aby její pozůstatky odpočívaly na hřbitově ve Frenštátu pod Radhoštěm v rodinném hrobě. Iveta Bartošová si vzala život 29. dubna, na narozeniny Josefa Rychtáře, který jí uspořádal v pražských Strašnicích velmi podivný pohřeb. Rychtář jen pár hodin po pohřbu vzkázal, že si nechá urnu doma, aby mu Ivetu nikdo neukradl. To naštěstí nedodržel.
Mistr světa Ján Marek zahynul 7. září 2011 při leteckém neštěstí v Rusku společně s celým týmem Lokomotivu Jaroslavl i dalšími Čechy Karlem Rachůnkem a Josefem Vašíčkem. Zemřel, když mu bylo 31 let. Spolu s nimi nehodu nepřežil další zesnulý z letadla smrti, Slovák Pavol Demitra (†36). Odpočívá na hřbitově v Trenčíně i se svým synem Tobiasem, který v roce 2005 zemřel po třech dnech od narození.
Urna se zpěvaččinými ostatky je uložena na hřbitově na pražských Malvazinkách. Dokonce přímo naproti hrobu jejího kolegy a kamaráda Karla Gotta. Autorem náhrobku hrobu Evy Pilarové je stejně jako u toho Gottova Tomáš Vystyd. Mramorový kámen, který v sobě má naznačený kříž, je ozdoben zpěvaččinou podobiznou a podpisem Eva Pilarová.
Známý vizážista zemřel náhle a potichu s diagnózou zápal plic. Mezi jeho klienty i kamarády patřily velké hvězdy našeho showbyznysu jako Dara Rolins, Adriana Sklenářiková, Vera Wisterová a česká modelka Simona Krainová. O jeho špatném zdravotním stavu však věděl jen málokdo. Na jeho pomníku leží dýně s malou diskokoulí či bílo-zlatý věnec se zpěvákem Michaelem Jacksonem.
Herečka Božidara Turzonovová se 2. srpna 2013 musela navždy rozloučit se svým milovaným manželem Josefem Adamovičem († 74), kterého si lidé pamatují zejména jako představitele Mórica Beňovského. Přestože dokázal porazit zákeřnou rakovinu, udržet si rodinu a manželství, zradilo jej srdce. Turzonovová manželovi na pohřbu na závěr nalila do hrobu červené víno.
Srdce diváků si získal svým talentem rozesmát i rozplakat. Jozef Kroner hrál zbojníka, sedláka, včelaře a do každé z postav vdýchnul duši. Zemřel 12. března 1998 ve věku nedožitých 74 let.
Nezapomenutelný herec Július Satinský patřil k nejlepším slovenským umělcům. Zemřel 29. prosince ve věku 61 let na rakovinu tlustého střeva.
Televizní legendu bude připomínat náhrobní kámen ve tvaru srdce, který doplňuje fotbalový míč a jeho životní motto "Mluv málo - řekni hodně". V roce 1962 se stal komentátorem v nově vzniklé sportovní redakci v Československé televizi a v průběhu následujících 30 let komentoval svým osobitým stylem nespočet sportovních utkání. Zemřel 17. ledna 2016 po těžké nemoci.
Každým rokem je více a více lidí, na které nám zůstanou jen vzpomínky, za kterými se zaleskne slza v oku a na které si vzpomínáme při plameni hořící svíčky. A to je ta podstata svátku Všech svatých a Památky zesnulých. V tom je kouzlo a zároveň smutek prvních listopadových dní.
Zdroj: Finance.cz, Alegre, Pluska, Pohrebnictvo, TASR, Topky, vlastné dotazování