Někdy se jí přezdívalo nesmělá železná lady, ohromovala svým výběrem extravagantních bot a do povědomí se zapsala také legendárním tanečkem. Řeč je o Therese Mayové, která dnes končí jako britská premiérka. Odchází silná politička, pro kterou byla strana stejně důležitá jako rodina. Vaz jí zlomil nevyvedený brexit.
Dvaašedesátiletá Theresa Mayová byla v čele britské vlády přesně tři roky. Nyní končí nejen jako premiérka, ale také jako šéfka konzervativní strany, která hrála v jejím životě naprosto klíčovou roli. Stranické hodnotové principy jsou v ní silně zakořeněné a pro dobro strany byla vždy ochotna obětovat i vlastní pohodlí a výhody.
To, jak brala svou domovskou stranu vážně a jak věřila v její sílu, vystihuje i jeden z jejich slavných výroků: „Mnoho lidí chce více show než politickou stranu. Jenže tito lidé si pak u voleb myslí, že muž převlečený za opici bude své předvolební sliby plnit lépe než běžná strana.“
Už její rodiče byli příznivci konzervativců a ona sama se z řadové členky vypracovala až na vrchol. V mládí se krátce věnovala finančnictví, ale od poloviny 90. let se pro ni politika stala životem, kterému podřídila vše. Roli v tom hrála i skutečnosti, že se jí s manželem Philipem nepodařilo mít děti.
Milovnice televizních kriminálek a vaření se proslavila také svými extravagantními botami. Někteří znalci dokonce mluví o „efektu Theresy Mayové“, kterým označují větší odvahu žen pořizovat si netradiční a barevnou obuv. Televizní komentátoři zase často mluvili o její „prkennosti“ a vystupování, které připomíná pohyby robota. Pozornost celé Evropy na sebe strhla i svérázným tanečkem, který převedla loni na podzim na sjezdu konzervativců.
Na něm obhajovala svou už oslabenou pozici lídra, a to hlavně kvůli protahujícím se jednáním o vystoupení Británie z EU. Právě brexit, který jí nakonec zlomil vaz, pro ní byl ryze ideovou a stranickou záležitostí – chtěla splnit slib, který strana dříve dala, i když to vyvolávalo vlny protichůdných reakcí a šílené politické divadlo v britském parlamentu. Ona přesto nekompromisně stála za svým a opakovala: „Řekla jsem jasně, že brexit znamená brexit.“
Theresa Mayová je silnou ženou, která v mnohém navázala na svou předchůdkyni z 80. let Margaret Thatcherovou (†87). Obě ukázaly, že politika není jen doménou mužů a že ženy dokážou vést tvrdá vyjednávání a činit kontroverzní rozhodnutí. „Někdo už musí konečně říct, že to, co vláda dělá, není hra. Je to vážná věc, která má skutečné důsledky pro životy lidí,“ nechala se před časem slyšet Mayová.
Evropa přichází o výraznou političku, a to v době kdy se stále častěji mluví o tom, jestli by mělo být ve vrcholné politice více žen. A jestli je nutné to podporovat různými kvótami.
Nejen příběh Mayové ukazuje, že ženy-političky jsou stále odvážnější. Už dříve to dokázala dlouholetá německá kancléřka Angela Merkelová. V čele vrcholného orgánu EU nově stane Ursula von der Leyenová (60) – německá politička, která má s manželem sedm dětí a přesto si dokázala vybudovat kariéru. Šéfkou Evropské centrální banky je zase francouzská superpolitička s prořízlými ústy Christine Lagardeová (63) a prezidentskou Slovenska se letos stala Zuzana Čaputová (46).
Která žena se stane další významnou politickou osobností?