Rok 2021 v knižním průmyslu odstartoval zvesela a nakladatelé nabízí svým čtenářům zajímavé knižní novinky. Mezi nimi si vyberou romantici, milovníci historických románů i fanoušci psychothrillerů.
O senzaci loňského roku v podobě titulu Šikmý kostel jsme vám již psali. Česká autorka Karin Lednická se se svou kronikou zapsala do mnoha srdcí a mnoho z nich znovu zaplesalo, neboť se čtenáři před začátkem února letošního roku dočkali jejího pokračování.
Šikmý kostel 2 začíná tam, kde skončil předešlý díl. Kronika sleduje ty samé hlavní hrdiny během nově vzniklého Československa. Obdobně jako předešlý díl, i pokračování je založeno na základě skutečných událostí. Vyhledat by jej měli nejen spisovatelčini fanoušci, ale také milovníci poctivých historický románů od kterých se nedá odtrhnout.
Nigerijská spisovatelka Chimamanda Ngozi Adichie je v Česku poměrně známá, a to především díky své knize Amerikána, která v překladu vyšla již v roce 2017 a která pojednává o lásce a rasových otázkách.
V novém vydání jejího románu Půl žlutého slunce se čtenáři dostávají do prostředí války, příběhu o lásce a nenávisti. Půl žlutého slunce začíná velmi zvolna a výraznými protiklady, které se díky pomalému tempu ještě více umocňují. Autorka popisuje život v luxusu i normální život, a to za doby Nigerijsko-biaferské, občanské, války. Biafra si jako svůj znak zvolila vycházející slunce. Odtud plyne i samotný název knihy. V příběhu čtenáři sledují osudy hlavních hrdinů, kteří se od sebe liší a kteří jsou s Biafrou, která se nachází v neustálém ohrožení a kde se situace neustále zhoršuje, nedílně spojeni. Tak jak to bývá u každé války, jednotliví hrdinové si na základě svého svědomí budou muset zvolit mezi rodinou, láskou a politikou.
Americký spisovatel Brian Freeman je v českých knižních vodách taktéž známým autorem. Čtenáři si oblíbili tituly jako je Noční pták, Vnitřní hlas i například thriller Klikatá cesta. Nově autor přichází s psychothrillerem s názvem Sama proti všem. Mrazivý příběh vypráví o autorce bestsellerového thrilleru Sama proti všem, která během extrémně krátké doby přišla skoro o všechny nejbližší. Momentálně žije kdesi v lesích, zcela sama. Jednoho dne se jí u dveří objeví chlapec, kterého údajně pronásledují. Kdo? A proč? To si čtenáři budou muset přečíst sami. Ale jedno je hlavní hrdince jasné. Příběh chlapce se nebezpečně shoduje s příběhem jejího hlavního hrdiny.
Britského spisovatele Iana McEwana pravděpodobně není nutné představovat. V českém překladu jsme se dočkali necelých dvou desítek jeho titulů. Mezi jeho nejznámější patří například zfilmované Pokání, Na Chesilské pláži či Betonová zahrada.
Jeho nejnovějším počinem jsou Stroje jako já. Ty vypráví příběh, který je zasazen do Velké Británie 80. let minulého století a ve kterém má co říct umělá inteligence. Ta však neumí chápat jakoukoliv formu lží, a tak se autor v románu dostává do potyčky umělé inteligence a lásky jako takové.
Během prvních letošních měsíců se čeští čtenáři dočkali románu od britské spisovatelky Rachel Winters. Zpozornit by měli všichni romantici a romantické duše, které se slzou v oku vzpomínají na takové filmové trháky, jako je například Když Harry potkal Sally, filmy s Hughem Grantem a mnohými dalšími.
Ráda tě poznávám je romantická komedie, která si klade speciální otázku. Může se obyčejný člověk zamilovat stejně, jako se to děje ve filmech? Hlavní hrdinka se přestěhovala do Londýna a začala pracovat pro filmovou a televizní agenturu, která pomalu a jistě krachuje. Její cíl je proto jediný. Musí přimět klienta, aby dopsal svůj scénář. A jak jinak jej přesvědčit, než tím, že se začne seznamovat s náhodnými muži úplně stejně, jako se to děje ve známých filmech. Ráda tě poznávám je vhodné pro všechny milovníky romantiky i oddechové literatury.
A jak britská spisovatelka Rachel Winters ve svém románu Ráda tě poznávám píše: