Top hledané
Výsledky (0)
Prohlédněte si veřejnosti nepřístupné prostory

Tančící dům, jak ho neznáte: Vezmeme vás tam, kde nikdo nesmí!

Tereza Janatová
09. června 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Tančící dům je celosvětově známá stavba.

Když oslava, tak ve velkém, a to směrem k zákazníkovi. Tak se staví notoricky známý Tančící dům ke 30. výročí první myšlenky Václava Havla postavit na nároží Jiráskova náměstí kulturní dům, který by sloužil veřejnosti. Nyní máte jedinečnou možnost nahlédnout nejen do historie slavné budovy, ale také si prohlédnout její technické zázemí.

Z domu, za jehož návrhem stojí spolu s Vladem Milunićem i slavný architekt Frank Gehry, se stala ikona moderní architektury a jedna z nejznámějších staveb v Praze. Návštěvníci mohou kromě běžně otevřené galerie, restaurace a baru s vyhlídkou na Pražský hrad nahlédnout do systému vzduchotechniky či topného systému domu.

Otevřít v galerii (3)
První návrh architekta Vlada Milunice.
První návrh architekta Vlada Milunice. Zdroj: archiv Tančícího domu
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

Havel jako lákadlo

„Prohlídka má celkem osm částí a začíná ve druhém podzemním podlaží, kde je strojovna a končí na střeše. Lidé budou moci nahlédnout i do hotelových pokojů a otevíráme i novou terasu s neobvyklým výhledem na Pražský hrad a pohledem do vnitrobloku na byt, kde roky žil bývalý prezident Václav Havel,”

vysvětluje ředitel galerie Tančící dům, Robert Vůjtek.

Bývalý prezident Václav Havel je také hlavním lákadlem pro návštěvníky vzhledem k jeho celostátní oblíbenosti. Protože to byl právě Havel, který měl před 30 lety nápad postavit zde dům s výhledem, který by sloužil jako umělecká galerie zároveň by po více než 40 letech zaplnil prázdnou ulici.

Dříve zde totiž stával novobarokní dům, ale byl zničen po náhodném leteckém náletu na Prahu v roce 1945 americkou bombou. Navíc Havel byl umělec, miloval umění všeho druhu, takže každou takovou aktivitu více než vítal a podporoval.

Otevřít v galerii (3)
Rok 1950.
Rok 1950. Zdroj: archiv Tančícího domu

Nenáviděný i obdivovaný dům

Tančící dům vyvolává rozporuplné reakce od svého dokončení až dodnes, stal se ale nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira. Dům se veřejnosti otevřel v roce 1996 a ještě téhož roku získal prestižní ocenění amerického časopisu Time v kategorii design roku.

Otevřít v galerii (3)
Terasa do vnitrobloku.
Terasa do vnitrobloku. Zdroj: archiv Tančícího domu

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: 
Tančící dům
Jiráskovo nám. 1981/6 120 00 Praha 2